BANJALUKA – Knjiga „Zašto Jasenovac“, autora Marka Ručnova, koja će sutra biti promovisana u Banjaluci, ima veliki značaj u njegovanju kulture na stradanje srpskog naroda u koncentracionom logoru „Jasenovac“ tokom Drugog svjetskog rata, izjavila je Srni banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj.
„Mi, preživjeli logoraši i njihovi potomci, tražimo odgovor na pitanje, zašto Jasenovac i zašto zla sudbina i klanje nevinih ljudi, žena i djece? Naša obaveza je da sjećanja prenosimo na mlade generacije u Republici Srpskoj“, rekla je Kukoljeva.
Prema njenim riječima, mlade generacije u Republici Srpskoj nikada ne smiju zaboraviti žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru „Jasenovac“ i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina.
Kukoljeva je izrazila zahvalnost autoru knjige i rukovodstvu „Spomen-područja Donja Gradina“ na njihovom radu i zalaganju da se pokuša pronaći odgovor na pitanje „Zašto Jasenovac?“.
„Savremeni svijet više ne smije dozvoliti da se potegne zarđali nož i malj na nevine ljude, žene i djecu bilo koje vjere, nacije i rase“, istakla je Kukoljeva.
Knjiga Marka Ručnova „Zašto Jasenovac“ biće promovisana prvi put u Republici Srpskoj sutra u Banjaluci, u organizaciji Javne ustanove „Spomen-područje Donja Gradina“, a povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta.
Promocija se organizuje u saradnji sa Srpskim prosvjetnim i kulturnim društvom „Prosvjeta“ iz Banjaluke i Kulturnim centrom „Banski dvor“.
Knjiga „Zašto Jasenovac“ Marka Ručnova originalno je štampana u dva dijela. Prvi dio je objavljen 2001, a drugi 2004. godine.
Posebnu vrijednost ovog djela čini, kako je i sam autor rekao, „nomenklatura zla jasenovačkog sistema ustaških logora smrti“.
U originalnom izdanju abecednim redom navedeni su ustaški zločinci sa biografskim podacima, zločinima koje su počinili, izvorima i literaturom, što su dragocjeni podaci za istraživače ove teme.
Drugo, objedinjeno izdanje, štampano je ćirilično sa akcentom na biografije ustaških zločinaca, što je nemjerljiv doprinos i vrijednost knjige Marka Ručnova koji je višegodišnji trud i rad uložio kako bi ovi podaci bili dostupni javnosti i sačuvani od zaborava.
(www.palelive.com / Srna)