SARAJEVO – Od početka rada Instituta za nestala lica BiH do sada su, putem DNK metode, identifikovana 422 lica srpske nacionalnosti, istakli su iz Instituta.
„Od početka rada Instituta, u područnim kancelarijama Instituta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, te terenskim kancelarijama u Doboju i Nevesinju, koje se nalaze na teritoriji Republike Srpske, ekshumirano je 725 lica pretpostavljene srpske nacionalnosti“, naveli su iz Instituta.
Iz Instituta su objasnili da je pretpostavljena srpska nacionalnost iz razloga što se od ovog broja jedna trećina lica vode kao NN slučajevi, jer je riječ o licima iz čijih je koštanih uzoraka izolovan DNK profil, ali, nažalost, nema podudaranja sa referentnim krvnim uzorcima članova porodica nestalih lica, što navodi u velikoj mjeri na pretpostavku da je riječ o greškama prilikom klasične identifikacije, a koje su se desile prije uspostavljanja Instituta za nestala lica BiH.
Iz Instituta su u demantiju izjave predsjednika Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidore Graorac, koju je Srna objavila juče u tekstu pod naslovom „Proces traženja nestalih Srba vratiti pod ingerenciju Srpske“, istakli da nije istina da je od 2008. godine, kada je formiran Institut, do danas pronađeno i identifikovano 58 nestalih Srba, dok su svi ostali identifikovani pronađeni zahvaljujući bivšoj Komisiji za traženje nestalih lica Srpske.
Iz Instituta su naglasili da je posjeta američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija Institutu bila „radnog karaktera i uz diplomatski protokol koji je uobičajen kod posjete diplomatskih predstavika Institutu“.
„Uobičajena praksa su ovakvi sastanci jer je Institut otvorena institucija za saradnju sa svim predstavnicima međunarodne zajednice, naročito za one koji su spremni dati podršku u procesu traženja nestalih lica u BiH. Nisu tačni ni navodi da se nešto krije od porodica jer si svi obaviješteni putem medija o temama koje su se razmatrale tokom sastanka“, naglasili su iz Instituta.
Iz Instituta su naveli da „nije tačno da ova institucija ima za cilj samo da pronalazi nestale Bošnjake, a Srbe onako usput, i to je vidljivo upravo u Centralnoj evidenciji nestalih osoba koja je uspostavljena i koja proces verifikacije dovela skoro do kraja“.
„Naime, još prije dvije godine Baza nestalih je objavljena na veb stranici Instituta i sve porodice mogu provjeriti podatke nestalih osoba na našoj stranici i vidjeti njihov status u bazi u kojoj se nalaze podaci skoro 30.000 verifikovanih slučajeva. Isti podaci se mogu provjeriti i u Regionalnoj bazi podataka – Baza aktivnih slučajeva osoba nestalih u sukobima na području bivše Jugoslavije, a koja je objavljena prošle godine. U obje baze nalaze se podaci svih nestalih osoba pa tako i nestalih Srba, a čija je prijava o nestanku verifikovana, a za kojima Institut traga bez bilo kakve diskriminacije, odnosno bez obzira na nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost. U onlajn bazama se jasno može vidjeti da nisu istiniti ni navodi da oni koji su do 2008. godine identifikovani ne ulaze u Centralnu evidenciju nestalih“, naveli su iz Instituta.
Oni su istakli da su svi ovi podaci „lako provjerljivi i u sjedištu Instituta, te s tim u vezi, pozvali Graorčevu, kao i njenu organizaciju da posjete Institut i da se uvjere u istinitost navedenih podataka“.
Srna je pokušala danas da provjeri podatke u Bazi nestalih na veb stranici Instituta, ali taj dio veb stranice nije bio u funkciji.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac izjavila je juče da porodice poginulih i nestalih iz Republike Srpske zahtijevaju od nadležnih institucija da se pod hitno pod ingerencije Srpske vrati nadležnost traženja nestalih, u najvećem zakonski dozvoljenom obimu.
„Na taj način će se ubrzati i konačno okončati proces traženja nestalih lica srpske nacionalnosti u BiH“, rekla je Graorčeva Srni i istakla da porodice poginulih i nestalih nisu zadovoljne radom Instituta, kao ni radom srpskih predstavnika u ovoj instituciji.
(www.palelive.com/Srna)