Mitropolit Hrizostom: Hram uspomena na poginule u odbrani srpskog naroda

0

SOKOLAC – NJegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom rekao je danas da je Manastir Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji hram uspomena na sve poginule i postradale Sarajevsko-romanijske regije koji su se borili za odbranu srpskog naroda i Republike Srpske.

Mitropolit Hrizostom je novinarima na Ravnoj Romaniji rekao da je danas 15 godina od proglašenja manastira Svetog velikomučenika Georgija, a da je zbog pandemije program obilježavanja Dana manastira malo izmijenjen, ali da je to prilika da se vjernici pomole Bogu i sjete svih postradalih u minulom ratu.

Mitropolit dabrobosanski je naveo da je ovo i zavjet srpskog naroda i prilika za sjećanje na sve one koji su se hrabro borili i odbranili svoj narod, te omogućili da srpski narod ima svoju slobodu i nadu za bolju budućnost na ovim prostorima.

„Kao što su se nekada kosovski junaci zavjetovali, tako su se i naši junaci zavjetovali da odbrane srpski narod od, ne daj Bože, novog genocida kao što se desio 1941“, rekao je vladika Hrizostom.

Nakon svete arhijerejske liturgije služen je i parastos za poginule borce sarajevsko-romanijske regije čija su imena uklesana na zidovima hrama, a oko manastira je prošla litija.

Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić naglasio je da se narod Sarajevsko-romansijke regije i ove kao svake prethodne godine okupio u hramu na Ravnoj Romaniji da se pomoli Bogu i pomoli za duše stradalih saboraca.

On je naglasio da je sigurno da Republika Srpske ne bi postojala da ovih 4.000 boraca sa Sarajevsko-romanijske regije nije dalo svoj život u odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992. do 1995.

Lučić je rekao da je pred Srpskom mnogo izazova koje srpski narod može prebroditi samo ako bude jedinstven.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica podsjetio je da je na današnji dan prije 15 godina, na osnovu odluke Svetog Sinoda Srpske pravoslavne crkve uz blagoslov blaženopočivšeg srpskog partijarha Pavla i blaženopočivšeg mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, hram Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji proglašen manastirom.

Bjelica je ukazao da je na današnji dan prije 30 godina osnovan i pokret srpskog naroda – Srpska demokratska stranka za prostore Romanije i Glasinca.

Prema njegovim riječima, da srpski narod nije tada stao pod jednu zastavu, sigurno danas ne bi bilo Republike Srpske.

„Na današnji dan prije 30 godina na ovom prostoru su se okupili svi Srbi pod jednom zastavom, srpskom trobojkom i imali smo čast da ugostimo akademika Jovana Raškovića, Radovana Karadžića i druge srpske prvake iz Hrvatske i BiH i osnovali slobodarski pokret“, naveo je Bjelica i izrazio poštovanje preminulim učesnicima, osnivačima tog pokreta, a posebno borcima Vojske Republike Srpske, pripadnicima MUP-a i Teritorijalne odbrane Republike i svim civilnim žrtvama.

Bjelica je istakao da je ovaj dan „ušao duboko u duše naroda šire regije“, dodajući da to potvrđuje i broj posjetilaca, uprkos tome što je vrijeme pandemije virusa korona.

On je napomenuo i da se okupljeni pridržavaju svih predloženih mjera Republičkog i opštinskog štaba za vanredne situacije.

U okviru obilježavanja Dana manastira na Ravnoj Romaniji u porti ovog hrama se održava i kulturna manifestacija 23. „Gospojinske večeri kulture“ uz skraćeni program „Tebi goro Romanijo“ u organizaciji sokolačke Ustanove za kulturu „Pero Kosorić“.

Direktor ove ustanove Irena Šućur rekla je novinarima da je za razliku od prethodnih godina kada je ova ustanova pripremala bogat kulturno-umjetnčki program, ove godine to učinjeno na skromniji način zbog pandemije virusa korona.

Ona je dodala da je u saradnji sa Sekcijom za društvenu aktvinost žena lokalnog Udruženja „Aurora“ upriličena izložba ručne radinosti, odjevnih predmeta od vune, ukrasnih i predmeta za domaćinstvo.

Predsjednik Sekcije LJiljana Gajević naglasila je da su posjetioci imali priliku i da degustiraju tradicionalna jela sarajevko-romanijskog i glasinačkog podneblja, pripremljena na način kako se to radilo i decenijama ranije.

On je naglasila da je broj posjetilaca ovoj izložbi potvrdio da su rukotvorine, odjevni, ukrasni i predmeti za domaćinstvo izrađeni na tradionalan način, ali i savremenom teghnikom, pokazali da su pravo blago u njegovanju tradicije šire regije.

Obilježavanju dana Manastira na Ravnoj Romaniji pridružilo se i više od 30 članova sokolačkog Udruženja građana „Sveti Vasilije Ostoški“ koji su jutros u 5.30 časova krenuli na pokloničko putovanje dugo 13 kilometara, ispred crkve Svetog proroka Ilije na Sokocu do Manastira Svetog Georgija.

Danu Manastira na Ravnoj Romaniji prisustvovali su i predstavnici političkog, društvenog i privrednog života Sarajevsko-romanijske regije.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare