Паљанска Миљацка, ријека која извире испод Равне планине, одувијек је била природна љепотица којој су се људи дивили. Њени изворишни токови, окружени густим шумама и планинским пејзажима, некада су били мјесто сусрета природе и човјека.

Почетком прошлог вијека, Миљацка је била прави бисер Паљанске равнице – у њој су се купала дјеца, млади су уживали на вировима, а старији су своје слободно вријеме проводили пецајући рибу. Ријека је била препуна ракова, а понекад се на њеним мирним водама могао видјети и понеки чамац који су користили становници да се превезу са једне обале на другу.

Њен кристално чисти ток кроз планинске ливаде одражавао је све боје природе, док је жубор њених поточића стварао савршену хармонију у којој су многи тражили одмор од свакодневице.

Нажалост, некадашња чистоћа ријеке је изгубљена, а данас се сматра „мртвом“ ријеком, у којој готово да нема риба и чији мирис нарушава квалитет живота око њених обала.

Паљанска Миљацка на свом изворишту је једна од најљепших ријека на свијету
Паљанска Миљацка на свом изворишту је једна од најљепших ријека на свијету

Миљацка данас: Ријечна љепотица угушена загађењем

Међутим, та љепота је постала само сјећање. Данас, Паљанска Миљацка више није мјесто за одмор и уживање. У свом изворишту, у шумама и планинским ливадама, још увијек чува своју кристалну чистоћу, али чим се њен ток приближи насељу Пале, све се мијења. Ријека која је некада била симбол живота, постала је симбол загађења.

У самој Миљацки, већ у близини старе чаршије Пала, почињу да се осјећају негативне промјене. Главни проблем је градска канализација која се излива директно у ријеку, без икаквог пречишћавања. Недостатак колектора за отпадне воде оставља Миљацку изложену неочишћеним канализационим водама, што је резултовало неугодним мирисима који испуњавају ваздух у сушним мјесецима, када ријека има мањи водостај. Поред тога, неки становници одбацују смеће директно у ријеку, претварајући је у одлагалиште отпада.

Резултат ових људских активности је ријека која је изгубила свој природни сјај. Некада бистра вода сада је замућена, а у дијеловима испод Пала поприма зелену боју, као да је ријеч о токсичној хемикалији. Иако је кроз одређене дијелове ријечни ток регулисан, загађење је толико озбиљно да у води више нема живота.

 

Бесмисленост пројеката уз Миљацку док је загађење на високом нивоу

Контаминација Миљацке низводно од Станице Пале је пораз нашег достојанства
Контаминација Миљацке низводно од Станице Пале је пораз нашег достојанства

Планирани пројекти уз Миљацку, као што су шеталиште и бициклистичка стаза, потпуно су бесмислени док је степен загађења ријеке толико висок. Мирис који се шири из ријеке током сушних мјесеци толико је јак да би угрозио сваки покушај уживања у природи, одвраћајући и локално становништво и туристе.

Чак и пројекти попут бициклистичке стазе Сарајево – Пале, који би могли подстаћи активни туризам и здравији начин живота, губе свој потенцијал у окружењу у којем је ријека претворена у извор непријатног мириса и здравствених ризика. Док се не ријеши проблем пречишћавања и заштите ријеке, овакви пројекти остају само неостварени планови, јер квалитет живота и уживање у природи зависе од чистоће и здравља животне средине.

 

Узроци загађења: Шта је лоше?

Купалишта на Паљанској Миљацки љети су била честа појава
Купалишта на Паљанској Миљацки љети су била честа појава

Кључни узроци загађења Паљанске Миљацке леже у недостатку инфраструктуре за пречишћавање отпадних вода и неодговорном понашању становника. Ево неколико главних разлога зашто је до овога дошло:

  • Непостојање колектора: Градска канализација се излива директно у ријеку јер не постоји систем колектора који би прикупљао и пречишћавао отпадне воде прије њиховог уласка у ријеку.
  • Одлагање смећа у ријеку: Неодговорно понашање појединаца који користе ријеку као одлагалиште за кућни отпад додатно је погоршало стање.
  • Недовољна свијест о екологији: Недостатак едукације и освијешћености о важности ријеке за заједницу доприноси овом проблему.

Како ријешити загађење Паљанске Миљацке?

Помор рибе у Миљацки - честа слика
Помор рибе у Миљацки – честа слика

Иако је ситуација озбиљна, постоје начини да се стање поправи. Кључно је предузети конкретне мјере како би се ријека вратила у што природније стање.

