Narodna biblioteka Pale raspolaže bogatim fondom od 35.000 knjiga, ali knjiga je danas, u vrijeme tehnološkog napretka, dosta zanemarena kod mladih, rekao je Srni direktor ove ustanove Bojan Čvoro.
Čvoro dodaje da Narodna biblioteka želi da njeguje kulturu čitanja, da popularizuje knjigu i značaj pisane riječi, što je posebno važno kada je riječ o mladima.
„U Narodnoj biblioteci trenutno je upisano 1.400 članova. Nismo zadovoljni jer je to neznatan broj u odnosu na 25.000 stanovnika opštine Pale. Plan nam je u narednom periodu da povećamo broj članova, da on bude pet puta veći“, navodi Čvoro.
On je rekao da su u Biblioteci planirali da, ukoliko dozvoli epidemiološka situacija, vrše promocije po osnovnim školama kako bi privukli mlađu čitalačku publiku, koja sve manje pažnje posvećuju knjizi zbog kompjutera, telefona.
„Knjiga mnogo znači u opismenjavanju“, ističe Čvoro i dodaoje da se broj čitalaca u protekla tri mjeseca znatno povećao, oko 150 ljudi se učlanilo u Biblioteku.
Zahvaljujući tim članarinama, kako je rekao, ulažu u knjižni fond.
Čvoro dodaje da Narodna biblioteka Pale raspolaže sa 35.000 knjiga i više od 26.000 naslova, da se najviše čita beletristika, te da imaju jednu od najvećih zbirki djela u zavičajnom odjeljenju kada je riječ o Sarajevsko-romanijskoj regiji.
„Zavičajno odjeljenje ima oko 1.200 knjiga, kao i kasete i CD-ove sa sadržajem vezanim za opštinu Pale. Sve što je značajno, interesantno za ovo podneblje, istorijske činjenice porodica koje su živjele na ovim prostorima, sve je tu. Riječ je o jednom od najboljih zavičajnih odjeljenja u Republici Srpskoj“, istakao je Čvoro.
Narodna biblioteka Pale dobila je donaciju od oko 200 knjiga naučne i stručne literatire Filozofskog fakulteta Pale, 200 knjiga od Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ od kojih je najznačajnija Enciklopedija Republike Srpske – Prvi i Drugi tom.
Čvoro je dodao da imaju obećanje od predsjednika ANURS-a Rajka Kuzmanovića da će, kada bude završen, dobiti i Treći tom ove enciklopedije, koja je veoma značajna za istoriju Srpske.
On je napomenuo da je Biblioteka u planu imala organizovanje duhovnih i književnih večeri, ali da su zbog aktuelne situacije u vezi sa epidemijom virusa korona morali to da odgode.
Narodna biblioteka se od 2013. godine bavi izdavaštvom, izdali su sedam knjiga, među kojima „Ogledalce srpsko“, autora Đorđa Sladoja.
(www.palelive.com / Srna)
Rece covjek koji je ukupno procitao knjigu i po za zivota. Drugo, zar je to cilj biblioteke? Pa ne, to je posao obrazovnog sistema. Da vidimo. Direktore, znas li sta je uloga biblioteke u drustvu?