Од стратешког значаја пројекат за тунел Источно Ново Сарајево – Пале

10

У Источном Сарајеву данас је представљена предстудија изводљивости за тунел од Источног Новог Сарајева до Пала, који би требао да саобраћајно повеже општине у оквиру града Источно Сарајево, знатно скрати вријеме вожње и, што је најважније, у наредних неколико година представља трасу будућег брзог пута и везу овог дијела Републике Српске са Србијом.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да је пројекат могућ и остварив и навео да би овај документ у наредном периоду требао да буде представљен и у Влади Републике Српске, саопштено је из Градске управе.

„Изградња тунела, који је још прије неколико година предвиђен у стратешким документима града Источно Сарајево, није неизводљива. У Градској управи озбиљно се бавимо овим пројектом, који за нас има велики стратешки значај. Осим што бисмо омогућили директну саобраћајну повезаност градских општина, одредили бисмо и трасу будућег брзог пута или ауто-пута који ће повезивати источни дио Републике Српске са Србијом“, навео је Ћосић.

Он је изразио увјерење да би пројекат могао да буде у потпуности реализован за 10 до 15 година.

„То значи да и те како дугорочно размишљамо о развоју и будућности ових простора“, истакао је Ћосић.

Он је подсјетио и да се некада чинило немогућим да буде изграђен тунел преко превоја Чемерно, али је тај велики пројекат, који је у потпуности финансирала Влада Републике Српске, заиста реализован.

Данашњој презентацији предстудије изводљивости за тунел од Источног Новог Сарајева до Пала, која је одржана у просторијама Градске управе Источно Сарајево, присуствовали су представници фирме „Синохидро“ из Кине која је финансирала ову предстудију, начелници општина Пале Бошко Југовић, Источно Ново Сарајево Јован Катић, Источна Илиџа Маринко Божовић, Трново Драгомир Гаговић, те привредници из Источног Сарајева заинтересовани за овај пројекат.

У саопштењу се наводи да је првобитно разматрано пет варијантних рјешења за која су примијењени идентични пројектни елементи, а у ужи избор ушла су три најприхватљивија и најисплативија рјешења.

Након детаљне анализе, одабрана је варијанта која предвиђа изградњу једног тунела дужине око шест километара, са почетном тачком у насељу Миљевићи у Источном Новом Сарајеву и излазом у зони насеља Радоњићи, у општини Пале.

Дужина појаса цијеле трасе износи око 14 километара, док је ширина четири километра.

Из Источног Новог Сарајева, од насеља Миљевићи, била би изграђена нова дионица пута, паралелно са постојећом, дужине око четири километра, која би даље пролазила кроз тунел, дуг око шест километара и завршавала у насељу Радоњићи, у непосредној близини хотела „Форест“ у општини Пале.

Умјесто досадашњих око 40 минута вожње од Пала до Источног Новог Сарајева, тунел би смањио вожњу између двије општине на око 20 минута.

Осим што би директно саобраћајно повезао градске општине, тунел би могао да буде и дио трасе будућег брзог пута, односно, ауто-пута Сарајево-Београд.

Предстудију изводљивости урадила је фирма „АИК инжењеринг“ из Бановића, а израду документа финансирала је кинеска компанија „Синохидро“.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
10 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ja mislim da je isplativije napraviti kanal Miljacka-Željeznica, i kandidovati ga za povezivanje sa kanalom Dunav Egejsko more.

Bolje bi bilo da popravite put Pale-Bus to bi bilo izvodljivo.
Gradonacelnik je obecao da ce s to uraditi.

Mozda bi tunel riješio i maglu u Sarajevu,najbolje ge početi pomalo kopati i prodavati tampon,šljunak i pijesak i za 100 godina bi se porkopao,poslije naplaćivati prolaz kroz tunel i svima dobro,a kad se uradi aerodrom na Glasincu napraviti jos jedan tunel ispod Bogovica.Sve će to povezati dvije brze ceste.Dati Majneksu i Sljivicima besplatno i neka kopaju.Ili je ovo predizborna kampanja a izbori samo što nisu.

Da li se očekuje uskoro postavljanje kamena temeljca.

Investicija na dugu štapu, kako se u narodu kaže. Tunel Ranjen dug šest kilometara, nekoliko se godina kopa pa ni do pola dužine se nije došlo. Ogromne pare trebaju za zamišljenu investiciju, tako da će mnogo vode proteći Miljackom dok se to realizuje. Samo da ne bude kao sa investicijom revitalizacije pruge – voza Ćire od Bistrika pa do Pala, ili biciklističke staze na istoj relacjii, pa nebi ništa. U stilu one poslovice „obećanje ludom radovanje“.

Radis li ti ista sem sto komentarises?Za sve ti kriva drzava

A sto trebaju te pomocne trake ako ce se praviti autoput Beograd-Sarajevo? Prema prici od prije 7 godina, sve je vec bilo dogovoreno, jedino je bila dilema ‘oce li taj put ici preko Prace ili Romanije. Pa se onda u jednom momentu oglasio i Dodik i objasnio da se raditi tako da bude svima potaman. Gradila bi se neka vrsta kruznog toka, autoput bi iz Srbije dosao do Bijeljine pa onda preko Romanije do Sarajeva. A na Darivi bi bila okretaljka i onda drugi krak tog autoputa bi isao preko Pala i Prace prema Visegradu i dalje nazad u Srbiju.

A, gdje vidiš da „se praviti autoput Beograd-Sarajevo“?
Malo sutra, a možda ni tad, ni nikada!?

Nisam napisao da se pravi, vec da CE se (kao) praviti. A jasno je i meni da niti se pravi niti CE se praviti, ali tako su politicari pricali i o tome se jedno vrijeme naveliko palamudilo i cak se sporazumi potpisavali, pa kaze:

Članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović (L), Milorad Dodik i Željko Komšić (D) sa predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoganom 16. marta 2021. godine

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine- Milorad Dodik, Šefik Džaferović i Željko Komšić i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan su u Ankari, 16. marta, potpisali Sporazum o izgradnji autoputa Sarajevo – Beograd.

Zato treba napraviti na dijelovima gdje ima prostora 2-3 rasteretne trake dužine 300-500 gdje bi kamioni skretali i propustili vozila i vraćali se sa prvenstvom prolaza.Jeftina a funkcionalna varijanta.Ali ko mene pita i sluša za bili sta.