Мастиловић: Сретење – манифестација српског јединства

0

Директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић изјавио је да заједничко обиљежавање Сретења као државног празника које организују Србија и Република Српска представља логичан корак у изградњи и његовању колективне културе памћења српског народа, чиме се манифестује јединство Срба са обје стране Дрине.

Мастиловић је истакао да Сретење и 15. фебруар симболизују почетак српске револуције, дуготрајног историјског процеса који ће довести не само до обнове српске државности, већ и до ослобођења и уједињења цијелог српског народа, након више од једног вијека упорне борбе и страдања.

„Не треба заборавити да су у Карађорђевом устанку видну улогу имали и Срби са простора данашње БиХ, и то не само као добровољци већ и као трговци и занатлије који су обилато помагали у новцу и ратном материјалу устаничку Србију“, рекао је Мастиловић Срни.

Он је истакао да то „недвосмислено говори о високој националној самосвијести Срба из БиХ, који су у освит 19. вијека са великом надом гледали у устаничке напоре Карађорђевих устаника, потпуно свјесни значаја историјског тренутка који се наметао и историјског процеса који је почињао, а у коме је лежала и њихова нада у национално ослобођење и уједињење“.

„Због тога, Сретење није празник само Србије већ цјелокупног српског народа, ма гд‌је живио“, указао је Мастиловић.

Према његовим ријечима, доношење Сретењског устава 1835. године, као важног корака у изградњи државности и стварању државе слободних сељака, није било значајно само за српски народ у тадашњој Србији већ и за Србе на простору БиХ, јер ће, осим националног ослобођења, њихов идеал, који их је снажно мотивисао кроз буне и устанке у 19. вијеку, бити и идеал изградње земље слободних сељака, управо по угледу на Србију.

„На крају, заједничко обиљежавање Сретења, посебно у данашњим сложеним друштвеним и геополитичким односима има специфичну тежину, јер манифестује јединство српског народа са обје стране ријеке Дрине као важног предуслова за очување Републике Српске, а самим тим и опстанка српског народа на простору данашње БиХ“, рекао је Мастиловић.

На основу закључка са Свесрпског сабора од 8. јуна прошле године да Сретење – 15. фебруар, Дан државности Србије, буде и Дан државности Републике Српске и да се тај датум уједињено и заједнички прославља, Република Српска ће ове године први пут овај дан низом манифестација обиљежити и као свој празник.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare