– Naravno, i danas se rado sjećam tog vremena i slalomske trke koja je ušla u anale smučarskog sporta, kada sam upravo na jahorinskoj stazi nadmašio jednog od najboljih, ako ne i najboljeg slalomaša svih vremena, čuvenog Šveđanina Ingemara Stenmarka, mog tadašnjeg velikog sportskog rivala, a danas isto tako velikog prijatelja, koga smo lani i ugostili upravo na Jahorini, u našem prelijepom „Vučku“ – prisjeća se Bojan Križaj, koji za „Fokus“ kaže da je njegova iskrena želja, zbog koje je, uostalom, Jahorinu izabrao i kao mjesto u koje će investirati sopstvena sredstva, da ova planina u skoroj budućnosti postane istinska turistička i sportska sredina svjetskog formata.
Bojan kaže da takva očekivanja nisu nerealna, ali i ističe da je u ostvarenju takvog cilja potreban opšti angažman nadležnih institucija, te svih onih struktura koje u takvom epilogu vide ozbiljnu razvojnu šansu cijelog ovog područja.
– Iskreno vjerujem da se taj cilj može ostvariti već za nekoliko godina, realizacijom Master plana za Jahorinu, koji je kreirala Vlada RS, te ozbiljnih kapitalnih projekata, kao što je, evo, i već oživotvoreni poduhvat izgradnje savremenih i novih instalacija vertikalnog transporta, kakve su bez svake sumnje nove šestorosjedne žičare – kaže Križaj.
Dodaje da ispunjavanje uslova za ponovnu organizaciju velikih evropskih i svjetskih takmičenja podrazumijevaju i usvajanje brojnih savremenih standarda, ali i promjene nekih naših starih navika, u smislu kako moramo biti svjesni činjenice da nešto moramo i dati da bi zauzvrat mogli nešto i dobiti.
– Staze na Jahorini jesu verifikovane, ali to nije i jedini segment koji bi zadovoljio kriterijume za organizaciju velikih svjetskih takmičenja. Potrebna nam je infrastruktura i svojevrsni novi imidž Jahorine, koji bi pobudio i interesovanje velikih sponzora i snažnih medijskih kuća. Čini mi se da su nadležne institucije u RS pravovremeno shvatile neophodnost takvog pristupa, te odlučile da investiraju ozbiljna, višemilionska sredstva u modernizaciju primarnih sadržaja na smučarskim stazama, koja će , prije ili kasnije, donijeti pozitivne efekte – smatra Križaj.
On ne bježi ni od vlastite odgovornosti, ili bolje reći želje da lično doprinese u kreiranju tog novog imidža, što je već i pokazao kroz dovođenje velikih imena na Jahorinu, ali i kroz korištenje prilika da olimpijsku planinu afirmiše i promoviše gdje god da se pojavi, a to je u njegovom slučaju praktično cijela planeta.
– Vjerujem da ću ličnim aktivnostima i uz podršku istomišljenika i prijatelja, među kojima i nekadašnjih vrhunskih sportista i istinskih šampiona, živih legendi smučarskog sporta, značajno doprinijeti tome da se Jahorina vrati na svjetsku sportsku mapu, te što prije opet dođe u priliku da bude mjesto održavanja velikih takmičenja – zaključuje Bojan Križaj.
A, kada to kaže ovaj čovjek, čije je ime i danas sinonim za skijanje na prostorima cijelog ovog regiona, onda mu se mora vjerovati, baš kao što mu vjeruju i velikani poput Stenmarka, Klamera, Franka, Košira i brojnih drugih proslavljenih smučara koji su ponajviše zahvaljujući njemu i ogromnom autoritetu koji ima već boravili na Jahorini i izrazili spremnost da učestvuju u pisanju njene nove razvojne priče.
Igrišta
Bojan Križaj kaže da je u RS sklopio iskrena prijateljstva i ne krije da je spreman da pomogne u promociji svih njenih perspektivnih turističkih destinacija.
– Upoznat sam i s ambicioznim planovima mojih prijatelja iz Vlasenice, koji žele u skoroj budućnosti ozbiljno modernizovati zimski centar Igrišta. Imaće moju punu podršku u tom smjeru – najavljuje Križaj.
Sasvim dovoljno za početak, imajući u vidu veoma bitnu činjenicu šta ime Bojana Križaja znači u svijetu turizma i skijaškog sporta.
(Fokus)