Краљевић: Због депоније у Драгашевцу пријети опасност од заразе

0

ВЛАСЕНИЦА – Одлагалиште отпада у Драгашевцу код Власенице пријети да угрози домаћинства и проузрокује еколошку катастрофу великих размјера, рекао је начелник општине Мирослав Краљевић и истакао да се у рјешавање овог проблема морају укључити сви ресурси.

Краљевић је рекао новинарима да су бујични потоци прошли кроз депонију и однијели стотину и више шлепера смећа, а са новим падавинама слиједи ново затрпавање.

Он је додао да је примарни циљ да се двије рјечице које пролазе кроз депонију преусмјере, на чему су ангажовани људи из грађевинске и хидро струке који раде процјену инвестиције, за коју каже да је огромна.

На терену је локално комунално предузеће које рјешава проблеме, а Краљевић је позвао и привредна друштва, предузећа, установе и све који могу да помогну да се укључе, док очекује и подршку републичких институција.

„Смеће на овој депонији је почело да се лагерује прије седамдесетак година и свих година су били одређени проблеми, али никада се није десило нешто као сада“, рекао је Краљевић.

Краљевић је напоменуо да су велике количине падавина угрожавале поједине дијелове општине гдје је у неким проглашена и ванредна ситуација, те је подсјетио да је Републички хидрометеоролошки завод објавио да је највећа количина падавина, око 155 литара по метру квадратном, била на подручју Власенице.

Указао је да је то проузроковало огромне бујице и клизишта на подручју Драгашевца.

„То није само проблем Власенице, јер су на ову депонију смеће одлагали и из сусједних општина, а и локално становништво не води бригу о очувању и заштити животне заједнице. На овом подручју има свега, почев од ситног до кабастог отпада, намјештаја, камионских гума и осталог“, нагласио је Краљевић.

Вршилац дужности главног републичког инспектора за заштиту и спасавање у Републичкој управи цивилне заштите Давор Шандара рекао је новинарима да су бујични потоци прошли кроз депонију и нанијели огромну количину отпада у слив ријеке, те да пријете да угрозе здравље и животе становништва.

Шандара је нагласио да ће у складу са својим капацитетима и могућностима пружити неопходну помоћ општини Власеница.

„Помоћи ће се са механизацијом и одређеним дијелом људства, хитно ће се дјеловати јер ово пријети да угрози становништво када дође до отопљења и сунчаног времена“, нагласио је Шандара.

Мјештанка Свјетлана Стевановић рекла је новинарима да се депонија налази изнад њене куће, да се плаши заразе, те је апеловала да им се помогне и да ријеше овај проблем.

Мара Јовановић из Драгашевца каже да смеће, када год је поплава, дође испред њених кућних врата, а да општина у овом случају не може сама да помогне.

Одлагалиште су данас посетили Краљевић, његов замјеник Младен Поповић, представници Комуналног предузећа, Цивилне заштите Републике Српске и Оружаних снага БиХ.

Ванредно стање у општини Власеница проглашено је на локалитету Мјесне заједнице Симићи, насељеном мјесту Драгашевац, локалитет одлагалишта отпада, као и за подручје слива ријеке Тишча, од изворишта до уливања у ријеку Дрињача.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare