SOKOLAC – Na Sokocu je obilježen 27. jul i podizanje ustanka na Romaniji protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, u kojem je na području djelovanja Romanijskog partizanskog odreda poginulo 1.150 boraca i 5.944 civila.
Predsjednik SUBNOR-a Sokolac Milivoje Janković izjavio je novinarima da je sa područja šire romanijske regije poginulo i oko 6.000 civilnih žrtva u Starom Brodu na Drini i Miloševićima, kao i oko 3.000 boraca sa ovog područja u drugim jedinicama Narodnooslobodilačkog pokreta.
On je istakao da je romanijsko vojno područje obuhvatalo Han Pijesak, Sokolac Rogaticu i Pale, što je bila i teritorijalna zona Romanijskog partizanskog odreda, koji je od okupljanja prvih četrdesetak boraca krajem jula 1941. godine na Čavčevu polju do kraja rata narastao na 3.600 boraca.
Janković je podsjetio da je Romanijski partizanski bataljon već 19. avgusta vodio prvu borbu protiv njemačkih jedinica na Crvenim stijenama, a 26. avgusta je bilo prvo oslobođenje Sokoca u tom ratu.
Prema njegovim riječima, na Spomen-kosturnici u Parku boraca Romanije upisana su imena 418 poginulih boraca sa područja Sokoca i 580 boraca iz drugih krajeva bivše Jugoslavije.
Janković je naglasio da je Romanija u Drugom svjetskom ratu iznjedrila 17 narodnih heroja, sa područja Sokoca, iz Romanijskog partizanskog odreda, sa Pala, iz Rogatice i sa Han Pijeska.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da se nikada ne smije zaboraviti žrtva koju su pripadnici romanijskih jedinica dali za slobodu, te da treba prenositi na mlađe generacije šta se dešavalo u borbi protiv fašizma i šta se pripremalo u minulom građanskom ratu.
On je izrazio uvjerenje da bi srpski narod zadesila ista sudbina i u minulom građanskom ratu u BiH da nije imao iskustvo iz 1914. i 1941. godine.
„Srpski narod je uvijek bio na strani pravde i onih koji su se borili protiv zla i danas obilježavamo Dan ustanka protiv fašizma, kao velikog zla koje se tada širilo cijelom Evropom“, istakao je Bjelica.
Nakon služenja pomena poginulim borcima Romanijskog partizanskog odreda, vijence na Spomen-kosturnicu na Sokocu položile su delegacije SUBNOR-a sa Sokoca, Han Pijeska i Pala, grada Istočno Sarajevo i opštine Sokolac, kao i sokolačkih i paljanaskih boračkih organizacija.
Nakon polaganja vijenaca upriličen je prigodan kulturno-umjetnički program.
(www.palelive.com / Srna)