Међународна заједница ћути о несталим Србима, али се бави Сребреницом

БЕОГРАД – Процес тражења несталих Срба у региону, посебно на Косову и Метохији и у Хрватској, одавно је постао политичко питање о чему представници међународне заједнице ћуте, али су спремни да се баве Сребреницом и не помињући хиљаде Срба који су убијени на том подручју, изјавио је предсједник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић.

Одаловић је, поводом 26 година од првих отмица Срба на Космету, рекао да породице несталих трпе због политике, те да представници Комисије у Хрватској нису били шест година, а да се Радна група за Космет није састала три године.

„Највише бринем што међународна заједница ћути над овим проблемом. Не брине мене што Приштина ћути, што Загреб ћути, јер у њиховим редовима има много оних који немају интерес да се говори о злочину над Србима јер ће многи од њих бити у поступку. Још сто илегалних затвора није отворено“, истакао је Одаловић на конференцији за новинаре у Удружењу новинара Србије.

Он је указао да се истрага о „Жутој кући“ није помјерила са мртве тачке.

„Ништа од онога што је сада у поступку против /вођа некадашње терористичке ОВК Хашима/ Тачија и /Кадрија/ Весељија и ове дружине не говори о томе да су они стварно спремни да дају одговор на питање да ли је било `Жуте куће` и шта се тамо стварно дешавало и да ли је тачно оно што је навела /бивши главни хашки тужилац/ Карла дел Понте да су тамо људи одвођени из илегалних затвора“, рекао је Одаловић.

Он је указао да су управо представници међународне заједнице пописали те илегалне затворе, али да нису у овом тренутку заинтересовани да се тиме баве.

„Очигледно је да су спремни да подржавају неке друге кампање, да се једноставно баве Сребреницом, да припремају терен да можда сутра у неком тренутку када буду имали подршку активирају и неку тужбу у вези са оним што се дешавало на простору Косова и Метохије, не помињући ниједног тренутка хиљаде Срба убијених на простору Сребренице, ни хиљаде Срба убијених на Косову и Метохији“, рекао је Одаловић.

Гордана Ђикановић из Удружења „Косметске жртве“ поручила је да данас треба јасно рећи да су косметски Срби народ над којим је извршен геноцид.

Она је рекла да се на Косово и Метохију вратило тек два одсто од 250.000 прогнаних Срба, а да породице киднапованих и убијених који још трагају за својим најмилијим апелују и моле да се поново покрене процес тражења који је због самовоље Приштине у застоју три године.

Предсједник Српске координације Мирјана Божин нагласила је да су прошле 33 године од првих отмица Срба у Хрватској и БиХ и 26 година од првих отмица на Космету, а „које се дешавају и данас“, те да породице окупљене у удружења која са баве овом проблематиком морају да истрају на путу ка истини и правди.

Божинова је рекла да се на простору бивше Југославије још тражи 9.750 лица, од чега је 3.700 српске националности, наглашавајући да се потписани споразуми и протоколи уопште не примјењују, а позната гробна мјеста и гробнице не ексхумирају.

„Морамо рећи да се иде логиком: `Нема тела, нема ни злочина`“, рекла је Божинова.

Она је указала да у мртвачницама на простору цијеле Југославије има око 4.000 посмртних остатака, од којих у БиХ 2.700, у Приштини 400 у Хрватској 900.

„Одговор који добијају породице је да нема поклапања коштаних и крвних узорака, а 4.000 тела лежи и то већ низ година“, навела је Божинова.

Она је рекла да српска страна на свакој конференцији указује на те податке, али да се не дешава ништа, а међународна заједница и организације које су често били организатори тих скупова уопште не реагују на то.

Божинова је као изузетно велики проблем навела и чињеницу да на „подручју целе бивше Југославије има 4.000 погрешних идентификација лица идентификованих класичном методом“.

„То значи да је неко сахранио неког туђег и питање је каква то акција треба да се организује, ко све треба да буде укључен да би се поново пришло породици. Маса родитеља који су сахранили своју децу су умрли, нема их. Ко ће дати дозволу?“, упитала је она.

Представник Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић изјавио је да у процес тражења треба да буду укључени сви и апеловао на породице несталих које то до сада из било ког разлога нису учиниле, да дају своју крв.

(www.palelive.com / Срна)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare