SOKOLAC – Prirodno-istorijski muzej u Beču prihvatio je inicijativu načelnika opštine Sokolac Milovana Bjelice i arheologa Blagoja Govedarice da Sokolac dobije repliku kultnih Glasinačkih kolica za planirani Muzej Glasinca i Romanije.
Tokom sastanka u Beču, predstavnici Prirodno-istorijskog muzeja su kao vid saradnje izrazili spremnost da pošalju originalne unose, opise nalazišta i predmeta sa fotografijama.
U Prirodno-istorijskom muzeju u Beču čuva se više od 200 artefakata sa prostora Glasinca.
Bjelica je rekao da će, nakon osnivanja muzeja Glasinca i Romanije, svi arheološki nalazi ostajati na području gdje su i pronađeni.
„Mi ćemo raditi na tome da uspostavimo saradnju i sa Zemaljskim muzejom, da produbimo uspostavljenu saradnju sa Prirodno-istorijskim muzejom u Beču, kao i sa Arheološkim institutom Austrije, a sve s ciljem formiranja što kvalitetnije postavke našeg muzeja u Gradskoj kući u Sokocu“, naveo je Bjelica.
On ističe da treba razmišljati o osnivanju departmana za arheologiju u okviru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a takođe i Instituta za glasinačku kulturu u okviru Muzeja Glasinca i Romanije.
Bjelica je naveo da će profesor Blagoje Govedarica nastaviti istraživanja na Kadića Brdu, te izrazio nadu da će ona biti uspješna.
Kultna glasinačka kolica ili kako se vode u muzeju gdje su izložena „Ptičja kola sa Glasinca“ izlivena su od bronze u različitim pojedinačnim dijelovima, a zatim sastavljena. Pronađena su 1880. godine u grobnoj humci na Glasinačkoj visoravni.
Kolica sa pticama poput ovih na Glasincu su rijetki kultni predmeti iz perioda između 1000. i 600. godine prije nove ere. Korišteni su na području Rumunije, preko Bohemije do Meklenburga i Švedske. NJihova tačna funkcija nije poznata.
U vrijeme kada su vršena iskopavanja na našim prostorima nije bilo muzeja niti mjesta gdje bi se ovakvi nalazi mogli čuvati. To je promijenjeno osnivanjem Zemaljskog muzeja u Sarajevu u kojem se takođe nalazi znatan broj predmeta sa Glasinca.
(www.palelive.com / Srna)