U saopštenju se napominje da je riječ o štetočini žutotrbi, koja se kao gusjenica hrani lišćem velikog broja listopadnih vrsti drveća i grmlja.
Leptiri su bijele boje sa karakterističnim čuperkom žutih dlačica, koje se nalaze na kraju trbuha.
Gusjenica je crnosive boje, sa dvije crvene linije na leđima i bijelom linijom sa strane. Dužina gusjenice je 30 do 40 milimetara i roji se tokom jula u večernjim časovima.
Svaki segment ove štetočine ima bradavice sa kojih polaze guste dlačice, koje se lako lome izazivajući jak svrab na koži čovjeka, uz pojavu otoka i osipa crvene boje.
Građanima koji su imali kontakt sa gusjenicom ili leptiricom, iz bolnice savjetuju se da se jave na pregled da bi se ordinirala adekvatna sistemska i lokalna terapija.
Gusjenica žutotrba prošle godine je obrstila hrastove šume u okolini Foče, a u Šumskom gazdinstvu /ŠG/ „Maglić“ kažu da je ove godine prisutna u znatno manjoj mjeri i da nema prijavljene štete. U Gazdinstvu napominju da su leptirice položile jaja u šumi, nakon čega su se nastanile u gradu, jer ih je privukla svjetlost.
Životni vijek leptirice je od pet do sedam dana i uskoro se može očekivati da one nestanu, rečeno je u ŠG „Maglić“.
Na više mjesta u Foči tokom dana mogu se vidjeti rojevi leptirica, koje miruju na zidovima stambenih objekata, a u večernjim časovima se koncetrišu oko ulične rasvjete i osvijetljenih objekata.
(www.palelive.com / Srna)