Матија Бећковић и Маринко Божовић свечано отворили Галерију „Жарко Видовић“

ИСТОЧНА ИЛИЏА – Академик Матија Бећковић и начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић свечано су отворили Галерију „Жарко Видовић“ на шеталишту „др Миодраг Лазић“, у којој је вечерас представљена стална поставка слика Милеве Мице Тодоровић.

Бећковић је изразио задовољство што је вечерас у Источној Илиџи лијепим поводом, отварању Галерије, а чему би се, према његовим ријечима, још више радовали Жарко Видовић и Мица Тодоровић.

„Знам да се Жарко томе није надао јер је био мој комшија у Београду, откада је дошао из Загреба, гд‌је је такође био професор. О сликарству Мице Тодоровић требао је вечерас да говори наш Никола Кусовац који је у здрављу, али рђавом“, рекао је Бећковић.

Бећковић је подсјетио да је Кусовац отварао изложбе Мице Тодоровић и писао о њој, те да би сигурно имао више да каже.

„На нама остаје да се поклонимо онима по којима се ова галерија зове, али и да је овд‌је направљена нова галерија којој не би било мане да је на Монмартру или Менхетну“, додао је Бећковић.

Божовић је подсјетио је да током одржавања „Дана Жарка Видовића“ најављено отварање ове галерија, на коју је ова локална заједница веома поносна, те истакао важност улагања у културу у умјетност јер је то нешто што остаје за будуће генерације.

Божовић је напоменуо да Галерија доноси нову димензију у организовању културних догађаја с обзиром на мултифункционалну салу која ће омогућити изложбе, пјесничке вечери, те различите промоција.

Академски сликар Миливоје Унковић нагласио је да су се вечерас не случајно спојила три велика имена Жарка Видовића, Мице Тодоровић и доктора Миодрага Лазића, која нешто значе у претходном и овом времену.

„Можемо бити поносни. Ријетко имамо прилику када се отварају галерије као објекти са јасним намјерама за културу. Зато ово вече спада у оне драгоцијене за културу и све нас грађане и људе који се њоме баве“, рекао је Унковић.

Као сликар, каже да је одушевљен позицијом галерије јер када се праве у центру на трговима и шеталиштима то је добар знак да се културолошко сазрело и да су коначно на ред дошле најсензибилније духовне потребе.

Он је изразио увјерење да ће, поред легата Мице Тодоровић, који ће бити у сталној поставци, Галерија „Жарка Видовића“ наставити са радом и да ће многи од аутора бити изложени.

Вечерашње отварање Галерије одржано је на празник Свете новомученике јасеновачке, жртве усташког геноцида у логору Јасеновац, чији је један од затвореника био управо Жарко Видовић.

 

Видовић, српски историчар умјетности, ликовни критичар и историчар цивилизације депортован је из усташког логора Јасеновац у логор у Норвешкој.

Мица Тодоровић је, такође, била заточена у логору Јасеновац и логорашке страхоте које је прошла свједочи у циклусу цртежа „Посљедње жртве Јасеновца и Градишке“ као и својим текстом „Кроз затворе и логоре“.

Тодоровићева је била један од најзначајнијих сарајевских ликовних умјетника, оснивач Удружења ликовних умјетника БиХ, као и Школе примијењених умјетности у Сарајеву.

Отварањем галерије вечерас је почела манифестација „Дани Жарка Видовића“, у којој ће сутра у 11.00 часова бити одржан округли сто „Вјера, слобода, умјетност и страдање у 20 вијеку“.

Учествоваће академик Бећковић, потпредсједник Академије наука и умјетности Републике Српске Миливоје Унковић, редовни професор Филозофског факултета Универзитета Црне Горе Борис Брајовић, књижевник, преводилац и новинар Мухарем Баздуљ.

Међу учесницима су и уредник у Заводу за уџбенике Београд Дејана Оцић, редовни професор на Филозофском факултету Универзитета у Београду Милош Ковић, декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Владан Бартула и декан Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“ из Фоче Владислав Топаловић.

Организатори округлог стола су Православни богословски факултет „Свети Василије Острошки“ из Фоче, Филозофски факултет Универзитета у Источном Сарајеву, Културни клуб „Фронесис“ из Источног Сарајева и Задужбина „Жарко Видовић“ из Београда.

(www.palelive.com / Срна)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare