Данашњи научни скуп на Палама о теми „Правне празнине и пуноћа права“, уз учешће 206 аутора и коаутора из научни скуп23 државе, представља значајан допринос унапређењу правне теорије, те ће се настојати да буду дати конкретни приједлози носиоцима законодавне, извршне и судске власти, рекао је декан Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Горан Марковић.
„Због велике ширине и обима тема, као и због броја учесника, скуп има велики значај јер ће се заједнички допринијети унапређењу правне теорије. Трудићемо се да дамо конкретне приједлоге носиоцима законодавне, извршне и судске власти, те да апелујемо на њих да наша излагања и приједлоге барем узму у разматрање, а нека можда чак и прихвате“, рекао је Марковић новинарима прије почетка 12. Научног скупа.
Он је истакао да је ово највећи научни скуп из области правних наука на простору бивше Југославије, али и југоисточне Европе, те један од три највећа научна скупа у Републици Српској по категоризацији ресорног министарства.
Марковић је навео да се скуп одржава поводом Дана правног факултета, да је у сали присутно више од 100 људи који ће радити у девет секција, док ће осталих 100 учествовати онлајн посредством „зум“ платформе, а радови ће бити саопштени на руском, енглеском, италијанском и српском језику.
Предсједник Научног одбора професор Миленко Крећа рекао је да му је част што га је Правни факултет позвао да учествује како у формалном својству, тако и као референт, истакавши да је одржавање научног скупа који годинама траје доказ да педагошки и научни рад иду руку под руку.
„Један факултет који има кратку историју успијева да већ година на својим савјетовањима окупи велики број научних радника из цијелог свијета и у том погледу мислим да може да се мјери, ако и не превазилази све старе и угледне факултете на простору бивше Југославије“, рекао је Крећа.
Он је изразио задовољство што је на Правном факултету на Палама израстао нови млади научни кадар који је замијенио људе који су долазили из Београда, Новог Сада,
Ниша, те додао да ће млади кадар својом активношћу допринијети даљој афирмацији науке и уопште друштвене афирмације Републике Српске.
Професор права и редовни члан Мађарске академије наука Габор Хамза захвалио је за позив да учествују на научној конференцији гдје ће расправљати о важној теми не само за БиХ, него и за земље у окружењу, региону и свијету.
Продекан за научноистраживачки рад Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Димитрије Ћеранић рекао је да је овај научни скуп већ неколико година највећи скуп у области права на простору бивше Југославије, те да број држава говори да су постали свјетски конгрес правника.
„Сваке године повећавамо број учесника, што довољно говори о квалитету скупа. О скупу најбоље говори они учесници који се годинама враћају. Расли смо од 2010. године до данас и постали највећи, не само у југоисточној Европи, то говори много о Правном факултету, Републици Српској. То је доказ како Република Српска може на ваљан начин да ступи на међународну сцену у области науке, али и на многим другим друштвеним пољима“, поручио је Ћеранић.
Он је нагласио да је Правни факултет Пале ту да подржи савјетима, искуством, правничким знањем све оне који су спремни да Република Српска стаса у модерну, квалитетну државу препознатљиву на свим свјетским меридијанима.
Суорганизатори научног скупа су Међународни савез правника са сједиштем у Москви, Европска организација за јавно право са сједиштем у Атини, Институт за упоредно право са сједиштем у Београду, Институт за криминолошка и социолошка истраживања Београд, Српско фискално друштво /Огранак за Србију Међународне фискалне асоцијације/ са сједиштем у Београду и Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу.
(www.palelive.com / Срна)