„Ordo drakonis“ – čuvar moćne srednjovjekovne Srbije

0

GRAČANICA – U centru Gračanice, nedaleko od manastira Gračanica, otvoren je srednjovjekovni tematski park „Ordo drakonis“, osmišljen da očuva tradiciju i tradicionalne vrijednosti moćne srednjovjekovne srpske države.

„PALISADNA TVRĐAVA“

„Ordo drakonis“ nikao je na imanju Petrovića, jedne od najstarijih srpskih porodica u centralnom dijelu Kosova, a inicijator gradnje i vlasnik nesvakidašnjeg turističkog parka Boban Petrović ističe da se bavi istoriografijom, posebno iz perioda kralja Milutina.

„Ideju o parku dali su mi prijatelji iz reda vitezova `Ordo drakonis` i sa njenom realizacijom započeo sam, uz pomoć donatora, 2020. godine. Zbog virusa korona, gradnja se odužila i trajala je sve do pre dva meseca, kada je završeno više od 80 odsto građevinskog dela parka“, priča Petrović za Srnu.

Završeni su „palisadna tvrđava“, kula, etno-restoran, unutrašnji dio parka edukativno-zabavnog karaktera ograđen tri metra visokim daskama, i, djelimično, kovačnica.

„Ostaje da završim gradnju trećeg nivoa kule i dopremanje dela rekvizita koji se trenutno tope u Beogradu“, navodi Petrović, dodajući da su prve turističke grupe posjetile park, u kojem su se tokom višečasovnog boravka upoznale o istorijskim vrijednosti moćne srednjovjekovne srpske države.

UKUS ŽIVOTA SREDNJOVJEKOVNE SRBIJE

U parku svi gosti imaju mogućnost da „streličare“ odjeveni u srednjovjekovne odore ili obuku viteška odijela sa štitovima teškim po desetak kilograma, za šta se koriste replike oruđa i opreme vojnika kralja Milutina.

Mogu i da „ukrste mačeve“ istopljene u privatnoj topioničarskoj radnji Bobana Marinića iz Udruženja „Beli orlovi“ u Beogradu.

„U odvojenoj prostoriji, kovačnici, svi gosti će za neki dan moći da korištenjem alata iskuju novac iz vremena kralja Milutina“, navodi Petrović i kaže da će svi kovanicu koji istope ponijeti sa sobom kao suvenir.

U kuli se nalazi muzej sa replikama sa fresaka i arheoloških nalazišta, a njen najvredniji dio su replika mača Isusa Hrista sa freske iz manastira Visoki Dečani, mača Svetog Merkurija sa freske iz manastira Gračanica, te srpski mač iz 14. vijeka, kao i odore, buzdovani i sjekire.

Tu su i replike medicinskih alata korištenih za vađenje zrna iz tijela u vrijeme borbi koje je vojska srednjovjekovne Srbije vodila na širem prostoru Balkana.

„Iz kovačnice iz Beograda ubrzo će biti dopremljene dve replike istočnoevropsko-vizantijskog oklopa namenjene borbama koje će zajedno sa replikom oklopa Miloša Obilića krasiti muzej i biti atrakcija za sve posetioce“, ističe Petrović.

On se ponosi manastirom Gračanica i njegovim značajem, pa je gradnjom „palisadne tvrđave“ želio da pruži mali doprinos očuvanju ne samo manastira i Gračanice, već i šireg područja od zaborava i prepuštenosti tumačenjima novokomponovanih istoriografa.

ZNAČAJ ULPIJANE

Na maloj udaljenosti od manastira Gračanice i „palisadne tvrđave“ nalazi se arheološko nalazište Ulpijana, koje je nastalo krajem prvog i početkom drugog vijeka.

„Zna se da je manastir Gračanica sazidan na ostacima bazilike iz šestog veka, da u Ulpijani imamo dve bazilike i krstionicu iz četvrtog i šestog veka, da su pronađeni ostaci dve bazilike u nekropoli…

Uz to, francuski tim stručnjaka utvrdio je da postoje ostaci još jedne bazilike i još mnogo čega, jer je do sada svega tri procenta nalazišta istraženo i otkriveno.

Sve to pokazuje značaj Gračanice kao stuba opstanka Srpstva na Kosovu i Metohiji po svekoliko hrišćanstvo, koje ne sme dozvoliti da se prekraja istorija“, ističe Petrović.

On napominje da srpska kulturna bašina iz perioda srednjovjekovne Srbije ni djelimično nije otkrivena niti istražena.

„Na obroncima Gračanice nalaze se ostaci zadužbine kraljice Simonide, crkve koja je razidana i od koje je sagrađena katedrala u hrvatskom selu Janjevo.
Tu je još stotine arheoloških nalazišta koja će, plašim se, ukoliko se ne posvetimo njihovom oživljavanju, vreme progutati“, navodi Boban Petrović.

U planu je nastavak saradnje sa piscem Markom Aleksićem, autorom knjiga „Srpski viteški kod“, „Marko Kraljević“ i „Srpske zemlje pre Nemanjića“, kako bi učenicima, umjesto suvoparne istorije, predočili istoriju srednjovjekovne Srbije uz korištenje alternativnih pomagala.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare