ISTOČNO SARAJEVO – Manifestacija „Poetski dani Dare Sekulić 2022“ pokazala je kojim putem, u literarnom, estetskom, etičkom i umjetničkom smislu treba da idu mlade generacije Srba, rekao je direktor Kulturnog centra Istočno Novo Sarajevo Mladen Janković.
„Pjesnički opus naše drage Dare putokaz je kako treba voljeti i kako se treba boriti za otadžbinu, porodicu, ljubav, za mir i ljudsko dostojanstvo“, rekao je Janković Srni na zatvaranju ove manifestacije, posvećne jednoj od najvećih i najomiljenijih srpskih pjesnikinja, koju književni kritičari svrstavaju „rame uz rame“ sa čuvenom Desankom Maksimović.
Sve to, naveo je Janković, ne bi bilo moguće bez Darinih sljedbenika, princeza i vitezova lijepe riječi, koji su dolazili, dolaze i dolaziće iz bratske Srbije i Crne Gore, kao i bez podrške književne i akademske zajednice u Republici Srpskoj i, posebno, grada Istočnog Sarajeva i opština u njegovom sastavu.
Učesnici ove memorijalne manifestacije danas su na pravoslavnom groblju Sveti Marko u Sarajevu odali počast Sekulićevoj i pored njene humke govorili stihove iz njenih pjesama.
Sjećanje na Daru Sekulić nastavljeno je u amfiteatru „Beli Vuk“ na lokalitetu Tvrdimića, a ovaj događaj organizatori su označili kao kutak posvećen „Duhu pustoši“.
Manifestacija „Poetski dani Dare Sekulić 2022“ održana je protekla dva dana u Istočnom Sarajevu u organizaciji Kulturnog centra, Matične biblioteke i „Forum teatra“.
Tim povodom organizovan je naučni skup „Stvaralaštvo Dare Sekulić“, održan okrugli sto „O poetici Dare Sekulić“, izložba „Srećna skitnica“, umjetničko veče „Život kao `Gorak konak`“, zatim vokalno-kamerna kompozicija Valentine Dutine „Priča o mom Sarajevu“, te projekcija dokumentarnog filma Vitomira Mitrića „Vrelce“, koji govori o životu i poeziji Sekulićeve.
Učesnici ovog jedinstvenog događaja bili su profesori i književnici Stanislav Stanković, Nedeljko Babić, Saša Knežević, Sunčica Denić, Aleksandar Kostadinović, Snježana Rončević, Mirko Vuković, Boris Đorem, Marijana Petronić, Radenko Kela i recitator Ilija Mimić.
Dara Sekulić preminula je 12. aprila prošle godine u 91. godini. Prema mišljenju mnogih bila je najznačajnija srpska pjesnikinja poslije Desanke Maksimović. Imala je dug i traumatičan životni put koji se okončao u porodičnom krugu u Sarajevu.
Sekulićevu je zadesila trauma djevojčice sa Korduna kojoj su ustaše spalile kuću i pobile više članove brojne porodice Sekulića, kao i trauma iz proteklog rata devedesetih godina prošlog vijeka, kada je ponovo morala iskusiti dramu izbjeglištva.
Do svoje 10. godine živjela je u rodnoj kući koja je spaljena 1942. Nakon pogibije roditelja boravila je po dječjim domovima i đačkim internatima.
Gimnaziju je pohađala u selu Rujevac na Baniji, u Italiji, Splitu, Karlovcu, Zagrebu i Sisku, a Višu školu za socijalne radnike završila je u Sarajevu.
U Sarajevu je živjela sve do smrti, s tim što se 1992. godine, s troje unučadi, sklonila od ratnih strahota u Srbiju. Prvo je boravila kod Darinke Jevrić u Prištini, zatim u Vlasotincu, pa u Dečijem selu u Sremskoj Kamenici.
Nakon devet godina vratila se u Sarajevo, grad sa potpuno izmijenjenom etničkom, religijskom, političkom i kulturološkom ličnom kartom.
Manifestaciju „Poetski dani Dare Sekulić 2022“ finansijski su podržali grad Istočno Sarajevo, opština Istočno Novo Sarajevo, a sponzor je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo.
(www.palelive.com / Srna)