Пале не раде довољно на развоју бициклизма

14

Пале као град са великим туристичким потенцијалом и изузетним природним богатством у виду планина као што су Романија, Равна планина и Јахорина, тренутно немају ниједну ознаку бициклистичке стазе. Иако смо свједоци напретка у развоју туризма, са снажним акцентом на зимски спорт и рекреацију, љетни туризам – посебно бициклизам – остаје готово занемарен.

Бициклизам као пропуштена шанса

Туризам у Европи све више зависи од одрживих облика кретања, а бициклизам је један од главних покретача љетњег туризма у многим алпским регијама. На Алпама, бициклизам чини 20% укупних љетњих активности и одмах је иза планинарења, пружајући туристима прилику да истраже планинске предјеле на два точка. Туристи на бициклима не само да доприносе еколошком и активном туризму, већ и знатно повећавају локалну економију кроз коришћење услуга као што су смјештај, угоститељство и сервис бицикала.

Бициклистичка стаза у Швајцарској - Фото: Cycling Thread
Бициклистичка стаза у Швајцарској – Фото: Cycling Thread

Међутим, у општини Пале немамо ниједан метар означених бициклистичких стаза. Док се у Европи градови и региони такмиче у развоју инфраструктуре за бициклизам, Пале су остале на маргини овог тренда. Град и околина обилују природним љепотама и стазама које би се могле прилагодити и означити за бициклисте, али та иницијатива још увијек није заживјела.

Осим што нема стаза на планинским пејзажима, оно што додатно илуструје недостатак визије у развоју бициклизма је чињеница да у Палама ниједна улица, нова или стара, није опремљена бициклистичком стазом. То показује да бициклизам никада није био озбиљно разматран као дио градске саобраћајне и инфраструктурне политике. Док многи европски градови раде на увођењу одрживих транспортних рјешења која укључују бициклистичке траке, Пале заостају у том погледу, иако постоје јасни потенцијали за побољшање.

Гдје смо тренутно?

Градска стаза за бициклисте у Копенхагену - Ово су траке на коловозу обиљежене само за бициклисте, без физичког раздвајања од аутомобила. Обично се налазе са стране пута, али морају бити јасно означене и довољно широке за сигурно кретање.
Градска стаза за бициклисте у Копенхагену – Ово су траке на коловозу обиљежене само за бициклисте, без физичког раздвајања од аутомобила. Обично се налазе са стране пута, али морају бити јасно означене и довољно широке за сигурно кретање.

Тренутно, нема бициклистичког клуба или организације која би могла подстаћи локалне иницијативе и заступати потребе бициклиста у Палама. Ово је велики недостатак, с обзиром на то да би таква организација могла бити кључна у промоцији и развоју бициклизма у регији.

Пале су свој развојни потенцијал посветиле туризму, али до сада се главни акценат стављао на зимски туризам, посебно на скијање. То је природно с обзиром на атрактивне скијашке дестинације попут Јахорине и Равне планине, али потенцијал за љетни туризам, попут бициклизма, остаје неискоришћен. Ово је велика пропуштена шанса, нарочито ако се узме у обзир да је Европска унија отворила могућности за финансирање развојних пројеката у области бициклизма, а Пале нису искористиле те ресурсе.

Простор за развој бициклизма

Поглед са Романије на Пале
Поглед са Романије на Пале

Општина Пале нуди један од најбољих простора за развој бициклизма у Босни и Херцеговини. Са својом изузетном природом и прелијепим планинама попут Романије, Равне планине и Јахорине, терен на овом подручју је савршено погодан за развој и класичног и планинског бициклизма. Пејзажи обилују стазама које се могу лако прилагодити бициклистима, са комбинацијом шума, ливада, планинских превоја и питких водених токова, што чини ово подручје изузетно атрактивним за љубитеље активног одмора.

Развој бициклистичке инфраструктуре на овим теренима омогућио би не само унапређење туристичке понуде, већ и промоцију здравог начина живота, еколошког транспорта и одрживог туризма. Са све већом потражњом за одрживим облицима туризма, простор Пала може привући како домаће тако и стране туристе, којима би се понудило уживање у нетакнутој природи на два точка. Овакви услови представљају идеалну основу за развој бициклизма, који би могао постати кључни елемент љетне туристичке понуде овог краја.

Планирање простора за безбједно паркирање бицикала у близини школа, канцеларија, тржних центара и других јавних мјеста је важно за подстицање коришћења бицикла као превозног средства.

Недостатак апликација за ЕУ фондове

Европска унија издваја значајна средства за развој одрживе инфраструктуре и туризма. Упркос томе, Пале нису аплицирале за та средства која би могла помоћи у изградњи бициклистичких стаза и побољшању љетње туристичке понуде. Овај недостатак апликација за фондове представља велики пропуст, нарочито ако се узме у обзир да се значајне суме новца могу искористити за инфраструктурне пројекте који би побољшали туристичку понуду града и регије.

Свијетла тачка: Пале-Сарајево бициклистичка стаза

Почетак радова на изградњи бициклистичке стазе Пале-Сарајево
Почетак радова на изградњи бициклистичке стазе Пале-Сарајево

Ипак, постоји један позитиван примјер који би могао представљати покретач за развој бициклизма на овом подручју. Почетак изградње бициклистичке стазе Пале – Сарајево, који је финансиран са 2,3 милиона евра од стране Европске уније, представља први корак ка унапређењу бициклистичке инфраструктуре у региону. Ова стаза има потенцијал да постане замајац за даљи развој бициклизма у овом подручју и да привуче нове туристе који су заинтересовани за активни одмор.

Свијетла тачка: Активности ОЦ Јахорина

Бајк стаза за екстремни планински бициклизам на Јахорини
Бајк стаза за екстремни планински бициклизам на Јахорини

Олимпијски центар Јахорина је у протеклом периоду започео промоцију планинског бициклизма и направио два садржаја која радују екстремне бициклисте и оне најмлађе.

„Бајк стаза“ и „Бајк парк“ представљају добар почетак, али су далеко од довољног да би се одговорило на стварне потребе бициклистичке заједнице, поготово када узмемо у обзир огроман туристички потенцијал који Пале и Јахорина могу понудити.

„Бајк стаза“ је један од најузбудљивијих пројеката у овој области, али је примарно намјењена за екстремне планинске бициклисте. Стаза је пуна изазова, са мостовима, скоковима и природним препрекама попут камења и коријења, што је чини привлачном за љубитеље адреналина.

С друге стране, „Бајк парк“ у подножју Јахорине доноси нешто другачији приступ. Овај полигон од 1.000 квадратних метара намјењен је дјеци и почетницима, што је важан корак у промоцији бициклизма међу најмлађима. „Бајк Парк“ нуди бројне препреке сличне онима које ће се наћи на правим бициклистичким стазама, омогућавајући дјеци да се на безбједан начин припреме за будуће бициклистичке авантуре.

Бициклиста на Романији
Бициклиста на Романији

Додатни потенцијали: Равна планина и Јахорина

Туристичка организација града Источно Сарајево је у посљедњих неколико година радила на означавању планинарских стаза, али бициклистичке стазе још увијек нису уцртане и означене.

На примјер, Ски-центар Равна планина у својој понуди има издавање бицикала, али бициклистичке стазе нису јасно видљиве нити су укључене у туристичке мапе.

Слична ситуација је и на Јахорини, гдје многи хотели издају бицикле за туристе, али ако би неко желио да дође на Јахорину искључиво ради бициклизма, тешко би могао пронаћи релевантне информације или мапе које показују гдје се бициклистичке стазе налазе. Ово показује недостатак у организацији и промоцији бициклистичких ресурса, који би могли значајно повећати број посјета током љетњих мјесеци.

Бициклистички клубови у окружењу

Фото: Romanija Cycling
Фото: Romanija Cycling

Док Пале још увијек немају ниједан бициклистички клуб или организовану иницијативу у области бициклизма, у околини постоје активни бициклистички клубови који могу послужити као примјери добрих пракси. На Сокоцу дјелује клуб „Романија сајклинг“ /Romanija Cycling/, који је познат по својој организацији планинских бициклистичких вожњи и популаризацији овог спорта. Клуб редовно организује манифестацију под називом „Романија зове“, која привлачи многе љубитеље бициклизма из региона на вожњу кроз предивне планинске предјеле Гласинца и Романије.

У Источном Сарајеву постоје два активна бициклистичка клуба: „МТБ еволушн“ /MTB Evolution/ Источно Сарајево и БК „Форис“. БК „Форис“ има значајну улогу у промоцији бициклизма у региону и организује маратон под називом „Стазама олимпијских планина“. Такођер, ове године је клуб организовао у Палама манифестацију: „Сви у Пале да вртимо педале“ која је окупила велики број младих. Ове манифестације доприносе развоју бициклизма и представљају одличне примјере како се овај спорт може повезати са туристичком понудом планинских региона.

Фото: БК Форис
Фото: БК Форис

Шта даље?

Пале имају изузетан потенцијал да се позиционирају као водећа дестинација за љетни туризам, а бициклизам је један од најбрже растућих сегмената туристичког тржишта.

Кораци за унапређење су једноставни:

  • Формирање бициклистичког клуба или организације која би заступала интересе бициклиста и била партнер у развоју инфраструктуре.
  • Означавање бициклистичких стаза у сарадњи са локалним туристичким организацијама и хотелима.
  • Примјена за ЕУ фондове који су доступни за развој бициклистичких пројеката.
  • Развој туристичких мапа које укључују бициклистичке стазе и ресурсе за бициклисте.

Само уз организован приступ и коришћење доступних средстава, Пале могу искористити свој велики потенцијал и постати атрактивна дестинација за љетњи бициклистички туризам.

Бицикл на Голом Корану
Бицикл на Голом Корану

Прочитати још

Пале и даље без кружних токова на кључним раскршћима

 

 

 

Зашто Пале заостају у развоју инфраструктуре за електрична возила?

 

 

 

(www.palelive.com / Пише: Станишић Владимир)

Прати тему
Обавијeсти мe о
14 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Kakav biciklizam kad nam fali vode…

Pristup problemu je isti. Voda nisu samo cijevi koje gube vodu i voda koju kradu privrednici.

Jeste samo je jedan problem egzistencijalne prirode a drugi tu i tamo 1800. po redu

Pristup problemu je isti. Vodovod 30 godina nije rekonstruisao vodovodnu mrežu, a imao je kredit IRB-a i sve upropastio. Problem nedostatka vode je direktno vezan za sječu šume, pošumljavanje, rovarenje skijaških staza po Jahorini, nedostatak proširenja vodovodne mreže i zaštite izvorišta…

Nisam baš siguran da Arapi vole da biciklaju, al šta fali Paljanima?

Pogledajte Pale prije 10 godina i sada, da li postoji ista sto je razvijenije? Najmanje 35% stanovnistva je odselilo, broj studenata je sveden na jednu oglasnu tablu, infrastruktura zapostavljena, drustvena djelatnost svedena na minimum, kultura ne postoji. Ogledalo Pala je kafana „zadnji dinar“. Trend ce se nastaviti. Izgradjene zgrade su privatna svojina, to nema veze sa razvojem infrastrukture. Ne postoji nijedna biciklisticka staza, kada vozite biciklo smatraju vas nenormalnim. Mi smo samo usputna stanica putnika koji ima tesku namjeru da dodje u Pale. Nismo tranzit. Koji god turista nas posjeti on prica o Sarajevu, ne o Palama, mi smo usputna destinacija Sarajeva.

Evropska mreža biciklističkih puteva https://en.eurovelo.com/

Bilo bi dobro izvršiti mapiranje biciklističkih staza u svrhu uvrštavanja u EuroVelo mrežu biciklističkih staza, imajući u vidu da bi BiH uskoro mogla biti uvršetena u EvroVelo rutu. Trenutno jedna mediteranska ruta u dužini 14km prolazi kroz BiH.

