Представљен хуманизовани робот за помоћ непокретним особама

0

БАЊАЛУКА – У Иновационом центру за трансфер технологија у биомедицини Медицинског факултета у Бањалуци данас је представљен хуманизовани робот као помоћ особама са инвалидитетом у свакодневном функционисању.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир рекао је новинарима да Иновациони центар за међународни трансфер технологија у биомедицини, који је са радом почео у јулу, већ има прве резултате.

„Немамо времена за расипање. Суштина је у уласку у високе технологије посљедње генерације које можемо да добијемо преко наших кинеских партнера, који су изабрали Бањалуку као један регионални центар“, поручио је Будимир.

Он је нагласио да су овакви истраживачки центри, са земљама које посјеђу високу технологију, приоритет подршке Владе.

Према његовим ријечима, циљ је да се висока технологија пребаци у Бањалуку, због чега ће, између осталог, доћи и до размјене студената.

Ректор Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин рекао је да би Иновациони центар требао да постане регионални и показни центар напредних медицинских технологија, које се користе у области здравства.

„Желим да захвалим, прије свега, Влади Републике Српске и ресорном министру Будимиру који је од саме иницијативе, везане за потписивање уговора шангајског и бањалучког универзитета, дао пуну подршку отварању једног оваквог центра“, истакао је Гајанин.

Он је рекао да је уговором дефинисана и размјена наставника, сарадника, административног особља, али и љекара на специјализацији и млађих специјалиста, који су наставна база и шангајског и бањалучког Медицинског факултета.

„Много је активности за које се надамо да ћемо завршити на најбољи могући начин, попут ове данас“, навео је Гајанин.

Ранко Шкрбић, декан бањалучког Медицинског факултета у оквиру којег Центар ради, најавио је да ће све приказано бити тестирано на Институту за физикалну медицину и рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“.

„Са њиховим љекарима и стручњацима радићемо на развоју ових апликативних софтвера који се примјењују у роботици“, рекао је Шкрбић.

Он је додао да је, осим робота, представљена и бионичка рука која функционише помоћу рукавиџе.

„Рукавица командује роботу да донесе шта треба. Други робот односи се на биосензоре гд‌је се примјењује најсавременија технологија. Они се уграђују у бионичку руку, на основу чега ће пацијент разликовати температуру и друге осјећаје“, прецизирао је Шкрбић.

Он је најавио развој специјалних гелова који ће омогућити бољи ултразвучни одраз при прегледу, што ће умногоме допринијети појачаној резолуцији такве слике.

Шкрбић је рекао да је Медицински факултет веома заинтересован за ову област која у Српској није уопште развијена и истакао да се нада плодотворној сарадњи и пуној подршци ресорних институција.

Директор Истраживачког центра при шангајском Медицинском универзитету професор Џоу Ли Јанг рекао је да је тренутно у Бањалуци његов тим од осам људи, којем су у фокусу три области.

„Прва ствар су роботи који се користе у медицини, затим нови материјали који се користе у биомедицини и апликације за прикупљање података у здравству“, прецизирао је Ли Јанг.

Он је оцијенио да је све ово у фокусу интересовања у Републици Српској, када је ријеч о медицини и Медицинском факултету.

Ли Јанг је рекао да се радује наставку сарадње и да се нада још већем трансферу технологије у будућности.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare