На Кајмакчалану обиљежавање 105 година од пробоја Солунског фронта

0

КАЈМАКЧАЛАН – На Кајмакчалану ће данас бити одржана церемонија посвећена обиљежавању 105 година пробоја Солунског фронта, једног од најважнијих догађаја у српској историји, којем ће присуствовати и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.

Церемонија, коју ће предводити министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Никола Селаковић, почиње у 11.30 часова вјерским обредом, поменом и полагањем вијенаца код спомен-капеле на Кајмакчалану, најављено је из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије.

Након тога, у 12.10 часова предвиђен је и помен и полагање вијенаца у спомен-костурници на врху Кајмакчалан, на граници Сјеверне Македоније и Грчке.

Овим догађајима данас ће присуствовати и Стевандић, потврђено је Срни из Кабинета предсједника Народне скупштине Српске, а не како је првобитно било најављено из парламента Српске.

Стевандић је синоћ у Битољу присуствовао изложби „Други балкански рат на фотографијама и документима“ поводом обељежавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

Представници Заједнице Срба у Македонији уручили су Стевандићу том приликом захвалницу за заједничко обиљежавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

Предсједник парламента Српске и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Никола Селаковић посјетили су јуче и манастир Трескавац у Прилепу.

Српска војска почела је пробој Солунског фронта 15. септембра 1918. године.

Прва и Друга српска армија пробиле су већ 17. септембра Солунски фронт, што је било одлучујуће за слом Централних сила у Првом свјетском рату. Мјесец и по дана касније капитулирала је Аустроугарска, а убрзо и Њемачка.

Свијет је испрва био запањен српским побједама на Церу и Колубари, потом солидаран са Србима у повлачењу преко Албаније, изненађен опоравком српске војске на Крфу, а на крају одушевљен побједом и пробојем Солунског фронта.

Нешто више од половине укупног састава српске војске у завршним операцијама на Солунском фронту и у његовом пробоју чинили су добровољци.

Око 30.200 српских добровољаца из прекоморских земаља, затим 25.700 добровољаца приспјелих из заробљеништва у Русији, најмање 1.300 добровољаца Херцеговаца из црногорске војске.

Од започињања ратних операција на Солунском фронту па до ослобођења Битоља српска војска изгубила је скоро 29.000 људи.

Пробојем Солунског фронта српска војска је не само ослободила Србију, већ и Србе са простора данашње БиХ и Хрватске, али и друге јужнословенске народе који су, попут Хрвата у Далмацији и Загребу, те Словенаца тражили уједињење са Србијом и стварање нове државе – Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, касније преименоване у Југославију.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare