О утицају климатских промјена на ски-центре

0

Климатске промјене утичу на све аспекте живота, па и на скијалишта, због чега је потребно учинити много тога како зимски центри не би зависили од климе, констатовао је данас на Јахорини резидентни представник УНДП-а у БиХ Рено Мејер.

Мејер је истакао да треба радити на томе како би скијалишта била активна током цијеле године, што ће помоћи очувању радних мјеста и омогућити наставак економских активности

Мејер је учествовао на округлом столу „Утицај климатских промјена на зимски туризам – пракса БиХ“, као и директор Олимпијског центра „Јахорина“ Дејан Љевнаић, који је истакао да је утицај климатских промјена на планински туризам видљив свима и да му приступају озбиљно и плански.

„Веома је важно не само пратити него и планирати трендове, због чега улажемо у развој љетњег туризма, од којег смо само прије шест година имали приход од 4.000 КМ, у прошлој сезони два милиона, а данас, 27. дана овогодишње љетње сезоне, већ смо 2,4 пута бољи него у прошлој сезони“, рекао је Љевнаић.

Он је подсјетио да су зимске сезоне због климатских промјена краће и да почињу неке три седмице касније него прије 10 година.

„Повећање температуре утиче и на смањење сњежног покривача, што тренутно надомјештамо системом вјештачког осњежавања“, навео је Љевнаић, оцијенивши да се ради о најбољем систему у Европи и свијету.

Према његовим ријечима, инвестирање у систем вјештачког осњежавања помогло је да Јахорина са 60.000 скијаша прије шест година порасте на ски-центар који у сезони посјети 450.000 скијаша.

Као будуће приоритете у развоју туризма на Јахорини, Љевнаић је навео екологију, али и дигитализацију с обзиром на савремене трендове у свијету.

Захваљујући министру спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташи Кошарцу и институцијама Републике Српске за досадашњу подршку, Љевнаић је истакао да је циљ Олимпијског центра да се заједно са УНДП-ом и другим партнерима реализује што више добрих пројеката за ову планину.

На Јахорини је данас у организацији УНДП-а и Министарства спољне трговине и економских односа одржан округли сто о утицају климатских промјена на туристичку понуду олимпијских планина Јахорине и Бјелашнице.

Скуп је одржан поводом почетка израде студије „Утицај климатских промјена на зимски туризам – пракса БиХ“, која ће се базирати на квантитативним истраживањима о утицају климатских промјена на зимске туристичке центре, примарно Јахорину и Бјелашницу, у погледу помјерања почетка зимске сезоне, смањења сњежног покривача и дужине трајања зимске сезоне.

Трбић: Јахорина и Бјелашница најмање трпе климатске промјене

Јахорина и Бјелашница најмање трпе климатске промјене, иако је на нивоу БиХ већ утврђено повећање температуре од око два степена Целзијусова, изјавио је професор климатологије на Природно-математичком факултету у Бањалуци Горан Трбић.

„Климатске промјене су ту и сви који се баве туризмом морају наћи нека друга рјешења, прије свега окренути се развоју љетног туризма и продужењу љетне сезоне на прољеће и јесен“, рекао је Трбић новинарима.

Констатујући да је логично због оваквих темпратурних трендова очекивати топле зиме и мањи број дана са сњежним покривачем, Трбић је истакао да је добро што се климатске промјене најмање осјете на Јахорини и Бјелашници.

Када је у питању зимска сезона у планинским туристичким центрима, Трбић истиче да је без осњежавања, за које је потребна ниска температура, тешко говорити о зимској сезони.

„Ако се наставе ови климатски трендови, остаћемо без зимске сезоне“, упозорио је Трбић.

Он је навео да је у већим градовима у БиХ температура порасла за три степена, због чега становници урбаних средина спас од високе љетне температуре траже на планинама.

Он вјерује да ће глобални процес декарбонизације зауставити раст температура, што би помогло вратити се на климатску нормалу од прије двије, три деценије.

Трбић је данас на Јахорини учествовао на округлом столу поводом почетка израде студије „Утицај климатски промјена на зимски туризам – пракса БиХ“, која ће се базирати на квантитативним истраживањима о утицају климатских промјена на зимске туристичке центре, примарно Јахорину и Бјелашницу, у погледу помјерања почетка зимске сезоне, смањење сњежног покривача и дужину трајања зимске сезоне.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare