ЗВОРНИК – У зворничком Дому омладине одржано је ауторско вече афористичара Милана Р. Симића из Велике Плане са освртом на његову недавно објављену књигу „Маске су пале, фантомке нису“.
Симић је рекао Срни да је велики утицај на његов стваралачки рад имао Шпанац Балтазар де Маринетес из 16. вијека, који је написао да је „афоризам упутство за друштевну болест“.
„То је био за мене покретач у дефиницији друштвене болести, чему сам доста захвалан јер ми је помогао у писању критике, као и тежње ка сажетости“, рекао је Симић.
Истичући да је афоризам књижевна елеганција и душа књижевности, Симић је навео да многи афористичари овог времена, којих никада више није било, не знају тако да се понашају, па су им афоризми пуни вулгарности и непрецизности.
„Трудим се од првог дана када сам почео да пишем афоризме да имају књижевну вриједност, да у себи имају филозофски осјећај, али никако да у себи садрже вугарности и баналности“, рекао је Симић.
Он сматра да је „златно доба афоризма“ било када су забрањивани часописи и књиге са афоризмима који су својом оштроумности упућивали на „друштвене болести“.
Модератор вечери био је Милан Пантић, афористичар из Зворника.
Књига афоризама „Маске су пале, фантомке нису“ изашла је у издању зворничке издавачке куће „Ас оглас“ чији је директор Дејан Спасојевић рекао да је аутор својом пронициљивошћу у мисаоном „вагању“ друштвене стварности дао хирушки прецизан доприност оном квалитету српског афоризма који одговара стању данашње стварности.
Милан Р. Симић је написао тридесетак књига, пише прозу, драме, филозофеме, афоризме, књижевну кририку и есеје.
Његова дјела су превођена на више језика – њемачки, енглески, мађарски, бударски, пољски, руски и румунски. Живи и ради у Великој Плани у Србији.
(palelive.com / Срна)