Medicinski fakultet – međunarodno sve vidljiviji i poznatiji

0

FOČA – Medicinski fakultet u Foči u posljednje dvije godine znatno je povećao svoju vidljivost u međunarodnim okvirima, postavši član dvije značajne međunarodne organizacije – Evropske asocijacije medicinskih fakulteta i Svjetskog direktorijuma medicinskih fakulteta, od kojeg je ove godine stigla i potvrda na osnovu koje svršeni diplomci mogu da nostrifikuju svoje diplome u SAD i Kanadi, što do sada nije bilo moguće.

Osim u ove dvije organizacije, Medicinski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu je već tri godine član Evropske asocijacije za standard doktorskih studija.

Srđan Mašić, prodekan ovog fakulteta za naučnoistraživačku djelatnost i preduzetništvo ističe da je Svjetski direktorijum velika svjetska baza medicinskih fakulteta u kojoj se nalaze sve potrebne informacije o svakom fakultetu.

„Bilo koja članica koja se tu nalazi znači da ima sve potrebne potvrde i sertifikate da je međunarodno priznata i poznata. To je nama veoma važno jer sada naši studenti i svi nosioci diploma Medicinskog fakulteta u Foči mogu da nostrifikuju diplome u SAD i Kanadi, što do sada nisu mogli i mogu da se prijave za različite razmjene, specijalizacije i bilo kakva dalja usavršavanja“, rekao je Mašić Srni.

On napominje da Fakultet trenutno realizuje četiri međunarodna projekta, te da bi u oktobru, ukoliko dozvoli epidemiološka situacija, trebalo da krene aktivnija razmjena studenata i nastavnog kadra.

Medicinski fakultet već 11 godina izdaje naučni časopis „Biomedicinska istraživanja“, a od ove godine svi radovi biće na engleskom jeziku.

„To će nam pomoći da se poveća naša vidljivost, odnosno da pokušamo da se indeksiramo u velikim medicinskim bazama, kao što je Medlajn. U međuvremenu smo uspjeli da se indeksiramo u Srpskom citatnom indeksu, tako da je naša vidljivost u regionu mnogo veća nego što je bila, što znači da lakše možemo doći do potencijalnih čitalaca i autora“, naglasio je Mašić.

Na Medicinskom fakultetu od prošle školske godine postoji odsjek medicine na engleskom jeziku, a upravo ovakva članstva u međunarodnim organizacijama su, navodi Mašić, neophodna za organizaciju studija za strane studente.

„Sve ove potvrde kažu da je fakultet priznat i poznat i onda na takvom fakultetu svako želi da studira. Sve ovo je priprema za nastavu na engleskom, gdje od oktobra očekujemo studente većinom iz Bangladeša, pa onda iz Italije i drugih zemalja. Prošle godine smo imali veoma uspješan prijemni ispit, neki su krenuli u nastavu, a većina je morala da odustane zato što nisu uspjeli da obezbijede vize za dolazak u BiH jer su Bangladeš i Indija sve vrijeme bili `zaključani` pa studenti nisu mogli da dođu“, navodi Mašić.

Ukoliko epidemiološka situacija bude povoljna, kao što je sada, na Medicinskom fakultetu u Foči u oktobru očekuju 30 studenata iz Bangladeša.

„Posjeta ambasadora Bangladeša je bila produktivna i dobili smo njegova obećanja i uvjeravanja da će, kao naš promoter, sigurno učiniti sve što je u njegovoj moći da ti studenti konačno dođu u Foču i počnu da studiraju“, rekao je Mašić.

Medicinski fakultet u Foči dobio je ove godine novi izgled zahvaljujući projektu energetske efikasnosti koji je finansirala Vlada Republike Srpske.

Uz novi krov, fasadu i sistem grijanja, Fakultet je svojim sredstvima dogradio sprat, čije se unutrašnje uređenje i opremanje očekuje uskoro.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare