Вршилац дужности директора Јавног предузећа „Водовод и канализација“ са Пала Миодраг Плакаловић покренуо је иницијативу за разговор са руководством сарајевског предузећа „Водовод и канализација“ како би у наредном периоду, можда до краја године, постигао одређене резултате с циљем корекције цијена.
„Један од негативних ефеката који се појавио на Палама јесте уговор са предузећем `Водовод и канализација` у Кантону Сарајево, а тиче се цијене воде коју плаћају, па се надам да ћемо ту подстићи одређене закључке“, рекао је Плакаловић новинарима.
Он је указао да тај уговор има знатан низ негативних аспеката, а један од њих је цијена, али је и питање рока уговора.
Према његовим ријечима, уговор је закључен на неодређено и нису дефинисане количине испоруке воде федералном Сарајеву.
Он је навео да се тај уговор мора промијенити и изразио наду се да ће и партнери у Сарајеву одговорити, јер су обје стране заинтересоване за то.
Бивши директор предузећа „Водовод и канализација“ Пале Дејан Којић потврдио је раније да Паљани плаћају воду по већој цијени него становници Сарајева.
Бивше руководство отписало дуговања неким грађанима већa од пола милиона KM
Вршилац дужности директора предузећа „Водовод и канализација“ са Пала Миодраг Плакаловић рекао је данас да је претходно руководство овога предузећа извршило отпис дуговања становништву у износу већем од пола милиона КМ, што је оцијенио као поражавајуће, те указао да нису сви били подједнако заступљени.
Плакаловић је навео да је постављен за вршиоца дужности директора овог предузећа 13. августа и тада преузео обавезу да се уради анализа пословања која је показала да су резултати изразито негативни.
„Поставља се питање претходном руководству и претходном директору Дејану Којићу – да ли је било оправдано повећавати цијену воде 25 одсто у марту, да би се дугови отписивали и по којем критеријуму? Јесу ли то страначки, родбински, пријатељски критеријуми или већ неки други? Никоме није јасно, јер сви грађани у Палама нису једнако третирани“, истакао је Плакаловић на конференцији за новинаре гдје је представио анализу која је обухватила све аспекте финансијског пословања.
Плакаловић се пита зашто једни имају право, а други немају на отпис дуговања, с обзиром на то да су отписивани дугови у износима и од 3.000 и 4.000 КМ, уз обраложење да потрошач редовно плаћа три, четири године.
„Па зар није обавеза свих нас да плаћамо потрошњу воде. Зашто се дозволило да одређена дуговања уђу у застару и зашто на вријеме нису поднесене тужбе“, упитао је Плакаловић.
Према његовим ријечима, крајем 2023. године дуговања су износила 1.370.000 КМ, а на данашњи дан, када су правили ову анализу, они износе 1.460.000 КМ, што значи да су за период до августа дуговања порасла 90.000 КМ.
„Ово су подаци које смо добили у самом предузећу. Ово нису ни фиктивни износи, нити паушалне цијене, него званични документи предузећа што се јасно може видјети из свих докумената и са списковима људи у свакој рубрици пише редовно плаћа три године, редовно плаћа четири године. Зашто се, ако неко редовно плаћа, њему отписује дуг?“, упитао је Плаковић и додао зашто немају право сви грађани Пала на исти третман.
Он наводи да се ради о класичној дискриминацији грађана на Палама, поготово што овакав начин отписивања дуговања негативно утиче на пословне резултате предузећа.
Плакаловић наглашава да је други резултат анализе финансијског пословања смањење капитала, у којем је вриједности имовине предузећа која је 2017. године износила 7,1 милион КМ, а сад износи 3,6 милиона КМ, што значи да је имовина смањена.
Пословни губитак предузећа, додао је он, у претходном периоду износи кумулативно око 2,7 милиона КМ.
Он каже ако је позитиван резултат за седам година добит од 1.770 КМ онда је то стварно поразно, јер сви знају да је један од основних економских постулата осигурати развој и напредак предузећа, финансијску стабилности и увећања имовине, а овдје је све обрнуто.
Плакаловић наводи да су сви подаци финансијског извјештаја доступни на Бањалучкој берзи, а остали подаци налазе се у архиви предузећа.
Он је најавио да ће потпуни извјештај, када буде готов, бито достављан начелнику општине као већинском власнику и на основу тог извјештаја већински власник ће презентовати извјештај на Скупштини акционара која ће донијети закључке и активности које треба предузети у наредном периоду.
Плакаловић је обећао грађанима Пала да неће бити редукције воде, те се извинио због редукције за један кратки период због хидролошке ситуација која је у ширијем региону изузетно негативна па су поједине ријеке и пресушиле.
Он наглашава да је општина Пале једина општина у БиХ која је имала краћи период редукције тако да су предузели све мјере у наредном периоду да не дође до таквих мјера.
Према његовим ријечима, један од техничких аспеката који су подузели јесте пошумљавање Врела Миљацке заједно са Шумским газдинством „Јахорина“ са Пала.
(www.palelive.com / Срна)
Trebalo bi organizovati jednu tribinu gdje bi nam ukazali zašto su za nas dobra sva uskraćivanja i diskriminacije, i na kojoj bi nam stučnjaci naučno obrazložili zašto nama voda zapravo uopšte ne treba.