Парастос за српске борце мучки убијене прије 32 године код Жепе

0

У Жепи код Хан Пијеска данас је служен парастос, прислужене су свијеће и положени вијенци у знак сјећања на 32 године од погибије 45 српских бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату, мучки убијених у кланцу у засједи коју су им, упркос претходном договору, поставили припадници муслиманских снага.

Вијенце и цвијеће на Спомен-обиљежје „Жепа“ положиле су породице погинулих, изасланик српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић, делегације Народне скупштине Српске, Борачке организације Републике Српске /БОРС/, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, Полицијске управе Источно Сарајево, те делегације града Источно Сарајево, општине и општинских борачких организације Пале, Источни Стари Град и Хан Пијесак, делегације општина Рогатица и Соколац, као и више делегација организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.

Претходно је служен помен и положени вијенци на споменик тројици српских бораца погинулих 6. јуна 1992. године приликом извлачења рањених и погинулих бораца.

Споменик тројици српских бораца обновљен је и данас је освештан и на њему је служен помен.

Предсједник Предсједништав Мјесног одбора Борачке организације Пале Предраг Јаковљевић обраћајући се присутнима рекао је да Борачка организација општине Пале ради на прикупљању података за књигу-споменицу која би до краја године требала да буде завршена.

„Ова споменица је дуг нашој погинулој браћи, а у њој ће бити прикупљени сви подаци о битним дешавањима из минулог рата“, рекао је Јаковљевић и позвао породице погинулих и демобилисане борце да се јаве Борачкој организацији Пале гд‌је је основан документациони центар у коме се прикупљају подаци за ту споменицу.

Колона Сарајевско-романијског корпуса мучки је нападнута 4. јуна 1992. године када се кретала према брду Зловрх са задатком да достави храну и воду за 13 војника који су на тој коти обезбјеђивали радио-релејни објекат.

Са муслиманском страном био је постигнут договор да српски војници мирно прођу, међутим, муслиманске снаге су тај договор прекршиле и мучки с леђа, из засједе, напале српске војнике.

Колона је нападнута са свих страна, српски војници су насумице убијани. Припадници такозване Армије БиХ су 12 заробљеника затворили у оближњу шталу и живе запалили.

Ово је једно од најмасовнијих страдања припадника Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске током протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата.

ХАН ПИЈЕСАК, 4. ЈУНА /СРНА/ – У Жепи код Хан Пијеска данас је служен парастос, прислужене су свијеће и положени вијенци у знак сјећања на 32 године од погибије 45 српских бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату, мучки убијених у кланцу у засједи коју су им, упркос претходном договору, поставили припадници муслиманских снага.

Томић: Дјеци причати истину о дешавањима у протеклом рату

Обавеза је водити рачуна о породицама погинулих у протеклом рату, не заборавити борце, градити и чувати Републику Српску и д‌јеци причати праву истину о тим дешавањима, а не искривљену попут оне у УН, изјавио је данас изасланик српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић у Жепи код Хан Пијеска гд‌је су обиљежене 32 године од погибије 45 српских бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Томић, који је био један од учесника колоне Сарајевско-романијског корпуса, која је у хуманој мисији пошла на коту Зловрх, рекао је новинарима да је са локалним становништвом ових села био договорен слободан пролазак до релејног система који су обезбјеђивали припадници ЈНА, али је муслиманска страна тај договор прекршила.

„Муслиманска страна је напала колону са свих страна у кањону, након мирног проласка кроз три села, гађајућије са удаљености од 100 метара, док српски борци нису били у могућности да д‌јелују“, подсјетио је Томић у обраћању великом броју присутних на данашњем обиљежавању.

Он је истакао да то говори да Срби поштују договорено за разлику од својих комшија.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да је мјесто код Жепе само једно у низу мјеста страдања припадника Војске Републике Српске, који су мучки нападнути у пролазу упркос договору.

