„Umetnost je ustvari umeti. Umeti voleti i umeti preživeti i mi smo sad u situaciji kada nam je umetnost najpotrebnija, jer je u svakom umetničkom delu sadržana sinteza svesti svoga vremena“, poručio je Jovanović.
U katalogu koji prati ovu izložbu, likovni kritičar Katarina Dogandžić-Mićunović zapisala je da je na Jovanovićevim slikama našla „od brige tvrda, starovlaška trouglasta lica goniča stoke, sa šajkačama sraslim sa temenom“.
„Ruke ovih planinaca odmorom su zbunjene, i nespretno opuštene uz telo. Ženske ruke preklopljene, od skromnosti ili od nestrpljenja (neuobičajenosličan gest za ova dva, suprotstavljena stanja). Tela su zbijena, na brojnim grupnim portretima, u radosti i u nesreći“, navela je Mićunovićeva.
Prema njenim riječima, na Obradovim platnima susreću se mitologija i religija, odjeci dionizijskog nasleđa i dostojanstvo hrišćanstva, fantastična bića i žrtveni jaganjci, nežnost ljudi i surovost života planinaca, kojima je umetnik podario maštovite, duhovite i pokatkad tugom obojene nazive.
Izložba slika Obrada Jovanovića u Galeriji Likovne kolonije Pale u Cekovića kući biće otvorna u narednih 30 dana, a ulaz je slobodan.
Jovanović predaje na Učiteljskom fakultetu u Užicu i Filozofskom fakultetu na Palama.
(www.palelive.com / Srna)