Кошарац: Српска жели бити дио позитивних регионалних процеса

0

Политике опструкција никоме ништа добро неће донијети и дугорочно нису одрживе и Република Српска жели бити дио позитивних регионалних процеса, а не црна рупа на Балкану, изјавио је данас замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац.

Кошарац је на отварању седмог „Јахорина економског форума“ подсјетио и на вијести престижних магазина који су Републику Српску сврстали међу 10 најперспективнијих регија у Европи када је ријеч о привлачењу страних инвестиција, наводећи да је то резултат адекватних политика и мјера институција Српске с циљем побољшања пословног амбијента и нових улагања.

„Посебан фокус стављамо на регионалну сарадњу, повезивање наших привредника, нова тржишта и нове инвестиције. Управо је предсједник Републике Српске Милорад Додик био иницијатор чланства БиХ у регионалној иницијативи Отворени Балкан, свјестан предности и бенефита за привредни сектор Српске и Федерације БиХ /ФБиХ/“, рекао је Кошарац.

Он је додао да је „Јахорина економски форум“ постао препознатљив бренд Републике Српске.

Кошарац је рекао да је, нажалост, застој у ФБиХ, јер Република Српска увијек показује да је отворена за сарадњу упркос бројним политичким изазовима који су стављени пред њу.

„Политике Српске и предсједника Додика никада нису усмјерене против развоја ФБиХ, али политике из Сарајева нас успоравају и веома често блокирају развојне пројекте Српској, попут Хидроелектране `Бук Бијела`, Источне гасне интерконекције, аеродрома Требиње и сличних пројеката“, истакао је Кошарац.

Према његовим ријечима, организацијом овог форума, институције Републике Српске и предсједник Додик доказали су одговорну политику у афирмацији свих вриједности Српске.

Кошарац је истакао да је ово још један показатељ да је Српска на међународном плану препозната као регионални центар за разговоре о важним темама које ће обликовати будућност економија, регионалној сарадњи, те политикама које значе побољшање и унапређење пословне климе.

Он је додао да овај догађај већ традиционално окупља цијели регион, врхунске стручњаке, економисте, доносиоце одлука, политичке и пословне лидере.

„`Јахорина економски форум` пружа вриједну платформу не само за дијалог о кључним економским изазовима и приликама, већ и за акцију, конкретну сарадњу и пут ка стварању услова за бољи и квалитетнији живот сваког човјека“, нагласио је Кошарац, који је министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.

Јахорина економски форум – један од најзначајнијих пословних догађаја

Предсједник Јахорина економског форума Горан Рачић изјавио је данас да овај форум представља један од најзначајнијих регионалних пословних догађаја на којем се кроз дискусију представника институција, међународних, регионалних компанија, стручњака и академске заједнице долази до релевантних закључака о побољшању јавне политике, економије и квалитет живота људи у БиХ и региону.

Рачић је током свечаног отварања Јахорина економског форума на којем учествује предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар спљене трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, рекао да је њихов циљ и амбиција да дамо свој допринос интегрисању региона и стварању јединственог тржишта.

„У првом реду то омогућава једноставнији проток робе на границама, међусобно признавање сертификата које прате робу, признавање диплома и стварање јединственог тржишта рада“, навео је Рачић.

Према његовим ријечима, данас све земље западног Балкана имају прегорачки статус са ЕУ, а могло би се рећи да је регион д‌јелимично интегрисан разним регионалним споразумима.

Рачић је рекао да различити приступи великих сила које су интересно присутне у региону и њихови различити погледи на интеграцију на западном Балкану детерминшу и погледе појединих регионалних земаља према регионалним интеграцијама.

„У таквим околностима се суочавамо са великим економским ризицима, слабљеним конкурентности домаћих економија, миграцијама и успоравањем раста. Глобална економско-политичка ситуација у посљедње двије године се све више усложњава и привреда данас безусловно тражи од политичара да омогуће бољи амбијент за несметно пословање“, нагласио је Рачић.

Он је указао на потребу да се интегрише тржиште од 18 милиона људи, чије је укупан БДП већи од 140 милијарди евра, наводећи да постоје предуслови да се овај простор ребрендира као тржиште будућности, нових технологија на које људи долазе и радо се враћају.

„Вјерујем да имамо властите капацитете да креирамо дугорочне правце развоја. Наравно уз подршку међунарних партнера, али иницијатива развоја мора бити наша оријентација, јер је то прије свега наша потреба“, истакао је Рачић.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare