БИЈЕЉИНА – Проблеме са менталним здрављем првенствено имају млади, адолесценти и геријатријска популација, рекао је вечерас психијатар у бијељинском Центру за ментално здравље Олег Грубач на предавању које је организовано поводом Свјетског дана менталног здравља, 10. октобра.
„Примијетили смо да нам се све више јављају старији јер радно способни млади одлазе, а они остају сами. То је, такође, велики и актуелан проблем“, додао је Грубач.
На предавању „Учинимо ментално здравље глобалним приоритетом за све“ је наглашено да се ипак чини да полако нестаје стигма у вези са одласком код психолога и психијатра.
Грубач је истакао да би о менталном здрављу требало размишљати сваког дана, а не само 10. октобра, те да је оно важно колико и сви други облици здравља код човјека.
„Мислим да стање нације и свих нас није баш најбоље у том смислу и да морамо много да радимо на томе. Један од начина су ова предавања као вид превентиве. Сматрам да има помака, да је мања стигма јавити се психијатру или психологу, али на томе треба да раде и медији“, рекао је Грубач.
Према његовим ријечима, о томе треба стално причати да људи схвате да је отићи код психијатра једнако као отићи код кардиолога или дерматовенеролога.
Психолог Тамара Шућур упозорила је да млади најчешће имају менталне проблеме због кориштења интернета, али да је и пандемија вируса корона оставила посљедице.
„За вечерашње предавање сам припремила упитник који сам подијелила младима, како би се могли пронаћи у цијелој овој причи. Када одговоре на постављена питања, боље ће разумјети своје емоције и размишљања, избациће оно што их мучи“, рекла је Шућурова.
Предавање је одржано у организацији Републичке омладине Српске /РОС/. Члан Повјереништва РОС-а Ана Бајић рекла је новинарима да су жељели да укажу на важност менталног здравља.
„Свједоци смо да је, између осталог, вирус корона утицао на стање менталног здравља омладине у виду депресије, анксиозности, те нам је циљ да младима докажемо, који су вечерас у великом броју у публици, да није срамота отићи на преглед код психолога или психијатра“, навела је Бајићева.
Процјењује се да се свака четврта особа на свијету током живота суочава са неким менталним поремећајем.
Око 20 одсто дјеце и адолесцената има неки ментални поремећај, а свака седма особа у БиХ пати од посттрауматског стресног поремећаја.
Свјетска здравствена организација од 1992. године 10. октобра обиљежава Свјетски дан менталног здравља.
(www.palelive.com / Срна)