Пале и даље без кружних токова на кључним раскршћима

9

Пале су некада биле мали планински градић, данас се суочавају са брзом урбанизацијом и значајним порастом броја возила на улицама. Још увијек немамо велике саобраћајне гужве на кључним раскрсницама, али је само питање времена када ћемо то добити.

Један од главних изазова са којима се град суочава јесте недостатак кружних токова на двије кључне раскрснице које спајају магистрални пут М5 са локалним улицама – Улицом Николе Тесле код Аутобуске станице Пале и раскрсницу магистралног пута М5 са улицама Милана Симовића и Сердар Јанка Вукотића код Основне школе Пале.

Проблем са застарјелим семафорима

Неисправна сигнализација, изблиједјели знакови и недостатак хоризонталне сигнализације на главном саобраћајном чворишту. Конфузан знак који буни стране туристе. Неугледно и запуштено.
Неисправна сигнализација, изблиједјели знакови и недостатак хоризонталне сигнализације на главном саобраћајном чворишту. Конфузан знак који буни стране туристе. Неугледно и запуштено.

На овим кључним саобраћајницама, умјесто кружних токова, налазе се стари и неодржавани семафори, који не само да су неефикасни, већ су и у веома лошем стању. Често се дешава да дијелови сигнализације не раде, што доводи до конфузије и потенцијално опасних ситуација на путевима. Саобраћај се због овога додатно успорава, а застоји постају неизбјежни, посебно у вријеме саобраћајног шпица. Овакво стање семафора не само да не доприноси ефикасности саобраћаја, већ ствара додатне трошкове и проблеме за возаче и пјешаке.

Поред тренутних изазова, у плану је и пробијање новог пута према Горажду и Вишеграду, што ће додатно оптеретити саобраћајну мрежу у будућности. Очекује се да ће овај пут привући више саобраћаја кроз Пале, те би изградња кружних токова била неопходна како би се избјегле будуће саобраћајне гужве и побољшала проходност на кључним раскрсницама.

Предности кружних токова

Примјер кружнок тока са комплетном сигнализацијом који утиче на безбједност саобраћаја
Примјер кружнок тока са комплетном сигнализацијом који утиче на безбједност саобраћаја

Пале би са изградњом кружних токова на овим раскрсницама имале многобројне користи. Кружни токови нуде низ предности у односу на традиционалне семафоре:

  1. Ефикаснији проток саобраћаја: Кружни токови омогућавају континуирано кретање возила, без потребе за сталним заустављањем и чекањем на зелено свјетло, што је случај код семафора. Возачи морају само да успоре и уступе предност при уласку у кружни ток, што значајно смањује гужве.
  2. Сигурнији саобраћај: Статистике показују да кружни токови смањују број тешких саобраћајних несрећа јер возила морају успорити. За разлику од класичних раскрсница гдје може доћи до озбиљних судара у случају проласка кроз црвено свјетло, кружни токови умањују могућност таквих ситуација.
  3. Мање застоја и трошења горива: Возачи не морају стајати и често кретати, што доводи до уштеде у потрошњи горива и смањења загађења ваздуха. Ово је значајно како за екологију тако и за смањење трошкова одржавања возила.
  4. Дуговјечност и једноставност одржавања: Кружни токови не захтијевају свакодневно одржавање електричних уређаја као што је случај са семафорима. Ово смањује трошкове и дугорочно олакшава управљање саобраћајем.

Ко је одговоран за имплементацију пројекта кружних токова?

Сједиште локалне управе у Палама
Сједиште локалне управе у Палама

Када говоримо о спајању магистралног пута са локалним улицама, одговорност за имплементацију пројеката попут кружних токова обично је подијељена између републичких и локалних власти. Магистрални путеви, попут пута М5, налазе се под управом надлежних републичких институција, у овом случају Министарства саобраћаја и веза Републике Српске, које је одговорно за све веће инфраструктурне пројекте који укључују магистралне и регионалне путеве.

Међутим, пошто ове раскрснице повезују магистрални пут са локалним улицама у граду, локална администрација – општина Пале, такође има улогу у рјешавању овог питања. Локална власт би требало да иницира разговоре и сарадњу са републичким институцијама, те да представи потребе и проблеме које град има у погледу саобраћаја. Заједничким напорима, могуће је осигурати средства и планове за имплементацију кружних токова на овим важним раскрсницама.

Пројекти ове врсте често захтијевају координацију између различитих нивоа власти. Република Српска би требало да финансира и реализује изградњу кружних токова на магистралном путу, али уз консултацију са локалном заједницом, како би се осигурало да нова рјешења најбоље одговарају специфичним потребама града.

Иницијатива од прије неколико година – заборављена

Недавно реконструисано раскршће М5 / Карађорђеве улице и Милана Симовића. Фотографисано у тренутку када не ради сигнализација.
Недавно реконструисано раскршће М5 / Карађорђеве улице и Милана Симовића. Фотографисано у тренутку када не ради сигнализација.

Прије неколико година, постојала је иницијатива и тенденција да се на овим раскрсницама поставе кружни токови, како би се побољшала саобраћајна ситуација. Међутим, овај пројекат је на крају занемарен и гурнут под тепих, без даљих корака ка реализацији.

Док су друге општине Источног Сарајева, као и многи други градови у Републици Српској и шире, модернизовале своје саобраћајнице постављањем кружних токова, у Палама се ништа значајно није промијенило. У Источном Сарајеву се на новим саобраћајницама све чешће појављују кружни токови, а на постојећим старим саобраћајницама кружни токови су већ постављени. Овај застарјели приступ саобраћајној инфраструктури на Палама остаје неријешен, док градови широм региона напредују.

Раскрсница без семафора

Раскрсница улица Милутина Миланковића и Николе Тесле је мјесто гдје су саобраћајни инциденти најучесталији
Раскрсница улица Милутина Миланковића и Николе Тесле је мјесто гдје су саобраћајни инциденти најучесталији

Раскрсница улица Милутина Миланковића и Николе Тесле у Палама представља једно од најопаснијих мјеста за саобраћај у граду, јер на њој нема постављених семафора.

Ова раскрсница је постала најалармантнија тачка у граду за саобраћајне удесе, гдје се инциденти често дешавају. Без адекватне сигнализације и регулисања протока возила, возачи се често налазе у опасним ситуацијама, што додатно повећава ризик од удеса. С обзиром на то да је ријеч о локалној градској улици, одговорност за постављање семафора и побољшање саобраћајне сигурности на овој раскрсници лежи на локалној управи – општини Пале.

Економски и урбани значај

Изградња кружних токова би не само олакшала саобраћај у граду, већ би могла допринијети и економском расту. Саобраћајна инфраструктура је кључни фактор за привлачење инвеститора, те побољшање саобраћајних услова може подстаћи развој нових пословних зона, побољшати логистику, и генерално учинити Пале атрактивнијим за развој туризма и малог бизниса.

Такође, кружни токови могу служити као урбани симболи, гдје се могу поставити споменици или уредити зелене површине, што би могло дати граду нови изглед и побољшати естетику јавних простора. То би могло бити посебно значајно за туристички имиџ града, с обзиром на његову блиску повезаност са планинским туризмом на Јахорини.

Закључак: Ријешити проблем дугорочно

Недостатак кружних токова на двије кључне раскрснице у Палама представља инфраструктурни проблем који утиче на свакодневни живот становника и ефикасност саобраћаја. Несигурност, неисправни семафори и све већи број возила на путевима чине ову ситуацију спремном за рјешавање.

Изградња кружних токова на раскрсницама магистралног пута М5 представљала би модерно, ефикасно и дугорочно рјешење које би побољшало проток саобраћаја, смањило број саобраћајних несрећа, и допринијело општем унапређењу саобраћајне инфраструктуре у граду.

Одговорност за реализацију ових пројеката лежи на републичким институцијама које управљају магистралним путевима, у сарадњи са локалним властима општине Пале, које требају активно лобирати за рјешења која ће побољшати инфраструктуру.

 

Прочитати још

Пале не раде довољно на развоју бициклизма

 

 

 

(www.palelive.com / Пише: Станишић Владимир)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
9 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Neka saobraćajna policija samo jedan dan stane pored pješačkog prelaza pred studentskim domovima na magistrali, i neka kazni sve vozače koji se samo na tom mjestu ne zaustave. Budžet će se napuniti za jedan dan. Uzalud kružni tokovi kad vozači nos drže na telefonu dok voze i za to ih niko ne sankcioniše.

Najviše kazni mogu napisati na parkingu korta gdje mazlovi parkiravaju na parking mjesta koja su predvidjena za lica sa invaliditetom. Toliko su ljudi lijeni da ikako mogu ušli bi u market autom, nemoj slučajno da se 20 koraka napravi.

Ko hoce neka ne vjeruje!Nikad jos nisam usao u taj Kort. U Best 1 put ove godine.Konzum cesce,obicno Onogost.
Kavanu ne propustam.🤩🤩

Stanje u saobraćaju i saobraćajnoj kulturi nam je na najnižim granama. Saobraćajna policija treba da se uključi i da kažnjava.

Добар и садржајан текст и свеобухватна анализа , помало стидљиво упирете прстом у кривце јер одговорност за реализацију ових пројеката лежи на републичким институцијама које управљају магистралним путевима, у сарадњи са локалним властима општине Пале. Надати се ако не остане предизборно обећање да ће се ови пројекти реализовати у следећем изборном циклусу.

Dajte da vidimo prvo neku statistiku saobracaja u Palama. Broj vozila na ulicama, dnevni protok vozila, broj tranzitnih vozila. Imamo saobracajne kamere na svakom cosku. Na osnovu podataka se moze planirati neka izgradnja. Trend odliva stanovnistva je toliki da trenutno stanje ne opravdava razvoj bilo kakve infrastrukture. Na sve to potrebno je da se mi kao drustvo i gradjani razvijemo i podignemo nivo svijesti. U prosjeku smo jako primitivna sredina, jako neobrazovana, nestrpljiva. Sve lici na predizbornu halabuku i za nekih mjesec dana se vracamo u stare tokove, krikove iz kafane zadnji dinar, pokoji teferic… A izgleda da je dosao na red opet ciklus paljanskih obracuna i ubistava. Poodgojene nove mlade, jos ludje generacije.

Не слажем се да су Пале „јако примитивна, јако необразована средина“ не разумијем зашто овдје живите са таквим предрасудама.

Pa pogledajte samo institucije lokalne uprave i javne servise. Kako se izrazavaju direktori, savjetnici, rukovodioci, koji je njihov nivo znanja. To sto neko posjeduje diplomu ne znaci da je obrazovan. I generalno razmisljanje naroda, ponasanje. Pohadjanje skole ili nekog fakulteta ne znaci da ste obrazovani. Znanje se apsolutno ne cijeni. Bar 70 posto lokalnih politickih predstavnika su mahom ljudi koji nemaju nikakav uspjeh iza sebe, imaju kradje, prevare, ucjene, razna muljanja. Bivse i trenutne prostitutke su mahom kandidovane za neke od pozicija… Ne bih vise da nabrajam. Postoji i nesto dobrih stvari u Palama ali to je nazalost jako malo.

Ipak mislim da smo bliže gorim, nego boljim sredinama.