Посјетиоци Јахорине ће од сутра па до краја сезоне моћи у „Олимп бару“, на 1879 метара надморске висине, да погледају изложбу од 100 фотографија ове олимпијске љепотице аутора Марије Нишић.
Из Олимпијског центра „Јахорина“ наводе да ће у оквиру петог „Јахорина опен спејс хаба“ Марија Нишић представити фотографије Јахорине као омаж њеном седмогодишњем фотографисању ове планине.
„`Јахорина опен спејс хаб` је примијењено умјетничка колонија која се бави мијењањем Јахорине кроз разне видове умјетности као што су цртање мурала, израда скулптура, осликавање и фотографисање. Више од 150 академских умјетника су били гости ове колоније кроз протеклих пет година. Оснивачи ове манифестације су Олимпијски центар и Марија Нишић, која је арт директор у Центру“, наводи се у саопштењу.
Нишићева је рекла да је генерални директор Олимпијског центра „Јахорина“ Дејан Љевнаић најзаслужнији што ова манифестација живи и зато што се улаже у културу, макар на микронивоу.
„Поред великих инвестиција у сам ски-центар, сваке године постоји и мјесто за културу, јер свака здрава визија успјеха подржава и умјетност, као стручан и здрав траг у културној баштини одређеног поднебља. У протекле три године, па до сада, директор пројекта је Александра Црногорац, која се својим вјештинама потрудила да овај пројекат буде видљивији и прилагођенији сваком, а не само познаваоцима умјетности и тиме самим учесницима хаба обезбиједила продају њихових радова, чиме је допринијела и афирмацији умјетника“, навела је Нишићева.
Према њеним ријечима, она се заљубила у природу тог поднебља и жели да то види што више људи.
„Графика и фотографија су мој вид изражавања кроз ову изложбу, као неки почетак умјетничке зрелости, кроз године и године пробе, рада и професионалног усавршавања“, истакла је Нишићева.
Марија Нишић је рођена у Београду 1987. године, гдје је завршила Средњу уметничку школу и профилисала се као калиграф и фирмописац. Факултет примењених уметности Универзитета у Београду завршила је на смјеру графика, атеље фотографија. Бави се графичким дизајном и фотографијом.
Каријеру је почела на планинама у Србији, а наставила на Јахорини. Броји преко 13 година радног искуства у планинском туризму, од цртања мапа ски-центара, прављења логотипа и визуелног идентитета до фотографисања.
Иза себе има седам самосталних и десетине групних изложби у Бањалуци, Београду, Сарајеву и Фиренци.
(www.palelive.com / Срна)