БАЊАЛУКА – Олујни вјетар је у Републици Српској изазвао материјалну штету у већини предјела, а најјачи је био на Сокоцу 92,5 километара на час, те у Рибнику 91,4 километара на час, речено је Срни у Републичком хидрометеоролошком заводу.
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, олујни вјетар од 82,4 километара на час дувао је јуче на Чемерном, 78,5 километара на час у Бањалуци, 78,1 у Вишеграду, а 77,8 километара на час у Билећи. Олујни вјетар јачине 71,3 километра на час дувао је на Хан Пијеску, а 65,2 километара на час у Бијељини. Врло јак вјетар дувао је у Приједору – 61,2 километра на час, Бањи Врућици 55,8, а на Палама 53,3 километра на час. Из Републичког хидрометеоролошког завода напомињу да је јако јужно струјање доносило је ваздух са великом концентрацијом честица сахарског пјеска што је утицало на замућеност атмосфере и смањену видљивост, док је након кише та концетрација смањена. Начелник Одјељења бдијења при Заводу Милица Ђорђевић рекла је да је дувао јак, понегдје и олујни југо, који је јачао јуче послије подне и увече када је хладни фронт захватио западне предјеле, те се током ноћи премјештао ка истоку. „При проласку фронта у већини предела је било олујних удара ветра, пролазно јачих пљускова, а понегде и грмљавине. При проласку фронта температура је за мање од сат времена опала и за 10 степени Целзијусових, а после проласка фронта ветар је ослабио. Ветар је изазвао материјалну штету у већини предела“, рекла је Ђорђевићева. Из Републичког хидрометеоролошког завода подсјетили су да је у већем дијелу Европе од суботе до јуче, 30. марта до 1. априла, било знатно топлије од просјека, а и у многим мјестима у региону измјерена је љетна температура ваздуха од више од 25 степени, понегдје чак 30 степени Целзијусових. је у Републици Српској изазвао материјалну штету у већини предјела, а најјачи је био на Сокоцу 92,5 километара на час, те у Рибнику 91,4 километара на час, речено је Срни у Републичком хидрометеоролошком заводу.
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, олујни вјетар од 82,4 километара на час дувао је јуче на Чемерном, 78,5 километара на час у Бањалуци, 78,1 у Вишеграду, а 77,8 километара на час у Билећи.
Олујни вјетар јачине 71,3 километра на час дувао је на Хан Пијеску, а 65,2 километара на час у Бијељини.
Врло јак вјетар дувао је у Приједору – 61,2 километра на час, Бањи Врућици 55,8, а на Палама 53,3 километра на час.
Из Републичког хидрометеоролошког завода напомињу да је јако јужно струјање доносило је ваздух са великом концентрацијом честица сахарског пјеска што је утицало на замућеност атмосфере и смањену видљивост, док је након кише та концетрација смањена.
Начелник Одјељења бдијења при Заводу Милица Ђорђевић рекла је да је дувао јак, понегдје и олујни југо, који је јачао јуче послије подне и увече када је хладни фронт захватио западне предјеле, те се током ноћи премјештао ка истоку.
„При проласку фронта у већини предела је било олујних удара ветра, пролазно јачих пљускова, а понегде и грмљавине. При проласку фронта температура је за мање од сат времена опала и за 10 степени Целзијусових, а после проласка фронта ветар је ослабио. Ветар је изазвао материјалну штету у већини предела“, рекла је Ђорђевићева.
Из Републичког хидрометеоролошког завода подсјетили су да је у већем дијелу Европе од суботе до јуче, 30. марта до 1. априла, било знатно топлије од просјека, а и у многим мјестима у региону измјерена је љетна температура ваздуха од више од 25 степени, понегдје чак 30 степени Целзијусових.
(www.palelive.com / Срна)