Обиљежавање 83 године од једног од најсвирепијих злочина над српским народом

ПРЕБИЛОВЦИ – У Пребиловцима ће данас бити обиљежени Свети пребиловачки и свехерцеговачки мученици и 83 године од једног од најсвирепијих злочина почињених над српским народом.

Свету архијерејску литургију у Храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима од 9.00 часова служиће Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом, митрополит црногорско-приморски Јоаникије, владика буеносајрески и јужно-централно амерички Кирило, владика будимљанско-никшићки Методије, митрополит њемачки Григорије, митрополит михаловско-кошицки Георгије и митрополит захумско-херцеговачки Димитрије.

Из Црквене општине Чапљина позвали су вјернике да у што већем броју учествују у молитвеном помену убијеним Србима у Пребиловцима.

Тродневно обиљежање Светих пребиловачких и свехерцеговачких мученика и 83 године од једног од најсвирепијих злочина почињених над српским народом почело је у нед‌јељу, 4. августа, предавањем о теми „Бедем памћења“ игумана манастира Подмаине Рафаила Бољевића у Пребиловцима.

У Храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима вечерње празнично богослужење, уочи Светих пребиловачких и свехерцеговачких мученика и обиљежавања 83 године од једног од најсвирепијих злочина почињених над српским народом, синоћ је служио Његово високопреосвештенство митрополит захумско-херцеговачки Димитрије, уз саслужење више архијереја, у присуству предсједника Републике Српске Милорада Додика.

Након богослужења, у пребиловачком Дому културе „Свети краљ Милутин“ отворена је стална поставка изложбе „Пребиловци 1941“, у организацији Музеја жртава геноцида из Београда.

Музеј жртава геноцида први пут је организовао сталну изложбену поставку изван Србије како би сачувао од заборава све невино пострадале Пребиловчане и село које је симбол страдања Срба у Херцеговини, али и на цијелом српском етничком простору.

Изложбена поставка представља највредније артефакте о злочину у Пребиловцима 1941. године као што су реплика столице Стане Арнаут /оригинал се чува у Музеју жртава геноцида/, учитељице из Пребиловаца која је мучена, силована, пребијана и убијена заједно са још 100 својих ученика у школи која је сада Дом културе.

Храм Васкрсења Христовог у Пребиловцима саграђен је и освештан 2015. године у знак сјећања на око 4.000 Срба доње Херцеговине које су усташе убиле у Другом свјетском рату, а Српска православна црква /СПЦ/ је исте године канонизовала те жртве.

Овај празник установљен је у календару на датум када су усташе 1941. године звјерски убиле више од 850 мјештана овог села, углавном жена и д‌јеце и бациле у јаму у Шурманцима надомак Међугорја.

Овај злочин је у бившој Југославији прикриван, а 1961. године јаме у које су бацани Срби су забетониране.

Откопавање 13 јама на подручју доње Херцеговине почело је 1990. године, а кости више од 4.000 Срба 4. августа 1991. године су сахрањене у спомен-костурницу у Пребиловцима.

У јуну 1992. године током офанзиве „Чагаљ“ припадници ХОС-а и ХВО-а минирали су спомен-костурницу.

По повратку Срба у Пребиловце послије 2000. године, остаци костију су сакупљени, а по изградњи Храма Васкрсења Христовог почивају у његовој крипти.

Храм у Пребиловцима саграђен је уз помоћ тадашњег предсједника Српске Милорада Додика и захваљујући донацијама Срба у дијаспори.

Урађен је по узору на Цркву Христовог гроба у Јерусалиму која је симбол васкрсења и живота, а од тада до данас Пребиловци су мјесто које опомиње и пркоси свима који мисле да се један народ може истријебити са свог вјековног огњишта.

(www.palelive.com / Срна)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare