Izmjenama zakona poboljšati rad osnovnih škola i predškolskih ustanova

0

Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje Srpske Nataša Cvijanović izjavila je danas da se nacrtima zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju i o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju definiše drugačije način stručnog usavršavanja vaspitno-obrazovnih radnika.

Ona je rekla novinarima u Istočnom Sarajevu pred početak javne rasprave o ovim nacrtima da je predviđeno više izmjena s ciljem poboljšanja rada ovih ustanova, vrednovanje kvaliteta rada škola i definisanja standarda rada za sve nastavničke profesije.

Cvijanovićeva je podsjetila da je 2017. godine donesen Zakon o osnovnom obrazovanju i svake godine vršene su njegove izmjene i dopune, zbog čega je odlučeno da se donese novi zakon.

„Vlada Republike Srpske donijela Akcioni plan za reformu obrazovanja kroz koji imamo definisana neka nova rješenja i zbog svega toga bili smo u obavezi da donesemo novi zakon“, istakla je ona.

U vezi sa zakonom o predškolskom obrazovanju, Cvijanovićeva je naglasila da on prati zakon o osnovnom obrazovanju.

Prema njenim riječima, u ovom nacrtu izmjene se odnose na vrednovanje kvaliteta rada predškolskih ustanova, novine se odnose i na standarde vaspitča i stručnih saradnika, kao i na formiranje savjeta za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.

Ona je naglasila da je Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske već organizovalo javnu raspravu u Banjaluci, a narednih dana će je održati i u Bijeljini, nakon čega ovi zakoni idu u Narodnu skupštinu Srpske.

Vršilac dužnosti direktora Dječijeg centra „Buba Mara“ Pale Vanja Jugović istakla je da se utvrdilo da postojeći Zakon o predškolskom vaspitanju ima nedostataka i i da određeni članovi zakona nisu decidno riješeni.

Ona je naglasila da je ovim nacrtom zakona jasnije definisano i samo vrednovanje ustanova što će poboljšati kvalitet rada predškolskih ustanova u Republici Srpskoj.

Predsjednik Aktova direktora osnovnih škola hercegovačke regije Milorad Nadaždin istakao je da je potrebno da se uradi novi zakon o osnovnom obrazovanju i nada se da će sa novim rješenjima određeni problemi biti otklonjeni, kao što je riječ o produženom boravku.

Portparol projekta „EU za civilno društvo“ Sanja Klisura istakla je da je obezbijeđena tehnička podrška u organizovanju ovih javnih rasprava.

Klisura ističe da ovaj projekat, koji finansira Delegacija EU u BiH, realizuje javne konsultacije civilnog društva kako bi se prikupila mišljenja i na taj način unaprijedili sadržaj budućih zakona koji će odgovarati stvarnim potrebama građana.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare