Представљена књига Неде Гудељ „Загледана у стијену“ о животу игуманије манастира Дужи

0

На Филозофском факултету Пале јуче је публици представљена књига Неде Гудељ „Загледана у стијену“ о животу игуманије манастира Дужи мати Теодоре, али и о животу аутора, њеном духовном рађању, узрастању и сазријевању уз игуманију.

Гудељева је рекла новинарима да је роман писала четири године и да је њена прва намјера била да напише биографију игуманије, али да је у том процесу схватила да описује и неке своје успоне и падове, своје духовно сазријевање.

„Човјек сазријева физички, интелектуално, емотивно, али без духовног не може бити употпуњен“, истакла је Гудељева.

Она је навела да први дио романа говори о сусрету аутора са игуманијом, од 1979. године до 1991. године, односно о неком личном разапињању у том периоду.

Према њеним ријечима, други дио обухвата одлазак у Шпанију и непланирани останак тамо, неким њеним доласцима и опет разапињању када губи своје најближе и када почиње нека њена сумња у Божије постојање.

Трећи дио романа говори о повратку из Шпаније у Требиње 2001. године, када доживљава коначни преображај.

Гудељева је навела да је главни лик у њеном животу мати Теодора, са чијим се упокојењем и завршава роман, а порука или поука може бити да искушења нигдје не могу мимоћи људе, али да се увијек могу превазићи уз помоћ Божију.

Виши асистент на катедри за србистику Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Свјетлана Панић рекла је да је на њу посебан утисак оставило то што је дошла до овакве литературе у вријеме великог поста када човјек копа по себи, покушава да исправи оно што није у реду и разумије оно што не може.

„Kњига је свједочанство једне борбе човјека са самим собом и оне најтеже борбе. Како каже један свештеник – нема другог проблема у свемиру од ја. Највећи проблеми човјекови су проблеми са самим собом и то су најтеже побједе које се могу однијети и те борбе најдуже које трају су најтеже“, објашњава Панићева.

Панићева је навела да је књига „Загледана у стијену“ посвећена једној таквој борби у којој се ауторка отворила и исповиједила, те доноси своју личну, конкретну борбу.

„То је борба каква је свака аутентична хришћанска борба која, без обзира што је конкретна, она је једновремено и универзална“, истакла је Панићева.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare