Почетком 20. вијека, православно становништво Пала осјетило је потребу за подизањем цркве која би постала духовни и заједнички центар вјерника. Иако су Пале тада биле мало насеље, недостатак сталног храма постајао је све израженији. Свјесни значаја цркве за вјерски и друштвени живот заједнице, угледни мјештани су се 1904. године организовали и формирали Црквено-школски одбор, чији је главни задатак био покретање иницијативе за изградњу богомоље.
Заузимањем предсједника црквеног одбора Ристе Шушића и потпредсједника Васе Тодоровића и пожртвованошћу мјесног пароха Ђорђа Грабежа од самог почетка, одбор је преузео одговорност за прикупљање новчаних прилога и грађевинског материјала, што је у условима аустроугарске управе представљало сложен и дуготрајан процес. Прикупљање средстава није било лако, али су мјештани, вођени дубоком вјером и жељом да оставе трајно насљеђе будућим генерацијама, несебично даривали средства и материјал. Осим прилога из самих Пала, помоћ је пристизала и од добротвора из других крајева, а подршку су пружиле и поједине црквене и националне институције.
Након припреме, почетком јула 1905. године Црквени одбор расписао је конкурс за израду пројекта будуће цркве. То је био први корак ка остваривању дугогодишње жеље православног становништва Пала – да коначно добије властити храм, у којем ће се сабирати на молитву и богослужења. Лазар Дрљача, двадесетчетворогодишњи несвршени грађевински техничар, предаје пројекат за изградњу цркве у Палама и пројекат је изабран као најбољи.
Црквено-школски одбор је, након пажљивог разматрања, за извођача радова одабрао фирму Милоша Миладиновића „Предузеће за грађевине и технички биро за планове, архитектуру, процјене и др.“. Миладиновић, као један од ријетких домаћих неимара тог времена, већ је стекао углед у грађевинарству, а његово предузеће имало је значајно искуство у пројектовању и извођењу радова на храмовима.
Колико је то био тежак период говори и чињеница да је Аустроугарска управа фаворизовала католичку мисионарску активност и изградњу католичких цркава, док су православни вјерници били суочени са бројним препрекама. Министар финансија Бењамин Калај је отворено изјавио да „положај католицизма у Босни треба бити побољшан, како би муслимани, ако би у далекој будућности напустили своју вјеру, могли се приклонити католичкој, прије него православној конфесији.“ Ова политика изазвала је велико незадовољство српског народа, што је довело до Првог царског меморандума 1896. године. У њему су истакнуте неправде, укључујући потискивање изградње српских цркава у периферне дијелове. Упркос томе, српски народ је наставио борбу за своју црквено-школску аутономију, што је крунисано изградњом храмова попут цркве на Палама.
Градња цркве на Палама је започела с прољећа 1908. године, а прва велика свечаност уприличена је на Петровдан, 12. јула исте године, када је обављено свечано освештање темеља будуће цркве. Чин освећења темеља извршио је прота Васо Поповић, уз присуство великог броја вјерника, свештенства и угледних људи из околине. Овај значајан догађај окупио је преко 1000 људи, који су са великим одушевљењем свједочили почетку остварења дуго прижељкиваног сна – изградњи православног храма на Палама.
Након нешто више од годину дана градње, православна црква на Палама блистала је у својој пуној љепоти, спремна да постане духовни центар и чувар вјере и традиције српског народа у овом крају.
Дуго очекивано освећење цркве Успења Пресвете Богородице одржано је 30. августа 1909. године у присуству великог броја вјерника, угледних личности и свештенства сарајевског и рогатичког протопрезвитерата. Чин освећења предводио је митрополит дабробосански Евгеније Летица. Остало је записано да је то био најрадоснији дан у историји Пала, јер је остварен дугогодишњи сан народа овог краја.
Архитекта царства и краљевине
Милош Миладиновић (1876–1934) био је један од ријетких домаћих неимара у Босни и Херцеговини током аустроугарске управе. Рођен је у Доњем Вакуфу, у породици свештеника-учитеља и учитељице, а образовање је стекао у Сарајеву, гдје је 1897. године завршио Средњу техничку школу. Даље студије и стручне семинаре похађао је у Бечу, након чега се вратио у Сарајево и основао „Предузеће за грађевине и технички биро за планове, архитектуру, процјене и др.“.
