Прослава Дана побједе над фашизмом представља више од културе сјећања – она је битка за историјску истину и битка против препорода нацизма и фашизма и њихових манифестација у Европи, истакао је директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић.
Мастиловић је поручио да су Срби данас, као никада раније, дужни да достојно прославе 9. мај и поклоне се милионима хероја који су дали своје животе у борби против нацистичког и фашистичког зла.
Он је истакао да човјечанство дуго није схватало чињеницу да нацизам и фашизам, иако су поражени, никада нису потпуно уништени.
Мастиловић је упозорио да се упоредо са васкрсавањем неонацизма и његовим манифестацијама у разним европским земљама све чешће јављају покушаји ревизије историје, посебно периода Другог свјетског рата, као и отворено фалсификовање историјских чињеница.
„На примјер, Њемачка, која је заједно са својим балканским савезницима извршила геноцид над српским народом током Другог свјетског рата, данас покушава да означи српски народ као геноцидан“, рекао је за „Руску газету“ Мастиловић, који је и шеф Представништва Руског историјског друштва у Републици Српској.
Он је напоменуо да се, у исто вријеме, на руској граници поново појављују њемачки тенкови са војном техником западних земаља, а понегде и чак под нацистичким симболима и паролама „пуцајте на руске војнике“.
Мастиловић је указао и на еклатантну чињеницу да се широм Европе руше споменици онима који су дали животе у борби против нацизма и који су га побиједили по цијену огромних жртава.
„Све би то требало да изазове бар нелагоду код сваког ко има бар мало знања о историји и разумијевања историјских процеса“, рекао је Мастиловић.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, у историји човјечанства најмасовнији и по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.
Српски народ на простору бивше Југославије дао је највећу жртву и допринос у сламању фашизма.
Совјетски Савез дао је највећу жртву и допринос у сламању фашизма са 22 до 26 милиона људи, док је бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.
(www.palelive.com / Срна / Фото: You Tube)