ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Илиџански борци су издржали више од три године бранећи огњишта, нису дозволили да иједан педаљ падне у руке непријатељу и од њих треба учити како се брани и чува Република Српска, истакнуто је данас у Источном Сарајеву на свечаној академији поводом Дана одбране од другог напада такозване Армије БиХ на Илиџу.
Током овог скупа, који је организовала Борачка организација „Илиџански борац“, истакнуто је да су у одбрани Илиџе током Одбрамбено-отаџбинског рата живот положила 1.064 борца Војске Републике Српске, од којих је 560 било припадника Илиџанске бригаде, која је бранила своје подручје од напада из праваца Сарајева, Храснице и Игмана.
Предсједник Предсједништва борачке организације Милован Гагић рекао је да илиџански борци током цијелог рата нису дозволили да иједан педаљ падне у руке непријатељу.
„На подручју Крајине борили смо се у другачијим околностима по планинама, шумама, горама и ливадама док су се борци Илиџе борили између зграда, у зградама и са једне на другу страну улице“, рекао је Гагић.
Он је истакао да је увијек са дивљењем слушао о ономе кроз шта су прошли борци Илиџе борећи се за Републику Српску и да су након Дејтона морали да напусте оно што су одбранили.
„Од њих сви треба да уче како се брани и чува Република Српска и они треба да буду корективни фактор и темељ Републике Српске“, истакао је Гагић.
Публика која је присуствовала академији могла је да види и филм „Илиџански платан“ са бројним сликама из периода одбране Илиџе.
Припадник Јуришног батаљона Мирослав Лучић рекао је да је прољеће 1992. године било тешко за Србе Илиџе и Српског Сарајева јер је у то вријеме било неопходно стати у одбрану српских насеља и породица.
„То што смо урадили тог прољећа 1992. године је за дивљење јер смо заузели позиције које се нису мијењале током читавог рата, што значи да нисмо имали никакве агресивне намјере да заузимамо муслиманска насеља, него смо стали гдје је српска међа и зауставили непријатеља“, рекао је Лучић новинарима.
Он је подсјетио да су се 22. априла и 14. маја 1992. године догодиле прва и друга битка одбране Илиџе, када је било пуно погинулих, да је Илиџа сачувана током четири године рата, али да је Дејтон донио егзодус Илиџанаца.
„Тај наш егзодус и одлазак је показао шта нам значи Република Српска и колико је волимо“, истакао је Лучић и додао да сада након доласка на простор Источне Илиџе раде и развијају своју општину и свој град.
Он је поручио да ће и даље одлазити у Блажуј и федерални дио Илиџе и цркву у том дијелу јер су ту одлазили и на вјенчања, крштења, причешће и након тога у битке.
У првој одбрани Илиџе 22. априла 1992. године погнуло је 11 бораца, а 58 рањено, док је 14. маја у другом нападу погинуло седам бораца.
На свечаној академији додијељене су и плакете за допринос у одбрани Илиџе, а начелник општине Маринко Божовић постао је почасни члан Борачке организација „Илиџански борац“.
Плакете за допринос у одбрани Илиџе добили су тадашњи командант полиције Томислав Ковач, Осми одред Специјалне бригаде полиције Илиџа, Српска гарда Илиџа и Први јуришни батаљон Илиџанске бригаде.
(www.palelive.com / Срна)