Обиљежене 33 године од формирања Прве романијске пјешадијске бригаде

СОКОЛАЦ – На Сокоцу су данас обиљежене 33 године од формирања Прве романијске пјешадијске бригаде кроз чије редове је у Одбрамбено-отаџбинском рату прошло око 15.000 бораца од којих је 379 дало животе за Републику Српску, а рањено је 1.160.

У цркви Светог пророка Илије служен је парастос за погинуле борце, након чега су положени вијенци на Централно спомен-обиљежје и организована посјета спомен-соби са фотографијама 630 погинулих српских бораца.

Предсједник Борачке организације општине Соколац Жељко Поповић рекао је да је улога Прве романијске пјешадијске бригаде у Одбрамбено-отаџбинском рату била огромна, како у одбрани Сарајевско-романијске регије, тако и у стварању Републике Српске.

Он је нагласио да су борци ове бригаде увијек били тамо гд‌је је најпотребније и најтеже.

Поповић је рекао да Прва романијска пјешадијска бригада проистекла из 216. брдске бригаде ЈНА, а током рата постала је једна од главних и чувених јединица Војске Републике Српске.

У њеном саставу били су обвезници од Власенице до Рогатице и Пала, а прошли су ратишта широм Српске, од којих им је најтежи задатак у оквиру Сарајевско-романијског корпуса била одбрана ове регије, за што је живот дало 4.210 бораца.

„За одбрану ове регије сваки четврти припадник Сарајевско-романијског корпуса је дао свој живот и наша света обавеза и дужност је да се сјећамо тих људи и чувамо успомене на њих, те учинимо све да се њихва жртва не заборави“, изјавио је Поповић новинарима.

Предсједник Скупштине организације старјешина Војске Републике Српске Благоје Ковачевић рекао је да је славна историја Прве романијске пјешадисјке бригаде.

Према његовим ријечима, то је била једна од првих мобилисаних бригада у БиХ са намјерм да се упути на испомоћ јединицама ЈНА, а након првих задатака дочекала је ратна збивања у долини ријеке Дрине око Устипраче и Вишеграда, да би касније била пребачена на простор сарајевског ратишта.

„У то вријеме била је то једина маневасрка јединица која није држала неку линију одбране и могла се употријебити на другим правцима, да би касније нарасла на око шест и по хиљада бораца и учестовала у свим озбиљнијим операцијама које је изводио Сарајевско-романијски корпус, а своје војевање завршила на Нишићкој висоравни“, рекао је Ковачевић.

Миро Пејић са Нишићке висоравни био је припадник ове бригаде од 1994. године до краја рата у тешко вријеме непрестаних борби у посљедњих годину и по рата.

„Добро је да нас има још живих и да његујемо традицију састајања и поштовања тог нашег труда и жртава које смо дали за Републику Српску, те многи од нас оставили све своје ради слободе“, истакао је Пејић.

На Централно спомен-обиљежје на Сокоцу, гд‌је су уписана имена погинулих 1.170 бораца припадника Сарајевско-романијског корпуса, вијенце су положиле делегације Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, Полицијске управе Источно Сарајево-Полицијске станице Соколац, Гардијске моторизоване бригаде Главног штаба Војске Републике Српске.

Вијенце су положиле и делегације Организационог одбора Борачке организације општине Соколац, Скупштине општине Соколац, Борачке организације општине Пале, Равногосрког покрета и КУД „Завичај“.

Обиљежавање дана ове јединице Војске Републике Српске настављено је скупом гостију у Парохијском дому на Сокоцу и културно-умјетничким програмом.

Бригада је за своју храброст и чојство одликована Орденом Петра Мркоњића.

(www.palelive.com / Срна)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare