Потписан споразум о партнерству са „АИМ глобал фондацијом“

0

Представници Инвестиционо-развојне банке /ИРБ/ Републике Српске потписали су данас на Јахорини Споразум о партнерству са „АИМ глобал фондацијом“, који би требало да омогући да Српска буде видљива у више од 170 земаља.

Директор Сектора ИРБ-а за промоцију страних инвестиција Зоран Танић појаснио је да ће ИРБ, захваљујући Споразуму користити платформу „АИМ конгреса“ за друштвене мреже и њихове медије за промоцију Републике Српске гд‌је постоји интерес за инвеститорима у одређеним земљама, односни да они буду посредници у комуникацији и спајању са тим улагачима.

„А ми ћемо овд‌је бити спона када је ријеч о нашим институцијама и компанијама за фирме које долазе како из Уједињених Арапских Емирата, тако и других земаља“, рекао је Танић новинарима прије потписивања Споразума.

Према његовим ријечима, „АИМ конгрес“ сваке године у априлу или мају организује један од највећих инвестиционих догађаја у свијету, а гд‌је ће сада ИРБ у име Републике Српске максимално промовисати Републику Српску и имати прилику да позове компаније из Српске на овај догађај.

„Овај меморандум довешће до ближе сарадње иако ми већ сарађујемо двије године. Од овога ће највећу корист имати привредници из Републике Српске, УАЕ, те институције у двије земље“, казао је Танић.

Давуд ел Шазави, оснивач „АИМ глобал финдације“, истакао је да је идеја да се заједнички ради са властима у обје земље, али и да једни од других уче.

„Зелена енергија и туризам су сектори који су атрактивни и имају многе иницијативе за сарадњу попут сектора некретнина, као и многи стартапови које можемо подржати“, рекао је Шазави.

Он је изјавио да је на конференцији „Инвест Српска“ на Јахорини видио да је Балкан отворен за многе инвестиције, те да је повезивање са истоком веома битно у овом региону.

„То је и разлог што подржавамо да будемо партнери овог догађаја. Ако можемо привући инвеститоре и у ову земљу, зашто да не. Наше владе раде на јачању билатералних доноса и трговине“, истакао је Шазави.

Он је изразио задовољство што је учествовао на конференцији на Јахорини, те посебно нагласио чињеницу да су на скупу присутни представници из више од 29 земаља.

Споразум о партнерству потписали су вршилац дужности директора ИРБ-а Срђан Јовановић и Шазави.

Инвестициони потенцијал Српске у порасту

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да инвестициони потенцијал Српске расте из године у годину.

Вишковић је рекао да су, према подацима Централне банке БиХ, 2022. године стране инвестиције у Републици Српској биле око 398 милиона КМ, а да су 2023. године биле милијарду осамдесет милиона, а да сада у овој години инвестициони потенцијал Српске износи више од четири милијарде КМ.

„Наш порески систем је најстимулативнији у читавом окружењу“, рекао је Вишковић новинарима на Јахорини гд‌је се одржава форум „Инвест Српска“.

Он је рекао да је велика част и привилегија за Републику Српску одржавање конференције „Инвест Српска“ јер јој присуствује значајан број инвеститора.

Данас је отворена дводневна конференција „Инвест Српска 2024“ коју организује Инвестиционо-развојна банка Републике Српске у сарадњи са Владом Српске.

Видовић: Повољан амбијент привлачи инвеститоре

Инвестиори из пријатељских земаља не долазе у Републику Српску само зато што су пријатељи, већ и што налазе пововољан амбијент за своја улагања, поручила је данас на конференцији „Инвест Српска“ на Јахорини министар финансија Српске Зора Видовић.

Обраћајући се на панелу „Инвестиције као развојна шанса“ Видовићева је истакла да данашње ново вријеме карактеришу савремене нове технологије и вјештачка интелигенција али да се, нажалост, свијет налази у великом како политичком тако и у економском хаосу.

„Замислите малу економију која је јако зависна од окружења. Тако је и економија Републике Српске. Како одржати стабилан раст и разовој? Само стабилан раст и развој и стабилни макроеконмски показатељи могу привући инвеститоре да повјерују у тај амбијент и земљу како би дошли да инвестирају“, рекла је Видовићева, истичући и под‌једнаку важност домаћих инвеститора.

Она је исткала да држава треба да створи амбијент да инвеститори повјерују да је повољно и да може добро да се ради.

„Важно је у свакој економији, а поготово малој да се створи синрегија знања, нових технологија, економског и ефикасног управљање природним богатствима и ресурсима, те наравно енергетска ефикансност. Ако све спојимо и направимо синергију успјећемо обезбиједити стабилан привредни раст“, поручила је Видовићева.

Према њеним ријечима, други важан задатак државе јесте да гради ауто-путеве и комуналну исфраструктуру која ће омогућити инивеститорима да успјешно послују.

„Због тога се Влада Републике Српске одлучила да инвестира у здравство, да имамо здраву популацију, школство да имамо образован кадар и раднике, те изградњу ауто-путева и енергетског сектора у смислу изграње зелене енергије“, рекла је Видовићева.

