БЕОГРАД – Зборник научних радова „Срби у вихору новог свијета: Србија и Српска пред изазовима“ Милимира Мучибабића у издању „Просвјете“ Београд, у којој аутор одговор види у одржавању и развоју духовног и политичког јединства српског народа изнад нових државних граница, представљена је данас у Руском дому у Београду.
Промоцију је организовало Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ Београд уз подршку Руског дома, а на њој је, осим аутора, говорио научни савјетник Института за нову историју Србије Александар Раковић, аутор научних текстова.
Промоцији је присуствовао и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.
Раковић је истакао да српски народ треба да има јединствену државу коју би чиниле Србија, Република Српска и Црна Гора, са којима би Сјеверна Македонија, као посебна држава, чинила јединствен српски простор.
„Мој став је да Република Српска треба да буде једна држава са Србијом. То је легитимно, легално и праведно решење. Не може се Српска сматрати неком сепаратистичком творевином, то је парадокс“, рекао је Раковић.
Он је додао да треба имати у виду да ће на путу ка том циљу бити притисака какви се још и не наслућују, али да ће српски народ успјети, јер се бори за праведну ствар, а то је јединствена српска држава.
„Ако су наши преци успели у томе, онда ћемо и ми да објединимо Србе у једну државу. И муслимани-Бошњаци имају право на своју државу. Они су наша браћа по пореклу. А да бисмо били још боља браћа и суседи, треба да терет на леђима растеретимо тако што ћемо се у БиХ раздружити на чешко-словачки начин“, рекао је Раковић.
Он је указао да се на Републику Српску непрестано врше притисци и да се суочава са широким и дубоким нападима разних страних западних агентура.
„Експонената за напада на Српску не недостаје, од високог представника, преко западних амбасада, па до Уставног суда и Суда БиХ, док је читаво руководство Републике Српске под сталним притиском“, рекао је Раковић.
Он је додао да су Срби у Црној Гори успјели да обнове свој идентитет, док на Косову и Метохији, које је теже питање, треба сачекати прилику која ће доћи да се и оно ријеши на праведан начин.
„Тек онда можемо рећи да су из вртлога 21. века Србија и Српска изашле као победници и да треба да воде рачуна о Србима ван српских држава“, рекао је Раковић.
Он је поздравио борбу предсједника Републике Српске Милорада Додика за добробит српског народа да му се врати суверенитет који му припада по Дејтонском споразуму, иако је то тешка борба.
У овом зборнику аутори су дали одговоре како ће Срби успјети да „изгурају“ 21. вијек који је пун нових изазова и притисака и на Србију и на Републику Српску, који су постали суптилнији, али не мање опаки по српски народ.
У овој књизи аутор нуди своју визију начина заштите српских националних интереса усред ескалирајуће глобалне кризе и како да земља опстане и да се развија у геополитичким ломовима у окружењу и под притиском САД и НАТО-а.
Подсјетивши шта су све Срби кроз историју прошли, од фашизма, комунизма до гобализма, Мучибабић је рекао да глобализам не трпи националну државу и идентитет, те да је борба српског народа за опстанак, прије свега, борба за идентитет, а потом борба за државу.
„Треба јасно да кажемо не шта нећемо него шта хоћемо – да вјерујемо да брозовско-бадинтеровске границе заправо нису `свето писмо` и према томе су промјењиве“, рекао је Мучибабић, те додао да су НАТО и западни „усрећитељи“ који су развалили Србима државу пролазна историјска појава.
Он је рекао да је смисао опстанка Срба у чињеници да треба по сваку цијену радити на духовном јединству нације, разумијевати је као цјелину и вјеровати да би идеја српске националне државе у 21. вијеку требало да осване као вјековна жеља српског народа.
Напомињући да српски народ треба истрајавати на потреби да је јединствен и један народ, а да је Косовски завјет вертикала српског идентитета, Мучибабић је рекао да ће суверенистичка позиција у свијету, коју предводи Русија, превагнути над глобалистичком и да је у томе за Србе прилика да уозбиље своје напоре ка заједничком циљу.
„Тај циљ је јединствен духовни и културни простор, а послије тога и политички. А онда то иде својим редом, следствено једној националној држави“, истакао је Мучибабић.
(www.palelive.com / Срна)