Bicikl moze da se koristi iz potrebe i iz zahebancije, ali obicno gdje je dobro razvijeno ovo prvo, cest je slucaj i ovo drugo. A ovo prvo i nema bas velikog razloga da bude masovno razvijeno tamo gdje je klima planinska i zima moze da potraje 8 mjeseci. Osim ako se ne ispostavi da je globalno otopljavanje zaista stiglo (ali prije ce se desiti globalno nahebavanje od otopljavanja). A uz to koristenje bicikla iz potrebe je obicno vezano za ravnice. A i u svrhu zahebancije, ocigledno nije bas ugodno vozikati se kad su temperature niske, blato, kisa, snijeg i ostali kijameti. Ovo godina, a i prethodna, nisu bas reper. Ali ja se sjecam godina kad su brda oko Pala objelila od snijega 15. juna i 31. avgusta…

Druže pročitaj tekst. 20% ljetnjeg turizma na Alpama čini biciklizam. Dovoljno je reći da je samo Tirol zarađivao više od zimskog turizma nego cijela ExYU. Ako je na Alpama ljetni turizam = biciklizam, onda je suvišno komentarisati. Mi reklamiramo moderne zgradice stare 10-20 godina, to će kao stranci u Palama obilaziti i diviti se.

Iz tvojih usta u bozije usi, ako je tako. Nije bas pisalo da Alpe dobiju 20% para od ljetnog turizma od biciklista vec da je to 20% ljetnih aktivnosti biciklizam, ali uzmimo da to znaci jedno te isto. Kako god, ne mislim da su Pale dovoljno blizu velike koncentracije dobro stojeceg stanovnistva da i kad bi postojali bolji uslovi da postanu Alpe u bilo kom pogledu. Ali i ne moraju, nek postanu 10% Alpa dovoljno je. Drugi je pades ko je taj sto treba da stvara te uslove za ljetni turizam i razonodu bilo koje vrste i KOJIM parama. Ocigledno, glavna staza ce biti, kad je naprave, ta iz Sarajeva, a ona ce postojati samo zato sto nekad bijasmo austrijska kolonija (pa kolonizator napravi tu prugu) i sto je Evropska unija za taj projekat dala grant od 2,3 miliona eura. Ali to je bilo sad, i kad ce ponovo naici tako neka darezvljiva baba sa kolacima, Boga pitaj. A kao sto je vec neko pominjao, opstina i grad kao da imaju mnogo precih investicija. Nesto od toga je postojalo i ranije, npr na Goloj Jahorini, iza druga Joze ostalo je dovoljno makadamskih puteva i staza po livadama koje bi mogle… Čitaj dalje »

Добро је имати бициклистичке стазе због обогаћивања туристичке понуде па на крају крајева и за здравље становништва Пала, али послије вожње бициклом треба се истуширати тада настаје проблем.

Ma da ne trebaju fabrike, i da se zaposle ljudi, daj im da pedalaju, a nzm odakle im da kupe biciklo 80% na minimalcu, jedva za racune i namirnice.
Al ne daj nama stazu da se vozaju biciklima ovi sto sjede po kancelarijama i debljaju se usled manjka aktivnosti.
Bravo, bravo…

Realno cijene su nam evropske, mnogo namirnica u marketima skuplje nego li u zapadnim zemljama gdje je minimalac 1800-2000 evra, bruka i sramota koliko imamo jadan standard. Ovdje za hranu jednoj prosječnoj osobi ako želi da ima 3 kvalitetna obroka u danu treba 600-700 maraka mjesečno minimum, strašne cijene…

1945-46.su na šteli dijelili motike i krampove, plug samo „aktivistima“. Sad bicikli po 2 karte, zabava guzlatim dokoličarima.
Što reče čovjek : Svi ćemo pod jednu šljivu, baja nikog ne šljivi. „