Увођење колектора за пречишћавање отпадних вода

Колектори представљају рјешење које је неопходно за ријеку попут Паљанске Миљацке. Они прикупљају отпадне воде из градске канализације и пречишћавају их прије него што се оне испусте у ријеку. Колектор функционише тако што уклања чврсте материје, хемијске загађиваче и органске отпатке из отпадних вода. Цијена изградње једног колектора може се кретати од неколико стотина хиљада до неколико милиона евра, зависно од капацитета и сложености. Ипак, његова корист је непроцјењива – пречишћена вода која се испушта у ријеку не нарушава екосистем и чува здравље ријечног тока.

Повећање свијести и едукације становника

Без ангажовања становника у процесу заштите ријеке, ниједна инфраструктурна мјера неће бити довољна. Неопходно је организовати радионице и кампање за подизање свијести о важности чувања природе, посебно ријека. Ширење информација о штетности одлагања смећа у ријеку може помоћи да се смањи овај проблем.

Строже казне за одлагање отпада у ријеку

Законска регулатива треба да се пооштри како би се спречило одлагање смећа у ријеку. Увођење новчаних казни за оне који одлажу отпад у Миљацку може дјеловати као мјера превенције. Поред тога, потребно је обезбиједити довољно контејнера и организовати редовни одвоз отпада како би становници имали адекватне алтернативе за одлагање смећа.

Акције чишћења ријеке и околине

Организовање акција чишћења ријеке може помоћи у уклањању смећа које се накупило у кориту Миљацке. Ове акције могу укључивати локалне школе, еколошка удружења, као и све заинтересоване грађане. Овакве активности не само да чисте ријеку, већ и јачају осјећај заједнице и заједничке бриге о околини.

 

Како загађена ријека утиче на живот људи?

Нарушавање тока Мокрањске Миљацке - 2015. година
Нарушавање тока Мокрањске Миљацке – 2015. година

Загађена ријека није само еколошки проблем, она директно утиче на живот људи који живе у њеној близини. Мирис који се шири из ријеке током сушних мјесеци чини боравак на обали непријатним.

Загађена вода може продријети у земљиште, што доводи до контаминације подземних вода и потенцијално загади околне изворе и ријеке. Ово може представљати опасност за пољопривреду и снабдијевање питком водом.

Поред тога, смрад који се шири из ријеке је знак разградње органског отпада, што може довести до развоја бактерија и вируса у ваздуху, чиме се повећава ризик од респираторних инфекција и других обољења код становника.

Неразвијена инфраструктура за пречишћавање отпадних вода и неодговорно одлагање отпада могу убрзати ширење зараза и алергија, што утиче на здравље људи.

Такође, губитак могућности за развој туризма у овом подручју умањује економски потенцијал Пала, што додатно погађа животну перспективу локалног становништва.

 

Без екологије нема економије и туризма

Дио тока Паљанске Миљацке прије регулисања 2015. године
Дио тока Паљанске Миљацке прије регулисања 2015. године

Ова истина је посебно очигледна када је у питању заштита природних ресурса као што су ријеке, шуме и планине. Очување здраве животне средине директно утиче на економски раст и развој туризма, јер чиста природа привлачи посјетиоце и омогућава развој туристичких садржаја.

Када је ријека загађена, тада не само да губимо природну љепоту, већ и потенцијал за нова радна мјеста, инвестиције и развој туристичких атракција. Зато је важно схватити да улагање у екологију значи улагање у будућност и добробит читаве заједнице, јер само здрава средина може привући и задржати посјетиоце и осигурати дугорочни економски просперитет.

 

Враћање старе славе Паљанској Миљацки

Паљанска Миљацка заслужује шансу да поново постане симбол живота, као што је то некада била—чиста, бистра ријека у којој су одјеци дјечије граје и мирис околне природе били свакодневница. То је ријека која је некада повезивала људе и била мјесто за дружења. Данас, тај дух је само сјећање, али не и неповратан губитак. Враћање чистоће ријеке није једноставан задатак, али је могуће уз ангажовање свих – од локалне власти до обичних грађана, који морају осјетити одговорност према овој ријеци.

Са правилно постављеним колекторима, који би спречили да отпадне воде заврше у ријеци, као и повећањем еколошке свијести међу становништвом, Паљанска Миљацка би могла поново оживјети. Строге казне за неодговорно понашање, попут одлагања отпада у ријеку, биле би снажан подсјетник да се ријека мора чувати. Замислите поново Паљанску Миљацку у својој природној чистоћи, са сређеним окружењем пуним шетача, бициклиста и рекреативаца. То је визија коју вриједи остварити и за коју се вриједи борити.

