БАЊАЛУКА – Партиципација за први и контролни преглед породичног љекара биће повећана за 50 фенинга од 1. јануара, будући да се није мијењала дужи временски период, саопштено је из Фонда здравственог осигурања Републике Српске.
Из Фонда су навели да је иницијативу за повећање партиципације упутио Актив директора домова здравља, будући да је цијена пуних прегледа у породичној медицини које финансира Фонд значајно расла у претходним годинама, док је лично учешће осигураника у виду партиципације остало непромијењено.
Пуна цијена првог прегледа код љекара специјалисте породичне медицине, коју Фонд финансира износила је 18 КМ у 2016. години, а данас је 40 КМ.
„Упркос овом повећању, партиципација је остала непромијењена, што указује на потребу за њеним усклађивањем са растућим трошковима. Такође, важно је нагласити да је Фонд у протеклих неколико година значајно повећао улагања у примарну здравствену заштиту“, наводи се у саопштењу.
У односу на 2020. годину, средства за овај вид здравствене заштите повећана су за око 63 милиона КМ.
Многе категорије, попут дјеце до 18 година, пензионера са најнижом пензијом, трудница, породиља, лица старијих од 65 година, породица погинулих бораца, ратних војних инвалида, обољелих од малигних и других тешких обољења и свих других који су по неком основу ослобођени плаћања партиципације и даље неће издвајати ништа за прегледе, јер њихову здравствену заштиту у потпуности финансира Фонд.
Партиципација за први и контролни преглед доктора медицине, као и контролни преглед доктора специјалисте породичне медицине повећава се са једне на 1,50 КМ, а партиципација за први преглед доктора специјалисте породичне медицине са 1,50 КМ на двије КМ.
Са овим повећањем, партиципација ће бити изједначена са цијеном партиципације осталих услуга које пружају љекари специјалисти из других дјелатности гдје партиципација одраније износи 1,50 или двије КМ у зависности да ли је ријеч о првом или контролном прегледу.
Будући да осигураници први контакт са здравственим системом остварују преко тимова породичне медицине, из Фонда додају да је важно пружити подршку развоју породичне медицине, како од здравственог система, тако и од пацијената, посебно у погледу обезбјеђивања доступности, ефикасности и одрживости овог сегмента здравствене заштите.
Важно је напоменути да партиципација представља приход здравствених установа, а не Фонда здравственог осигурања Српске.
Измјене у вези са цијеном партиципације у породичној медицини уврштене су у допуну Правилника о висини и начину плаћања партиципације, коју је усвојио Управни одбор Фонда, а доноси га ресорно министарство.
У Фонду истичу да ово није једина новина, јер су измјене овог правилника пратиле и измјене цјеновника здравствених услуга.
Од наредне године у домовима здравља биће уведене нове услуге које се односе на превенцију, као и заштиту здравља дјеце са потешкоћама у развоју.
„Нове услуге имају за циљ да јачају превенцију на примарном нивоу здравствене заштите, али и да се унаприједи ментално здравље, посебно када је ријеч о раној дијагностици, будући да је, нажалост, све већи број дјеце са потешкоћама у развоју“, наводе из Фонда.
(www.palelive.com / Срна)