БЕОГРАД – Професор емеритус Ненад Кецмановић сматра да након инаугурације Доналда Трампа за предсједника САД 20. јануара 2025. године Републици Српској, на челу са њеним предсједником Милорадом Додиком, може бити само боље.
Кецмановић је говорећи у Београду на трибини „Српска послије побједе Трампа“, упозорио да је интермецо између објаве резултата избора у САД и инаугурације новог предсједника веома опасан, те да ће имати рефлексије и на глобалном и локалном нивоу.
Он је указао да се ситуација у Украјини заоштрава, а да се актуелном америчком амбасадору у БиХ Маклу „Марфију жури да пресуди Додику“, на што, како је рекао, у Српској имају одговор.
„Народ и институције у Републици Српској имају спреман одговор. Додик је једини у свијету који је сасвим отворено, јавно, експлицатно подржао Трампа и позвао Србе у САД да гласају за Трампа, по томе је најсличнији /премијеру Мађарске Виктору/ Орбану иако је Орбанова ситуација другачија“, навео је он.
Кецмановић је рекао да је проблем Републике Српске до сада био тај што се са БиХ није бавио ни предсједник САД, ни Бијела кућа него Стејт департмент и антисрпски кадрови насљеђени од Медлин Олбрајт и Хилари Клинтон.
Он је навео да је најава промјена тог приступа можда и недавна изјава америчког професора, а доказаног бошњачког лобисте Данијела Сервера који је рекао да ће „Трампова политика бити да се БиХ подијели“.
Бивши дипломата Дарко Танасковић сматра да је за Србију и цјелокупни српски национални корпус од суштинског значаја да се у тренутку наступања промјене на врху америчке политике рационално размотри њен потенцијални одраз на остваривање српских националних интереса.
Он је указао да би на нивоу Србије и Републике Српске требало оформити мали тим састављен од компетентних политиколога који ће врло усредсријеђено и по секторима пратити како се наступање америчке политике под Трамповим водством одржава у земљама које су значајне за Српску и Србију.
„Свакодневно требамо сакупљати податке шта се ради у америчкој администрацији“, рекао је он.
Танасковић сматра да би САД у наредном мандату могле имати више слуха да рјешење спорних питања у БиХ препусте унутрашњим факторима.
Он је оцијенио да ЕУ гледа на БиХ као на домороце и подручје на ком ће они као колонизатори реализовати своје интересе.
Трибину „Српска послије побједе Трампа“, организовали су иформативно-политичики портали „Све о Српској“ и „Факти“, уз подршку Представништва Републике Српске у Србији.
(www.palelive.com / Срна)