FOČA – Na posljednji republički javni poziv o stambenom zbrinjavanju boračkih kategorija u opštini Foča prijavilo se 265 lica, od kojih je 115 ispunilo uslove iz poziva, a u toku je dodatno kompletiranje dokumentacije, kako je to zatražilo Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Repubolike Srpske.
Od 115 prijavljenih u Foči, koji su ispunili uslove poziva, za izgradnju stambene jedinice prijavila su se 23 lica iz porodica poginulih boraca i tri ratna vojna invalida, dok je za nepovratna novčana sredstva za obnovu postojeće stambene jedinice konkurisalo 89 lica, od čega 80 iz kategorije porodica poginulih i devet ratnih vojnih invalida.
Načelnik opštinskog Odjeljenja za opštu upravu Vide Vuković rekao je Srni da je ministarstvo tražilo da se prijave dopune većim brojem fotografija stambenih objekata koje je potrebno obnoviti.
On kaže da je opštinska komisija, u kojoj su i predstavnici Boračke i Organizacije porodica poginulih boraca, te Udruženja ratnih vojnih invalida, a predsjednik je iz građevinske struke, izvršila uvid u stanje svih stambenih objekata.
Vuković je rekao da će opština ubrzo završiti svoj dio posla, a da je konačna odluka na resornom ministarstvu.
„Konačne spiskove pravi Ministarstvo, a mi predlažemo. Naša je želja da se obuhvati što više porodica da bi dobili nepovratna sredstva, ali nismo u mogućnosti da udovoljimo svakom zahtjevu jer su u javnom pozivu strogo propisani uslovi koji moraju da se ispunjavaju“, pojasnio je Vuković.
Napomenuo je da su okvirni iznosi nepovratnih sredstva od 3.000 do 8.000 KM, što će zavisiti od stanja stambene jedinice i predračuna koji napravi komisija.
U ovom odjeljenju ažuriraju i socijalne karte boraca od prve do pete kategorije starijih od 60 godina, prema spisku koji im je dostavilo resorno ministarstvo.
Prikupljeni su podaci od Poreske uprave, Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove i Zavoda za zapošljavanje i proslijeđeni Ministarstvu, a u svrhu planiranja socijalnih davanja toj kategoriji boraca.
Predsjednik Boračke organizacije Foča Srđan Stanković ističe da su borci stariji od 60 godina u najtežoj situaciji.
„To su ljudi koji nisu više za posla, neće niko ni da ih primi. Svi su oboljeli, moraju čekati 65 godina da bi otišli u penziju, koliko je ko radio, ali problem je što je puno boraca koji imaju samo ratni staž ili do pet godina redovnog staža što je nedovoljno za penziju“, kaže Stanković.
On podsjeća da je prije dvije godine Vlada donijela odluku kojom je omogućeno borcima sa najmanje sedam godina radnog staža da ostvare uslove za minimalnu penziju, ali da je dosta onih sa manje od sedam godina staža.
Stanković je naveo da je još ranije iz fočanske Boračke organizacije potekla inicijativa da se omogući borcima da se penzionišu sa 55 godina, da ne bi morali da čekaju 65 godina.
Resorno ministarstvo je nedavno zatražilo od lokalnih zajednica da dopune dokumentaciju i ponovo dostave spiskove prijavljenih da bi se izvršila kvalitetna procjena potrebnih sredstava za stambeno zbrinjavanje boračkih kategorija.
Iz Ministartva su napomenuli da su prema Posebnom programu stambenog zbrinjavanja svi demobilisani borci i ratni vojni invalidi koji su ispunjavali uslove na listama stambeno zbrinuti, ali je Vlada Srpske na inicijativu nevladinih organizacija i pojedinaca koji su smatrali da su propušteni u procesu stambenog zbrinjavanja raspisala javni poziv za stambeno zbrinjavanje 2019. godine, koji je obnovljen 2020.godine.
Osim toga, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske nedavno je zatražilo od lokalnih zajednice da ažuriraju podatke za socijalnu kartu za sve demobilisane borce starije od 60 godina koji nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka.
Resorni ministar Duško Milunović izjavio je ranije da je to potrebno uraditi kako bi Vlada Republike Srpske mogla jednokratno da interveniše, a u budućnosti da se sagleda koji to vid pomoći da se obezbijedi da bi se poboljšao njihov socijalni položaj u društvu.
(www.palelive.com / Srna)