БАЊАЛУКА – Први Регистар здравствених радника са средњим и високим образовањем у области здравствене његе и сестринства, представљен је данас у Бањалуци као јединствен информациони систем сестринске радне снаге у Републици Српској.
Министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић истакао је да је Регистар сестринства важан алат који ће омогућити развој сестринске струке.
„Ријеч је о евиденцији медицинских сестара и техничара у Републици Српској, не само по питању броја, него и њихових професионалних квалификација и компетенција које имају у оквиру својих здравствених установа. То нам је важно са аспекта стандардизације саме сестринске услуге“, рекао је Шеранић новинарима у Бањалуци.
Ови подаци, сматра Шеранић, потребни су да би могло доћи до прерасподјеле сестара унутар система и самих здравствених установа у којима се налазе уколико се за тим укаже потреба, али и како би се могле дати упуте медицинским факултетима за едукације које они организују у овој струци.
Прва медицинска сестра уписана у Регистар је главна сестра Клинике за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра /УКЦ/ Републике Српске Смиља Маринковић, која је навела да су сестре дуго чекале овај регистар.
„Позивам све моје колеге да се региструју, јер је Регистар значајан информациони систем, гдје ћемо имати у вид у број медицинских сестара са високом и средњом стручном спремом“, рекла је Маринковићева.
Успостављање Регистра сестринства у Републици Српској дио је Пројекта јачања сестринства у БиХ, који спроводе Министарство здравља и Фондација „Фами“ уз помоћ Владе Швајцарске.
Замјеник шефа мисије и директор за сарадњу Амбасаде Швајцарске у БиХ Сироко Месерли истакао је да је Швајцарска највећи донатор у здравственом сектору у БиХ, те више од 20 година подржава здравствени систем у испуњавању европских стандарда и унапређењу примарне здравствене заштите.
„Посебан фокус наше сарадње је подршка медицинским сестрама и техничарима и њиховом раду. Регистар сестринства важна је прекретница јер ће олакшати организацију радне снаге и испуњавање стандарда“, навео је Месерли.
Помоћних директора УКЦ-а за медицинске послове Звездана Рајковача истакла је да је Пројекат јачања сестринства у БиХ знатно унаприједио рад сестринства те омогућио увођење нових процедура.
„У нашој установи ради око 1.700 медицинских сестара, а овај пројекат је дошао до сваке болнице и дома здравља, што говори о величини и значају пројекта“, рекла је Рајковача.
Менаџер Пројекта јачања сестринства у БиХ Елдин Фишековић нагласио је да је данас завршетак прве дионице пута који је започео прије три године, а то је успостављање Регистра, који званично постаје база података сестринства у Републици Српској.
„Од данас наше сестре имају могућност да податке о свом професионалном раду унесу у јединствену базу података. Регистар ће бити основа за различите активности и развој стратегија којима је циљ задржавање наше радне снаге“, рекао је Фишековић.
(www.palelive.com / Срна)