BANJALUKA – U Republici Srpskoj je od 1. aprila kada je počela primjena elektronskih recepata na teret Fonda zdravstvenog osiguranja kreirano više od 120.000 elektronski recepata /e-recepata/, od čega je realizovano oko 87.000, rekla je projekat menadžer ispred konzorcijuma na realizaciji Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema /IZIS/ Dragana Krivaja.
Krivaja je, nakon prezentacije IZIS-a za predstavnike medijskih kuća, navela da e-recepti koji su kreirani 1. aprila važe 15 dana i da se očekuje još veći procenat realizacije.
„Naša želja i cilj je bio da realizacija bude ne stoodstotna, ali ako može više od 95 odsto. Smatramo da je uspješnost realizacije u ovom momentu jako visoka, s obzirom da smo imali jedan intenzivan period rada sa apotekama koji je trajao šest mjeseci i koji je zahtijevao tehničku spremnost i osposobljenost apoteka da se uključe u ovo“, rekla je Krivaja.
Ona je navela da ima još poteškoća koje se uklanjaju, ali je generalno cilj uspješno realizovan.
Magistar farmacije Zorana Maljević, zaposlena u apoteci, istakla je da iz ugla farmaceuta primjena e-recepata znači bržu i pouzdaniju uslugu za samog pacijenta.
„Na taj način možemo reći da je u stvari kvalitet zdravstvene usluge koju pružamo pacijentu, ali i cjelokupan zdravstveni sistem Republike Srpske dostigao jednu veću ljestvicu kvaliteta“, rekla je Maljevićeva.
Ona je napomenula da su farmaceuti dosta vremena trošili na papirologiju i ispravljanje grešaka koji su prepisivačke prirode, dodavši da sada sa IZIS-om sistem ima mogućnost da prepozna eventualne greške, što olakšava rad farmaceutima, ali i kolegama ljekarima.
Maljevićeva je dodala da svaki novitet treba da prođe određenu fazu prilagođavanja i pozvala osiguranike za strpljenje.
„Moramo biti svjesni koliko je IZIS doprinio zdravstvenom sistemu Republike Srpske i možemo na njega gledati kao na jedan korak bliže efikasnijem zdravstvu kojem svi težimo“, rekla je Miljevićeva.
Projekt menadžer za IZIS iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Vladimir Miletić rekao je da se IZIZ intenzivno sprovodi u javnim zdravstvenim ustanovama i da je cilj ovog sistema objedinjavanje kompletnog zdravstvenog sistema Srpske u jednu cijelinu.
On je naveo da su tri osnovne komponente ovog sistema e-recept, e-uputnice i e- zdravstveni karton pacijenta, koje znače efikasniji, brži i bolji pristup podacima pacijenta i smanjivanje gužvi u ambulantama porodične medicine.
Prezentacija IZIS-a za predstavnike medijskih kuća podrazumijevala je kratki prolazak kroz ovaj sistem, simulaciju pregleda pacijenta sa ciljem jasnog uvida u to šta je elektronski karton i kako to sve izgleda kada pacijent dođe u ordinaciju porodičnog ljekara.
Jedan od dijelova prezentacije se odnosio i na to kako se realizuje elektronski recept – od momenta kreiranja u ambulanti porodične medicine do njegove primjene u samoj apoteci.
(www.palelive.com / Srna)