Већ почетком 20. вијека постао је препознат као успјешан градитељ, изводећи радове на стамбеним и јавним објектима, а посебно се истакао у пројектовању и изградњи православних цркава.
У вријеме када су најзначајнији грађевински подухвати у Босни и Херцеговини били под контролом аустроугарских стручњака, Миладиновић је својим радом показао да и домаћи градитељи могу равноправно учествовати у креирању урбаног пејзажа Сарајева и других градова.
Друштво за полепшавање Пала
Архива Милоша Миладиновића, иако је већим дијелом уништена, оставила је за собом неколико драгоцјених приватних фотографија, које свједоче о његовој вези са Палама. На тим снимцима види се да је са породицом често боравио у овом планинском крају, налазећи у њему мир и одмор од градске свакодневице. Није познато када је тачно купио кућу на Палама, али се претпоставља да је то било након Првог свјетског рата.
Вјероватно се још приликом изградње цркве на Палама заљубио у ове крајеве, препознајући њихову љепоту и потенцијал. Пале су му постале уточиште и мјесто гдје је могао да предахне од бројних пословних ангажмана. С обзиром на његов углед, образовање и широко познавање архитектуре и урбанизма, сасвим је извјесно да је имао значајну улогу у оснивању Друштва „Пале“, чији је основни циљ био да дјелом подупире уређење и полепшавање Пала и околине, „како би се на Палима створило љетиште и љечилиште у великом стилу, те велики свијет упознао с њиховим красотама.“
Из статута се може сазнати да се друштво залагало за очување паљанских красота. Код подизања нових зграда да се поступа системски и рационално. Да се уреди комуникација. Да се путем јавних гласила и штампањем посебних списа, слика и реклама подигне посјета. Да се приређују забаве и свечаности. Да се посредује код изнајмљивања или куповине станова, као и сваком ко жели подићи на Палама вилу…
Друштво се финансирало донацијама добротвора и чланова, а чланови су имали право гласа на скупштинама, те су могли бити бирани на мјесто предсједника друштва, надзорника, тајника, благајника, затим у управни одбор, те на мјесто предсједника скупштине и на мјесто одборника.
Данас, скоро један вијек касније, Пале немају оно што су имале 1927. године – јасну визију развоја, вођену љубављу према природи, архитектури и туризму. Тада се водила брига о изгледу мјеста, о томе како ће се градити, како ће се уређивати комуникације, како ће се привући гости и представити љепоте овог краја свијету.
Постојала је организација која је систематски радила на томе да Пале буду љетовалиште и љечилиште, а не само једно од уснуло лијепих планинских мјеста. Финансирана добротворним прилозима и чланаринама, ово друштво је имало снагу да усмјерава развој мјеста у складу са његовим природним потенцијалима и културном баштином. Данас, кад нам се чини да често лутамо без дугорочног плана, вриједно је подсјетити се да су наши преци прије скоро сто година већ знали да Пале заслужују више – пажљиво планиран развој, поштовање простора и визију која је уравнотежено спајала природу, архитектуру и туризам.
Култна фотографија Паљана из 1927. године
Тешко је са прецизношћу утврдити тачан датум настанка култне фотографије, али постоји велика вјероватноћа да је снимљена 1927. године, приликом оснивања Друштва за полепшавање Пала, будући да се на њој налази Милош Миладиновић.
С обзиром на то да се у позадини налази велика зграда Дома жртава, могуће је да је фотографија настала и 1928. године, у данима када је овај дом свечано отворен.
Фотографија се може довести у везу са неком скупштином или значајним догађајем, попут формирања мјесног одбора „Просвјете“ у Палама у августу 1931. године, великих соколских свечаности исте године или, можда још вјероватније, са оснивачком скупштином Здравствене задруге у Палама 1933. године.
Нажалост, Милош Миладиновић је преминуо 1934. године, што омогућава да се фотографија временски сврста у период између 1927. и 1934. године.
(www.palelive.com / Пише: Станишић Владимир, фото Хисторијски архив Сарајево, фото Васић, фото Спасоје Вуковић)