(www.palelive.com)

Прати тему
Обавијeсти мe о
9 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Kapa dole za tekst,dace Bog da neko ovo pokrene uskoro…inace cemo pocrkati od smrada!!!!

Mi se busamo srpstvom i vjerom! E pa i ovo je vjera, braćo moja draga. Ovo je odraz nas samih kakvi jesmo i pred Bogom i pred sobom.

Kakvi stanovnici, takva im i rijeka. Ili su je možda zagadili Tuzlaci i Banjalučani?

Јефтин покушај бојења еколошког проблема националним или регионалним предзнаком. Све ријеке које протичу поред насеља на Балкану се налазе у истом или горем стању. Што веће насеље – то је веће загађење. Мржњом се овај проблем не рјешава.

Слажем се, нажалост је у вћини случајева тачно. Срећом има и оних других примјера. Нпр. Уна, људи који живе уз њен ток заиста воле и чувају.
Исто тако, Врбас, није чист као Уна, али људи се труде.
Мислим кад би прокренули неке акције у том погледу, мислим да би и Миљацку, бар на Палама могли довести до тога да буде опет љепотица.
Боденско језеро је некад било примјер загађења, сад је је примјер чистоће.

Bojenje ekološkog problema regionalnim predznakom je upravo ono što sam htio. Samo ljudi iz ove regije su odgovorni za Miljacku i njeno ekološko stanje.
Očigledno nikad nisi bio u Bihaću.

Ne samo što je, već sigurno, bespovratno uništena Miljacka kao rijeka, nego je u još gorem stanju njeno korito i obale kroz sami centar, odnosno naseljeni dio Pala, koji se uopšte neodržavaju.
Treba samo „prošetati“, bolje reći probiti se obalom od Famosa pa do Sportske dvorane i zaključiti da ovo nema ni u Bangladešu!
Opštinsku vlast to do sada nije apsolutno interesovalo, a vjerovatno će isto biti i u buduće!?

Nije sve ni do nemara vec i do okolnosti. Pale su donedavno bile selo napravljeno ne na rijeci nego na potoku. I taj potok je tada imao bar duplo vise vode nego sad. Sa mnogo manje stanovnika a vise vode, potok je tada bio vrlo malo zagadjen, ali makar nije bilo uocljivih znakova na sve strane. Ali u zadnjih 30 godina broj stanovnika u siroj okolini sliva toga potoka se uvecao jedno 4-5 puta, sto pocinje da lici na grad, dok je istovremeno vode u potoku sve manje… Naravno, gradovi, i to veliki, 100 puta veci od Pala, postoje i u sred pustinja gdje nema ni tog potoka. ali zato tamo ima para da se napravi sta treba. A nisi ni napravljeni za samo 30 godina, ili ako jesu, to je bilo tamo dje umjesto vode potocima tece nafta pa su imali cime i platiti. Cime posleratne Pale sve to da plate? Nebitno je ko je na vlasti, niti ko je nacelnik, koji god da su trebao bi im budzet jedno 10 puta veci nego sto imaju. Takodje, ne izgleda da postoji volja da i ugrozeno „pucanstvo“ finansijski ucestvuje u cistijem okruzenju, vec ocekuje da to neko drugi plati, ali… Čitaj dalje »

Nisam bas 100% saglasan sa ovim komentarom. Kazete nebitno ko je na vlasti?? Kako? Pa za vlast bi trebalo da se kandiduju sposobni ljudi bar sa nekim zivotnim iskustvom i idejama a sta mi imamo. Ko sve hoce da je vlast vidjeli smo neki dan su ih skidali sa bandera. Drugo koliko je sredstava privatnih i drzavnih ulozeno na Jahorinu i gdje ta sva kanalizacija zavrsi pa u Palama tacnije kod mosta na ulazu u Pale. Koja vlast je radila projekte ili da je bar pokusala progurati preciscivac fekalnih voda recimo kod EU ili Vlade RSa jer u BiH ima primjera da je EU finansirala ovakve projekte. Miljacka nije problem samo Pala nego i Sarajeva a i Jahorine koja postaje grad sam za sebe. Misljenja sam da Opstina Pale, Sarajevo, OC Jahorina, EU, Vlada RS-a, razno razni investitori kako na Palama tako i na Jahorini trebaju biti dio rjesenja ovog problema. Ne samo opstina Pale i građani Pala.