Она је указала да је Република Српска риједак примјер оних који извозе електричну енергију, те да наставља улагати у енергетске пројекте.

„Два пројекта ХЕ `Дабар` и ХЕ `Бистрица` се реализују. Наравно иде и велики број изградње и улагања у вјерто и соларне електране како у власништву државе, односно `Електропривреде` тако и у приватном власништву“, рекла је министар финансија.

Она је напоменула да Република Српска, осим ниске цијене електричне енергије што је инвеститорима привлачно, унапређењује и пореску политику, али и све друге.

„Мислим да смо на томе урадили доста. Сматрам да смо највише урадили у пореској политици. Ако посматрамо окружење, заиста је најповољнија пореска политика у Републици Српској. Најмање оптерећење рада на Балкану је у земљама бивше Југославије“, рекла је Видовићева и истакла да је порез на доходак износи осам одсто, те да је смањен са десет одсто.

Када је у питању добит, Видовићева је указала да Република Српска има најнижу стопу у окружењу од десет одсто, што је веома прихватљиво инвеститорима.

„Велика је грешка у БиХ што нема порез на дивиденду“, сматра Видовићева.

Она је указала да је БиХ једина земља у свијету која нема порез на дивиденту те да би увођењем те врсте пореза омогућило растерећења рада.

„То није могуће ако се два ентитета не усагласе. Знате да је јединствено тржиште. Ми смо некада увели тај порез, па је Федерације БиХ то укинула. Тако да ништа не можемо без одговора два ентиетета“, навела је она.

Видовићева је истакла и систем подстцаја и субвенција, наводећи да је добро познато да су у пољопривреди високе субвенције, као и да су пољопривредници у Републици Српској технолошки добро опремљени.

Према њеним ријечима, ту су и подстицаји, поврат пореза и доприноса на повећање плата, као и субвенције за улагања у нове технологије.

„У овом моменту разматрамо промјену закона и посветићемо пажњу увођењу нових технологија. Идуће године у буџету ће бити виша цифра за субвенције на увођење нових технологије. Без стабилног раста нећемо моћи довести стране инвеститоре нити ће се наши људи одлучивати да долазе“, рекла је она.

Видовићева је најавила да би до краја године требало да се потпише уговор за ауто-пут Добој-Рача што је јако важно јер се у околини ауто-пута граде привредне зоне које имају специфично пословање.

„Сматрамо да ћемо у тим зонама успјети да остваримо значајне резултате. Наши макроекономски показатељи су апсолутно стабилни, као и јавне финансије. То говоре и двије релевантне европске куће које су радиле рејтнг Републике Српске и потрврдиле стабилан рејтинг“, рекла је Видовићева, напомињући да има много заинтересованих инвеститора.

Када је ријеч о формирању научнотехнологшког парка и пуњење иновационог фонда, Видовићева је рекла да су средства обезбијеђена.

„Имамо још и одређених пројеката гд‌је смо уговоре закључили са кинеским партнерима када је ријеч о високој технологији. У наредном периоду ћемо морати не само нашим средствима, а имамо разговоре са иностраним финансијерима, да добијемо повољан кредит и напунимо фонд и да почне да ради“, каже Видовићева.

Пословање ИРБ-а утиче на развој Српске

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да је Инвестиционо-развојна банка /ИРБ/ Републике Српске једна од најважнијих институција Владе Српске чије пословно д‌јеловање утиче на развој комплетне Републике.

Ћосић је истакао да му је веома драго што је данас на конференцији „Инвест Српска“ на Јахорини имао прилику да види активан однос када је ријеч о промоцији заједничких, али и потенцијала локалних заједница појединачно, саопштено је из Градске управе.

Према његовим ријечима, сарадња Савеза општина и градова и ИРБ-а траје дуго, а формализована је крајем 2021. године Споразумом о пословно-техничкој сарадњи, којим је предвиђен заједнички рад на представљању инвестиционих потенцијала локалних заједница у Српској.

„Овакви скупови су мјесто да се то учини на најбољи начин, имајући у виду да окупљају еминентне представнике домаћих и међународних институција, компанија и организација, који ће имати прилику да се упознају о конкретним понудама за улагање у Српској – од јавних пројеката до улагања у пословне и индустријске зоне“, истакао је Ћосић.

Он је захвалио организаторима што су одлучили да ову важну конференцију одрже у Источном Сарајеву, граду који је увијек спреман да помогне онима који желе да инвестирају свој новац и овд‌је покрену свој бизнис.

Дводневну конференцију „Инвест Српска“ на Јахорини организовала је Инвестиционо-развојна банка Републике Српске у сарадњи са Владом Српске.

У раду првог панела Конференције, учествовали су предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар иностраних послова Мађарске Петер Сијарто, те премијер Српске Радован Вишковић и министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац.

Конференција „Инвест Српска“ окупила је учеснике из 29 земаља из цијелог свијета, који ће се упознати о јавним инвестицијама у Републици Српској, пројектима у различитим привредним областима, а биће разговарано и о будућој пословној сарадњи међународних компанија са компанијама из Српске.

(www.palelive.com / Срна)

 

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare