Обиљежено 80 година од ослобођења од усташке власти

0

На Палама је данас обиљежено 80 година од ослобођења ове општине од усташке власти, а том приликом је поручено да потомци страдалих треба да његују културу сјећања.

Предсједник Општинског одбора СУБНОР-а Миломир Провић рекао је да су људи овог краја у Другом свјетском рату дали три народна хероја, 36 носилаца споменице и поднијели велике губитке.

„Пале су у то вријеме имале око 8.000 становника који су бранили своја огњишта и нејач. Од 575 бораца погинуло их је 244, а око 1.000 људи је одведено у логоре“, навео је Провић.

Изасланик српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић навео је да су искуства из Другог свјетског рата у коме је српски народ устао да се бори против непријатеља омогућила да Срби у Одбрамбено-отаџбинском рату схвате да само јединствени могу спасити народ и Републику.

„Ратови и данас трају, само нису оружани. И данас се води борба против Републике Српске и зато позивам на јединство како бисмо сачували Републику јер само ако смо јединствени нико нам ништа не може“, поручио је Томић.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да треба његовати успомену и сјећање на људе који су на данашњи дан 1945. године ослобађали свој народ и да то никада не смије да буде заборављено.

„Ако заборавимо историју, заборавићемо сами себи“, истакао је Ћосић и додао да су Срби, нажалост, у многобројним претходним ратовима морали ослобађати своје вјековне просторе од различитих окупатора.

Ћосић је нагласио да је добро што су данашњем обиљежавању присуствовали основци које треба подсјетити на 3. април 1945. године и радити на томе да се овакви датуми више никада не понове.

Начелник општине Пале Дејан Којић рекао је да се данас обиљежава сјећање на ослобођење Пала од Независне Државе Хрватске и нацистичке Њемачке када је у борбама учествовало око 600 Паљана.

„Пале су 1945. године ослобођене али су наши становници претрпјели огромне губитке. И у Старом Броду десио се покољ у коме је 1942. године побијено 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије. Зато треба да његујемо културу сјећања како би будуће генерације знале шта се дешавало“, истакао је Којић.

Он је додао да су у сваком рату Срби имали велике губитке, те да култура сјећања и страдање треба да буде наука како се никада никоме не би догодило зло рата.

Предсједник Скупштине општине Пале Бранко Короман рекао је да има много датума у којима се обиљежавају српска страдања, која нису била узалудна.

„Та страдања су била у функцији одбране права на слободу, живот и постојање на овим просторима, како на Палама, тако и на другим просторима у којима је живио српски народ. Треба да гајимо традицију културе сјећања како би неке будуће генерације трасирале свој пут“, нагласио је Короман.

Обиљежавање Дана ослобођења организовала је паљанска Борачка организација, чији је предсједник Скупштине Радосав Живковић рекао да у годишњем програму имају и обиљежавање догађаја из Другог свјетског рата јер се не смију одрицати тековина народноослободилачке борбе у којој је српски народ имао велико учешће у побједи.

„Наша обавеза је да то радимо и надам се да ће тако бити и наредних година. У Културном центру организовали смо свечану академију и пројекцију филма 80 година ћутања“, истакао је Живковић.

Вијенце су положили представници СУБНОР-а Пале, Соколац, изасланик српског члана Предсједништва БиХ, руководство града Источно Сарајево, општине Пале, Полицијске управе Источно Сарајево, те општинске Борачке организације.

Вијенци су положени и на споменик жртвама Првог свјетског рата 1914-1918. године који се налази у порти Цркве Успења Пресвете Богородице на Палама.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare