БЕОГРАД – Историчар Милош Ковић сматра да Србија и Срби данас треба да обиљежавају Дан побједе као дан уништења једног од највећих зала у историји човјечанства, као и да је важно нагласити да је то велико зло дошло из Њемачке.
Ковић је напоменуо да је српски народ у Другом свјетском рату имао два покрета отпора против нацифашистичке окупације, односно њемачке и италијанске, нагласивши да је српски народ из тог крвавог рата изашао као побједник.
„Српски народ је, баш као и руски, у Другом светском рату био осуђен на смрт од стране нацистичке Немачке, која је тада обухватала и Аустрију. За Србе и Русе због тога Други светски рат није био само рат за ослобођење. То је за био рат за голи живот у српском и руском, па и у пољском случају“, изјавио је Ковић Срни.
Према његовим мишљењу, уз Њемачку, не би требало заборавити ни одговорност Аустрије за злочине, с обзиром на број војника које су давали нацистичким трупама на тлу бивше Југославије и на чињеницу да је сам Адолф Хитлер био Аустријанац.
Он је подсјетио да је Хитлер у Другом свјетском рату цијеле народе осудио на смрт, и то не само Јевреје, него и Словене, прије свих Русе, Србе и Пољаке, али и Роме, истичући да је управо зато веома битно да Срби 9. маја славе Дан побједе, а не Дан Европе, који се обиљежава у земљама ЕУ, али и у другим државама.
Ковић је увјерен да нема никакве дилеме да се прославом Дана Европе 9. маја, умјесто Дана побједе, релативизује историја Другог свјетског рата.
„Можда Французи и Немци, или Британци и Немци, тај дан могу да обележавају као Дан Европе, с обзиром на то да Немачка и Аустрија нису починиле масовне злочине на тлу Француске и Велике Британије“, рекао је Ковић.
Он је указао да, међутим, српски народ 9. мај не може да слави као Дан Европе јер су западноевропске земље, прије свих Њемачка, али и Аустрија, извршиле масовне злочине на тлу српских земаља, од којих су најгора злодјела починиле над Србима који су живјели у Хрватској, БиХ и Србији.
„Немачка, али и Аустрија, су извршиоци масовних ратних злочина који у свему одговарају дефиницији геноцида над српским народом у Другом светском рату“, нагласио је Ковић.
Ковић сматра да би о прослави 9. маја као Дана Европе на просторима гдје живе Срби можда и могло да се размишља ако би се видјело било какво покајање њемачке стране за злочине у Другом свјетском рату.
„Требало би и да добијемо извињење од Немаца, које никада нисмо добили. Напротив! Немачка и дан-данас, без трунке гриже савести, наставља са непријатељском политиком према целом српском народу“, истакао је Ковић.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај дан 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, који је у историји човјечанства био најмасовнији, а по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.
Српски народ био је предводник борбе против фашизма на простору бивше Југославије и поднио највеће губитке, а Совјетски Савез дао је највећи допринос у сламању фашизма.
Бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала је највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.
(www.palelive.com / Срна / Фото: ГС)