„То говори о карактеру нашег непријатеља у Одбрамбено-отаџбинском рату“, истакао је Ћосић.

Према његовим ријечима, све што је учињеној српској страни покушано је да се ублажи, па је свијет остао без реалне слике о страдањима, какво је било код Жепе и у другим крајевима.

„Није ово било никакво освајање неког села у којем су живјели муслимани тада, а сада Бошњаци, него договорен слободан пролазак колоне путем који је водио ка релејном објекту на коти Жепске планине“, нагласио је Ћосић.

Према његовим ријечима, иако су прошле 32 године од овог страдања, никада супротна страна није осудила овакав напад из засједе.

„Жепа је рана која никада неће престати да боли не само чланове породица погинулих, него и колективно друштво, општину Пале и град Источно Сарајево и вјечно ћемо се сјећати“, поручио је Ћосић.

Начелник општине Источни Стари Град Бојо Гашановић подсјетио је да су се 4. јуна, након вијести о страдању код Жепе брзо организовали припадници чете покојног Петра Пандуревића и из других јединица Војске Републике Српске и 5. јуна кренули у спасавање српских бораца, рањених и заробљених, који су били окружењу.

Он је рекао да су првог дана погинула 42 борца из опкољене колоне, а 6. јуна су при повратку из операције спасавања у нападу муслиманске стране погинула његова три пријатеља, борећи се за безбједан пролаз српских јединица.

„Ово нас учи да овај злочин над српским броцима никада не смијемо заборавити, да морамо одавати поштовање тим људима и да морамо чувати Републику Српску“, поручио је Гашановић.

Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је да је већина погинулих српских бораца код Жепе била са подручја Пала.

„Са поштовањем се треба односити према овом мјесту гд‌је су страдали српски борци. Ово је мјесто које опомиње, за нека будућа времена да водимо рачуна о сваком свом кораку, на који начин формирамо државе, како се односимо према комшијама и пријатељима и да будемо оно што јесмо у духу православља, да никоме не чинимо зла, али да будемо опрезни“, поручио је Југовић.

Потпредсједник Предсједништва Борачке организације Пале Ранко Минић рекао је да су у оквиру манифестације „Дани сјећања на јуни 1992“ данас обиљежене 32 године од страдања 45 српских бораца код Жепе, 4. јуна 1992. године.

„То је црни дан за општину Пале, када је погинуло 45 најбољих наших синова који су од првог дана стали у редове Војске Републуке Српске и положили своје животе у њене темеље“, нагласио је Минић.

У Жепи код Хан Пијеска данас су обиљежене 32 године од погибије 45 српских бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату, мучки убијених у кланцу у засједи коју су им, упркос претходном договору, поставили припадници муслиманских снага.

Поводом тога данас је код Централног спомен-обиљежја у мјесту Луке служен парастос за 45 погинулих српских бораца код Жепе, положени вијенци и цвијеће.

Колона Сарајевско-романијског корпуса мучки је нападнута 4. јуна 1992. године када се кретала према брду Зловрх са задатком да достави храну и воду за 13 војника који су на тој коти обезбјеђивали радио-релејни објекат.

Са муслиманском страном био је постигнут договор да српски војници мирно прођу, међутим, муслиманске снаге су тај договор прекршиле и мучки с леђа, из засједе, напале српске војнике.

Колона је нападнута са свих страна, српски војници су насумице убијани. Припадници такозване Армије БиХ су 12 заробљеника затворили у оближњу шталу и живе запалили.

Ово је једно од најмасовнијих страдања припадника Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске током протеклог Одбрамбено-ослободилачког рата.

Спомен-обиљежје погинулим српским борцима налази се између Хан Пијеска и Рогатице, на линији између села Под‌жепље, Стоборани и Криваче, која припадају општини Хан Пијесак и мјесне заједнице Жепа у Рогатици.

(www.palelive.com / Срна)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare