На „Јахоринском пословном форуму“ више од 130 учесника из 12 земаља

0

Научна конференција „Јахорински пословни форум“, чија је тема „Индустрија 4.0 – изазови у менаџменту, дигитални трендови и употреба вјештачке интелигенције“, данас је званично отворена на Јахорини, а окупља више од 130 еминентних научних радника који ће представити око 70 радова.

Декан Економског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Младен Ребић изјавио је новинарима да су радови подијељени у четири сесије које ће обезбиједити аспект утицаја „Индустрије 4.0“ у свим сферама економије.

„Можемо се похвалити са ауторима из 12 земаља свијета. Посебно морам истаћи ауторе из Америке, Јапана, Португала, Њемачке, Хрватске, Албаније, као и свих земаља у окружењу“, изјавио је Ребић.

Продекан на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву Срђан Кујунџић изјавио је да је ово 14. Међународна конференција, овогодишња тема „Индустрија 4.0“, односно четврта технолошка револуција, јесте више него значајна јер мијења животе и сви свакодневно осјећају колики је њен утицај.

Он је навео да ће се на конференцији говорити о „Индустрији 4.0“ и изазовима у менаџменту, дигиталним трендовима и употреби вјештачке интелигенције.

„Ми ћемо се посебно бавити изазовима која доноси вјештачка интелигенција, а то је питање заштите приватности података, како образовати људе за послове који се тек појављују, како бити иновативан и у исто вријеме одговоран“, рекао је Кујунџић.

Он је додао да ће радови бити објављени у зборнику који ће да буде доступан јавности.

Директор Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије Дубравко Ћулибрк на конференцији ће говорити о примјени вјештачке интелигенције у медицини.

Он је додао да је према свјетским истраживањима први сегмент који се највише аутоматизује анализа слика у медицини.

„Наш пројекат је у домену мамографије и помоћи радиолозима да брже и једноставније идентификују потенцијалне проблеме на снимцима и да се убрза приступ терапији. Осим тога, доста се ради на ефикаснијем откривању лијекова у медицини, ту се примјењују потпуно други модели, али опет из домена вештачке интелигенције. Ове велике језичке технологије доста помажу у истраживању, али ту има специфичних проблема и ми се трудимо да будемо сигурни да добро раде“, рекао је Ћулибрк.

Овај скуп, који се сутра завршава, представља значајан допринос развоју научне и академске мисли и пружа могућност за презентацију нових идеја и пројеката у вези са развојем економије и туризма у Републици Српској, БиХ и региону.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare