БЕОГРАД/ЛОЗНИЦА – У Србији је државном церемонијом полагања вијенаца и одавања почасти у оквиру спомен-комплекса „Церска битка“ Текериш, код Лознице, обиљежено је 110 година од Церске битке, једне од најзначајнијих и највећих побједа српске војске у Првом свјетском рату, што је била и прва побједа савезника.
Церемонију је предводио изасланик предсједника Србије и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, који је у обраћању истакао да је Церска битка била тријумф воље и љубави српског војника и народа и потврда њихове спремности да бране отаџбину.
„Пораз који је Аустроугарска претрпела те 1914. године био је тежак ударац за морал и престиж њене војске, који је за непуних пет месеци два пута до ногу потукао војник, како су они видели, неке мале Србије. Нека ова лекција буде науки онима који данас маштају о некаквој дестабилизацији, унижењу и умањењу Србије“, истакао је Старовић.
Он је, на церемонији којој је присуствовао министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић, рекао да је тадашња Аустроугарска кренула у казнену експедицију против државе која се дрзнула да се бори за своја права и правду, а такви планови и намјере су произвели први документовани геноцид кроз који је прошао српски народ у 20. вијеку.
„Десет пута већа и снажнија Аустроугарска се обрушила на Србију и Србе са нескривеном намјером да и Србија и Срби нестану“, навео је Старовић.
Он је подсјетио да ријечи краља Александра Првог Карађођевића да историја говори да Србин кад је сложан може побиједити много већег противника, те да је Церска битка управо симбол српских народних победа и народне моћи и доказује шта све Срби могу када су заиста сложни.
Старовић је напоменуо да је српска војска била свјесна да брани националну независност и своју отаџбину, те подсјетио да је први удар Аустроугарске био у Мачви, када су аустроугарске јединице прешле Дрину и извршиле стравичне злочине над српским цивилима у Шапцу, Лозници, Осечини и Крупњу, док су у селу Трбушница готово затрли кућу Гаврића, убивши мужа, жену и седморо њихове дјеце, а само је преживио мали Момчило.
„Вешање, силовање, убиства жена и деце, били су свакодневни, поготово од оних припадника црно-жуте војске чији језик су српски сељаци могли савршено да разумеју, а који су били пореклом из Хрватске и Босне“, указао је Старовић.
Он је напоменуо да је српска војска под командом Степе Степановића силовито одговорила на ту безумну агресију и послије девет дана крвавих борви остварила велику побједу у Церској бици 24. августа, али да није довољно потенцирано у српској историји да је Церска битка прва савезничка побједа у Првом свјетском рату.
„То је порука нама, као потомцима церских јунака, али и свима онима који једнако охолост и мржњу гаје према нашој слободи, да не треба да се залећу и да сеире, да српски војник брани своје огњиште тако да из одбране прелази у напад са намером да непријатеља до ногу витешки потуче“, истакао је Старовић.
Он је навео да је велики православни празник Преображење најавио и преображење српског војника у див јунака који се несаломивом вољом брани своју кућу, али да, када год су Срби и Србија јачали, када су се преображавали, неки су покушавали да је о томе осујете.
Он је рекао да је овај дан потврда за то да Срби никада нису дали и да никада неће дати Србију, да ће јачати и снажити своју једину отаџбину и тиме одвратити сваког агресора, те да је побједа на Церу са правом уписана златним словима у историји како српског народа, тако и читаве Европе.
„Клањајући се данас сенима церских јунака, морамо доказати да смо спремни да и у будућности одбранимо интересе српског народа, без обзира на изазове који су пред нама… Поруке смо научили и упамтили – Србија уједињена побеђује. То је наш завет према див јунацима, који овде падоше да бисмо ми данас били слободни“, рекао је Старовић.
Он је рекао да оснажену и препорођену српску војску данас воде офирици и војници који се напајају истим оним духом као и њихови славни преци са Цера, Клоубаре, Кајмакчалана и другим бојиштима Великог рата.
Вијенце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, начелник Мачванског округа, градоначелници Лознице и Шапца, представници околних градова и општина, амбасада, као и представници удружења и грађана опредијељених за његовање традиција ослободилачких ратова.
Српска краљевска војска одбацила је преко Дрине надмоћнију аустроугарску војску, која је у августу 1914. године доживјела први велики пораз у Великом рату.
(www.palelive.com / Срна)