Na Pravnom fakultetu na Palama danas je održan okrugli sto o temi „Konstitucionalizacija BiH“, koji je završna aktivnost naučno-itraživačkog projekta u okviru koga je štampan zbornik radova o različitim aspektima ustavno-pravnog razvoja BiH.
Na okruglom stolu je učestvovalo 35 predstavnika različitih institucija na nivou BiH, iz Republike Srpske i Federacije BiH, od kojih jedan dio učesnika putem onlajn platforme.
Naučno-istraživački projekat realizuje Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a sufinansira Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković rekao je novinarima da je okrugli sto završna aktivnost u okviru istoimenog projekta koji na ovoj visokoobrazovnoj ustanovi realizuju od 2019. godine, te da su štampali Zbornik radova na 300 stranica o različitim aspektima ustavno-pravnog razvoja BiH.
„Projektni tim koji čini šest članova – profesori, docenti i jedan asistent našeg fakulteta napisao je devet naučnih radova iz oblasti ustavnog prava, finansijskog, međunarodnog, upravnog i radnog prava, uglavnom raznorodne teme. Bavili smo se ugovornim kapacitetom BiH i entiteta, kao i kritičkim analizama razvoja ustavnog sistema u BiH od Dejtona do danas“, rekao je Marković, koji je i koordinator projektnog tima.
On kaže da su prikupili statističke podatke, analizirali pravne akte, ustave, zakone, poslovnike, sve sa željom da ukažu na određene protivrječnosti i nedorečenosti, kao i slaba i dobra rješenja u vezi sa temama kojima se bave.
Marković je poručio da će Zbornik radova „Konstitucionalizacija BiH“ biti poslat na adrese svih institucija i velikom broju nosilaca javnih funkcija jer žele da pomognu u iznalaženju što boljih pravnih rješenja, dodajući da su u devet naučnih radova predložili na desetine rješenja.
„Uočili smo da u ustavima, zakonima i poslovnicima različitih organa vlasti postoje brojne slabosti koje bi mogle da budu otklonjene. Neke od tih slabosti su manjeg značaja i relativno lako mogu da budu otklonjene, ali postoje nedostaci koji su krupniji i koji bi zahtijevali određenu političku intervenciju“, ističe Marković.
On dodaje da kao pravnici imaju pravo i obavezu da i političkim elitama predlože određena rješenja.
(www.palelive.com / Srna)